
Walter Bonatti – włoski wspinacz i autor książek o tematyce górskiej. Jeden z najwybitniejszych alpinistów okresu powojennego. Jego pierwszym poważnym wejściem było, pokonanie wraz z partnerem – Luciano Ghigo, dziewiczej wówczas wschodniej ściany Grand Capucin w 1951. W 1954 na zaproszenie Arditio Desio wziął udział i walnie przyczynił się do sukcesu wyprawy, której celem było dokonanie pierwszego wejścia na K2. W 1955 dokonał solowego przejścia nowej, trudnej drogi wiodącej płd.-zach. filarem Petit Dru. W 1958 wraz z Carlo Maurim dokonał pierwszego wejścia na znajdujący się w Karakorum niezwykle trudny Gaszerbrum IV. Dokonał również pierwszego zimowego przejścia północnej ściany Matterhornu (1965), w dodatku solo i nową, trudną drogą. Po tym wejściu zaprzestał wspinania na ekstremalnym poziomie. Do śmierci mieszkał we Włoszech w Dubino.

Jean-Antoine Carrel – włoski alpinista.

Riccardo Cassin – włoski wspinacz, alpinista i himalaista, autor kilku książek o tematyce górskiej.

Emilio Comici – włoski alpinista, jeden z prekursorów wspinaczki techniką hakową, pomysłodawca ławeczki. Autor wielu znanych dróg wspinaczkowych, między innymi na Cima Grande w Dolomitach.

Achille Compagnoni – włoski wspinacz. Razem z Lino Lacedellim, był pierwszym człowiekiem, który stanął na szczycie K2 – 31 lipca 1954 r. Po 53 latach dowiedziono jego nieetycznego zachowania, które to członkowie ekspedycji Amir Mehdi (Pakistan) oraz Walter Bonatti (Włochy) omal nie przypłacili życiem zaliczając biwak pod gołym niebem na wysokości 8100 m n.p.m. Uniemożliwiło im to dalszą wspinaczkę i zdobycie szczytu

Lino Lacedelli – włoski wspinacz, pierwszy zdobywca K2.

Cesare Maestri – włoski alpinista i pisarz zajmujący się tematyką górską. W latach 50. XX wieku dokonał wielu pierwszych wejść, szczególnie w paśmie Dolomiti di Brenta i w Dolomitach. W swoim czasie był jednym z najlepszych alpinistów świata. Zszedł na przykład drogą o VI stopniu trudności. Jego przydomek Ragno delle Dolomiti pochodzi z tych czasów.

Carlo Mauri – włoski wspinacz i podróżnik.

Nives Meroi – włoska alpinistka i zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum. Mężem Nives Meroi jest Romano Benet – również himalaista, który jest jej partnerem wspinaczkowym.
Reinhold Andreas Messner – włoski alpinista, himalaista i podróżnik. Autor książek o tematyce górskiej. Eurodeputowany V kadencji. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat.

Silvio Mondinelli – włoski himalaista, zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięcznych szczytów.

Hrabia Guido Monzino - włoski podróżnik i wspinacz. Podróżował po całym świecie, odwiedzając wszystkie kontynenty z wyjątkiem Australii.

Simone Moro – włoski wspinacz, alpinista, himalaista. Jest drugim po Jerzym Kukuczce wspinaczem, który zdobył zimą cztery ośmiotysięczniki – Sziszapangmę, Makalu, Gaszerbrum II i Nanga Parbat oraz pierwszym i jedynym, który ma cztery pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki. W sumie zdobył osiem z czternastu najwyższych szczytów świata; na Mount Evereście był cztery razy. Do jego partnerów wspinaczkowych należeli m.in. nieżyjący już Piotr Morawski Anatolij Bukriejew i żyjący Denis Urubko.

Luigi Amedeo Giuseppe Maria Ferdinando Francesco di Savoia, książę Abruzzów – członek włoskiej rodziny królewskiej, wojskowy (admirał), alpinista, podróżnik, badacz Alaski, Arktyki, Afryki i Azji o olbrzymim dorobku.

Quintino Sella – włoski naukowiec, ekonomista, polityk i mąż stanu. Początkowo zajmował się nauczaniem w Turynie, w 1860 r. wybrano go do piemonckiej Izby Reprezentantów. Był ministrem finansów w rządach Urbano Rattazziego (1862), Alfonsa La Marmory (1864–1866) i Giovanniego Lanzy (1869–1873).

Vittorio Sella – włoski alpinista i fotografik, jeden z pionierów fotografii górskiej. Wiele jego dzieł fotograficznych uznawanych jest do dziś za szczytowe osiągnięcia tej dziedziny sztuki.