Antares (rakieta)W
Antares (rakieta)

Antares – rakieta nośna rozwijana przez Orbital Sciences Corporation występująca w wersjach dwu- i trzystopniowej. Zaprojektowana została do wynoszenia statku transportowego Cygnus w ramach projektu COTS. Antares jest w stanie wynieść ładunek o masie 5000 kg na niską orbitę okołoziemską. Starty odbywają się z portu Mid-Atlantic Regional Spaceport na terenie Wallops Flight Facility w Stanach Zjednoczonych.

Antares 120W
Antares 120

Antares 120 – dwustopniowa rakieta nośna rodziny Antares, firmy Orbital Sciences Corporation, służąca wynoszeniu statku transportowego Cygnus w ramach projektu COTS. Jej starty odbywają się z kosmodromu Mid-Atlantic Regional Spaceport na terenie Wallops Flight Facility w Stanach Zjednoczonych.

Atena (rakieta)W
Atena (rakieta)

Atena – amerykańska rakieta budowana z funduszy prywatnych przez firmę Lockheed, a następnie przez Lockheed Martin.

Conestoga 1620W
Conestoga 1620

Conestoga 1620 – amerykańska rakieta nośna serii Conestoga, budowanej przez prywatną spółkę Space Services Inc. Była oparta na stopniach Castor 4 zasilanych na paliwo stałe i wykorzystywała silnik Star-48 jako ostatni stopień.

Juno IIW
Juno II

Juno II – amerykańska rakieta nośna powstała z pocisków IRBM Jupiter.

Jupiter CW
Jupiter C

Jupiter C – rakieta nośna powstała ze zmodyfikowanego pocisku IRBM Redstone. W celach testowych wystrzeliwano rakiety Redstone ze stopniami górnymi. Była to pierwsza rakieta amerykańska zdolna wynieść satelitę na orbitę – rok przed ZSRR. Zespół konstruktora rakiety, Wernera von Brauna, pracujący dla Wojskowej Agencji Pocisków Balistycznych (ABMA), dostał rozkaz wysyłania rakiet obciążonych workami z piaskiem, co miało zahamować program armii lądowej USA na korzyść projektu marynarki wojennej Vanguard prowadzonego przez Laboratorium Badawcze Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (NRL), w którym konstruowano rakiety oparte na cywilnych rakietach badawczych Viking i Aerobee. Z przyczyn politycznych i propagandowych chciano, by pierwszego amerykańskiego satelitę wyniosła w kosmos rakieta cywilna, a nie pocisk wojskowy. Jednak na skutek tych opóźnień to Sowieci umieścili na orbicie pierwszego sztucznego satelitę, Sputnika 1, a pierwszego amerykańskiego satelitę, Explorer 1, wyniosła, wobec problemów z projektem Vanguard, rakieta nośna Jupiter C. Wersję czterostopniową rakiety, która posłużyła do wynoszenia satelitów na orbitę nazywano czasem Juno I, nazwę tę nadał rakiecie zespół Wernera von Brauna.

Minotaur 1W
Minotaur 1

Minotaur 1 – amerykańska czteroczłonowa rakieta nośna do wynoszenia na orbitę małych satelitów. Produkowana przez firmę Orbital Sciences Corporation przy użyciu wycofanych rakiet balistycznych na paliwo stałe, Minuteman 2, i rakiet nośnych Pegasus XL.

Minotaur IVW
Minotaur IV

Minotaur IV – amerykańska rakieta nośna, będąca pochodną pocisku Peacekeeper. Wykorzystywana zarówno do startów orbitalnych, jak i suborbitalnych.

Minotaur VW
Minotaur V

Minotaur V – nowa amerykańska rakieta nośna firmy Orbital Sciences Corporation, bazująca na rakiecie Minotaur IV, będącej z kolei modyfikacją pocisku LGM-118A Peacekeeper.

NERVAW
NERVA

NERVA – amerykański program rakietowy prowadzony od wczesnych lat 60. XX wieku, którego założeniem było wykorzystanie termicznego napędu jądrowego. Główna zasada działania NERVY była podobna jak zwykłej rakiety chemicznej – bezpośredni czynnik napędzający stanowiły gorące gazy wylotowe uchodzące przez tradycyjnie skonstruowaną dyszę. Inna była natomiast zasada uzyskiwania energii gazów – były one podgrzewane przez reaktor jądrowy.

Sparta (rakieta)W
Sparta (rakieta)

Sparta – rakieta nośna o niskim udźwigu, wykorzystywana do lotów testowych głowic powrotnych oraz wynoszenia satelitów na orbitę polarną, konstrukcyjnie oparta na pocisku krótkiego zasięgu SSM-A-14 Redstone.

SSM-A-14 RedstoneW
SSM-A-14 Redstone

SSM-A-14 Redstone – amerykański pocisk balistyczny krótkiego zasięgu (SRBM) napędzany jednym stopniem napędowym na paliwo ciekłe. Paliwo − alkohol etylowy lub hydyne (masowo), utleniacz − tlen. Opracowany pod kierunkiem i przy udziale zespołu Wernhera von Brauna. Redstone był większy niż oryginalny pocisk V2, zdolny do przenoszenia głowicy jądrowej i w odróżnieniu od również opartego na V2 radzieckiego pocisku SS-1A, posiadał oddzielająca się od pocisku głowicę bojową. Pocisk ten odegrał również znaczącą rolę jako rakieta transportowa, do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną satelitów Explorer.

Taurus 3110W
Taurus 3110

Taurus 3110 – czteroczłonowa, całkowicie stałopędna rakieta nośna z rodziny Taurus; jedna z dwóch wersji oznaczanych jako XL; opracowana i oferowana przez prywatną amerykańską firmę Orbital Sciences, na bazie rakiet Pegasus. Może być wystrzeliwana z 4 kosmodromów na terenie Stanów Zjednoczonych:bazy sił powietrznych Vandenberg stacji sił powietrznych Cape Canaveral Wallops Flight Facility poligonu imienia Ronalda Reagana

Vanguard (rakieta)W
Vanguard (rakieta)

Vanguard – pierwsza amerykańska rakieta nośna. Powstała na bazie cywilnych rakiet atmosferycznych Viking. Konstrukcję rakiety nadzorowała Marynarka Wojenna USA. Vanguard, w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego, miał wynieść pierwszego amerykańskiego sztucznego satelitę. Jednak fiasko programu zadecydowało, że pierwszego satelitę USA wyniosła rakieta Jupiter C. Drugi stopień rakiety był później użyty w rakietach rodzin Able, Delta, Able-Star. Trzeci stopień na paliwo stałe był używany w rakietach Scout, pociskach UGM-27 Polaris i LGM-30 Minuteman.

Vulcan CentaurW
Vulcan Centaur

Vulcan Centaur – dwustopniowa ciężka rakieta nośna rozwijana przez amerykańską spółkę United Launch Alliance. Pierwszy człon rakiety korzysta z silników rakietowych BE-4 produkowanych przez firmę Blue Origin. Drugi stopień bazuje na konstrukcji z rakiety Atlas V. Do rakiety może być dołączone do 6 dopalaczy na paliwo stałe.