
Polska jest częścią światowego rynku turystycznego z rosnącą liczbą odwiedzających, szczególnie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Do najpopularniejszych miejsc turystycznych należą: wybrzeże Morza Bałtyckiego, Pojezierze Mazurskie, Tatry, Bieszczady Zachodnie, Sudety oraz Puszcza Białowieska. Na ofertę turystyczną Polski składa się zwiedzanie zabytków w miastach i poza miastami, np. tzw. pomników historii, a także turystyka biznesowa, agroturystyka, turystyka kwalifikowana, trekking, wspinaczka. W roku 2012 Polska była 17. najchętniej odwiedzanym przez turystów krajem na świecie.

Blachówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, siedziba gminy Kościelisko.

Budzówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Korona Gór Polski – lista 28 szczytów poszczególnych pasm górskich Polski. W założeniu miała to być lista zawierająca najwyższy szczyt każdego pasma. Różnica polega na tym, że za istotne uznano te z najwyższych szczytów, na które w chwili ustalania Korony prowadził znakowany szlak turystyczny.

Marsz Śledzia − odbywający się z inicjatywy dra Radosława Tyślewicza od 2002 roku marsz pieszy o długości ok. 12 km, biegnący po Rybitwiej Mieliźnie w Zatoce Puckiej, pomiędzy Kuźnicą i Rewą. Według organizatora marsz jest organizowany w celu przywrócenia obszaru dla bezpiecznej turystyki i rekreacji oraz w celu zapoznania uczestników marszu z zasadami bezpiecznego wypoczynku na wodzie, a także z przyrodą na Ryfie Mew. Marsz odbywa się pod patronatem lokalnych władz samorządowych gmin Jastarnia i Kosakowo oraz Gdyni, a także Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Obecnie formalnym organizatorem marszu jest Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.

Ministerstwo Sportu (MS) – polskie ministerstwo obsługujące ministra właściwego do spraw dwóch działów administracji rządowej: kultura fizyczna oraz sport istniejącej w latach 2005-2021.

Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki” – polskie resortowe odznaczenie cywilne w postaci odznaki nadawanej w latach 1960–1996.

Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Turystyki” – polskie resortowe odznaczenie cywilne w postaci odznaki honorowej, nadawane przez ministra właściwego do spraw turystyki, którym do 2007 był minister gospodarki, a obecnie (2012) jest minister sportu i turystyki.
Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu – centralna informacja turystyczna prowadzona przez Gminę Miasta Toruń.
Parawan plażowy – rodzaj parawanu używanego na plaży do ochrony przed wiatrem, ale także odgrodzenia się od innych plażowiczów, charakterystyczny głównie dla polskich plaż.

Polski System Informacji Turystycznej – system informacji turystycznej w Polsce.

Szlak Batorego – szlak wodny stworzony przez Stefana Batorego w końcu XVI wieku.
Turystyka w Toruniu – charakterystyka i dane statystyczne turystyki w Toruniu.

Wędrowiec – polski ilustrowany tygodnik o tematyce podróżniczo-geograficznej a następnie społeczno-kulturalnej, wydawany w Warszawie od czerwca 1863 do 1906 roku.

Wiadomości Turystyczne – specjalistyczny dwutygodnik branży turystycznej. Opisując wydarzenia turystyczne w Polsce i na świecie, gazeta dostarcza informacji z zakresu organizacji pracy, prawa i marketingu. Publikuje akty prawne, dokumenty i prezentacje, prezentuje najważniejsze środowiska i nowe trendy w światowym biznesie turystycznym. Pokazuje produkty turystyczne w Polsce i za granicą. Wiadomości Turystyczne są wydawane w Warszawie – nieprzerwanie od 1999 r., przez Eurosystem.

Wojna na pędzle – konflikt pomiędzy Oddziałem Babiogórskim Towarzystwa Tatrzańskiego a niemiecką organizacją turystyczną Beskidenverein z Bielska, rozpoczęty w 1907, a szczególnie nasilony w latach 1925–1927. Prawdopodobnie jedyna tego rodzaju akcja w historii turystyki światowej. Działacze BV i PTT wzajemnie zamalowywali i niszczyli tabliczki oraz oznakowania terenowe konkurencyjnej organizacji, a także odmawiali honorowania zniżek. Dochodziło również do podpaleń schronisk.