
Arene Candide – jaskiniowe stanowisko archeologiczne, znajdujące się na wybrzeżu Morza Śródziemnego we włoskiej Ligurii.

Fumane – jaskinia znajdująca się w północnych Włoszech, w regionie Veneto. Paleolityczne stanowisko archeologiczne.
Grotta dell’Uzzo – jaskinia położona nad zatoką Castellammare w prowincji Trapani na Sycylii, około 10 kilometrów na południowy wschód od San Vito Lo Capo. Stanowisko archeologiczne.
Grotta di Pertosa – jaskinia krasowa w południowych Włoszech, w Apeninach Południowych.
Grotta Gigante – jaskinia położona w Sgonico w prowincji Triest w regionie Friuli-Wenecja Julijska niedaleko Borgo Grotta Gigante. Jaskinia znajduje się we włoskiej części płaskowyżu Kras, kilka kilometrów od przejścia granicznego ze Słowenią w Monrupino. W 1995 została wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako największa jaskinia turystyczna na świecie.

Grotte di Castelcivita – system jaskiń krasowych we Włoszech, w gminach Castelcivita i Controne, w prowincji Salerno, w Kampanii. Położone są blisko rzeki Calore Lucano i łańcucha górskiego Alburni, w Parku Narodowym Cilento. Od miejscowości Castelcivita i Controne dzieli je po około 3 km. Znalezione skamieniałości wskazują, że były zamieszkane już w epoce kamienia. Obecnie są udostępnione dla zwiedzających i stanowią jedną z atrakcji turystycznych regionu.

Grotte di Castellana − system jaskiń krasowych znajdujący się w gminie Castellana Grotte w prowincji Bari w regionie Apulia na południu Włoch w odległości około 1 km od Castellana Grotte. Grotte di Castellana jest jednym z najbardziej znanych systemów jaskiń we Włoszech.

Jaskinie Frasassi – system jaskiń krasowych znajdujących się we włoskim parku narodowym w Marche w pobliżu Gengi.

Guattari – jaskinia nadmorska położona we Włoszech, na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego, na południowy zachód od miasta Terracina. Utworzona jest w wapieniach jurajskich. Cechuje ją bogata szata naciekowa. Została odkryta w 1939 roku.

Jaskinie Addaura - kompleks trzech jaskiń i stanowisko archeologiczne paleolitu na Sycylii we Włoszech.

Lazurowa Grota – jaskinia morska, jedna z atrakcji turystycznych włoskiej wyspy Capri.

Luperkal (Lupercal) – jaskinia, w której według mitologii rzymskiej wilczyca miała karmić Romulusa i Remusa, synów Marsa i Rei Sylwii. W tamtym miejscu bracia założyć mieli później Rzym.

Psia grota – grota we Włoszech, położona na Polach Flegrejskich niedaleko Pozzuoli, nad brzegiem niegdysiejszego jeziora Agnano. Znajduje się w niej fumarola, z której wydobywa się dwutlenek węgla; gaz ten, jako cięższy od powietrza, zbiera się w dolnej części jaskini. Wskutek tego przebywające w środku małe zwierzęta doznają zatrucia, podczas gdy stojący człowiek nie odczuwa żadnych objawów.
Romito – jaskinia znajdująca się we włoskiej Kalabrii, ok. 16 kilometrów od Papasidero. Stanowisko archeologiczne okresu górnego paleolitu.

San Giovanni d’Antro – jaskinia krasowa w północno-wschodnich Włoszech, w Alpach Julijskich.
Ucho Dionizjusza – część syrakuzańskich kamieniołomów związana z podaniem o tyranie Dionizjuszu Starszym.