
Protestantyzm w Niemczech – społeczność Kościołów protestanckich w Niemczech, składająca się głównie z Kościoła Ewangelickiego w Niemczech oraz wolnych kościołów ewangelikalnych.

Ewangelicki Kościół Krajowy Anhalt – jeden z 20 kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Dessau-Roßlau. Działa na terenie dawnego Księstwa Anhalt.

Ewangelicki Kościół Krajowy Badenii – jeden z 20 kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Karlsruhe.

Kościół Ewangelicko-Luterański Bawarii – jeden z 20 kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Monachium. W 2019 posiadał 2 298 509 wiernych zrzeszonych w 1536 parafiach.

Ewangelicki Kościół Berlin-Brandenburgia-śląskie Górne Łużyce – jeden z 22 kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Berlinie.

Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy Brunszwiku – kościół luterański w Niemczech, działający w krajach związkowych Dolna Saksonia i Saksonia-Anhalt. Siedzibą biskupa jest Wolfenbüttel. Swoim zasięgiem obejmuje teren dawnego Wolnego Państwa Brunszwiku w granicach sprzed 1945 roku. W 2019 roku liczył 320 900 członków w 300 parafiach i pozostaje najbardziej znaczącą denominacją protestancką na tych terenach.

Federacja Kościołów Zielonoświątkowych – stowarzyszenie wolnych zborów ewangelicznych o charakterze zielonoświątkowym w Niemczech, które jest częścią Światowej Wspólnoty Zborów Bożych. Jest to największa denominacja zielonoświątkowa w Niemczech licząca w 2019 roku 95 477 wiernych. Ruch zielonoświątkowy pojawił się w Niemczech w latach 1906–1908, m.in. za sprawą pastora Jonathana Paula, a BFP zostało założone w 1954 roku jako Stowarzyszenie Zborów Chrześcijańskich w Niemczech. W 1982 roku Kościół zmienił nazwę na obecną.

Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy Hanoweru – jeden z 22 kościołów regionalnych tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech. Na koniec 2014 roku liczył 2 630 125 wiernych.

Kirchenkreis An Oder und Spree – ewangelicki okręg kościelny (dekanat), który powstał w 1998 z 10 samodzielnych gmin miasta Frankfurt nad Odrą.

Kirchenkreis Oderbruch – ewangelicki okręg kościelny (dekanat), który powstał 1 lipca 1998 z 2 samodzielnych okręgów: Kirchenkreisen Bad Freienwalde i Kirchenkreis Seelow.

Kościół Ewangelicki w Niemczech – unia 20 samodzielnych ewangelickich kościołów krajowych (Landeskirche). Obszary ich działania są historyczne i nie pokrywają się z granicami współczesnych krajów związkowych. Kościół należy do Konferencji Kościołów Europejskich.

Ewangelicki Kościół Krajowy Kurhessen-Waldeck – jeden z 20 kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Kassel.
Ewangelicki Kościół Krajowy Lippe – jeden z 20 kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Dessau-Roßlau. Działa na terenie dawnego Księstwa Lippe.

Kościół Ewangelicki Palatynatu – jeden z 20 kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Spirze. Należy do kościołów ewangelicko-unijnych, skupiając wiernych wyznania luterańskiego i reformowanego.

Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec – jeden z 20 kościołów tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech z siedzibą w Kilonii.

Związek Zborów Ewangelicko-Wolnokościelnych w Niemczech – baptystyczny związek wyznaniowy istniejący w Niemczech. Powstał w 1942 w wyniku połączenia zborów baptystycznych, braci plymuckich i zielonoświątkowej wspólnoty „Elim”. Jednak większość zborów określa się jako baptystyczne. Poza Związkiem istnieją ponadto niezależne wspólnoty baptystyczne i braterskie.