Royal Air ForceW
Royal Air Force

Royal Air Force, RAF – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym od 26 czerwca 2019 dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Michael Wigston(ang.). RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.

Air Transport AuxiliaryW
Air Transport Auxiliary

Air Transport Auxiliary (ATA) – brytyjska służba pomocnicza Royal Air Force, organizacja paramilitarna w czasie drugiej wojny światowej, zajmująca się rozprowadzaniem nowych, naprawionych i uszkodzonych samolotów pomiędzy fabrykami, zakładami naprawczymi, lotniskami bojowymi i złomowiskami na terenie Wielkiej Brytanii ; piloci ATA nie lądowali tylko na lotniskowcach. Do obowiązków ATA należało także transportowanie pilotów i obsługi technicznej oraz transport medyczny.

Army Air CorpsW
Army Air Corps

Army Air Corps – lotniczy komponent British Army, formalnie istniejący od 1 września 1957 roku.

Atak pociskami manewrującymi na Damaszek i Hims (2018)W
Atak pociskami manewrującymi na Damaszek i Hims (2018)

Atak pociskami manewrującymi na Damaszek i Hims – seria uderzeń z morza i powietrza na przypuszczalne lokalizacje broni chemicznej w Syrii przeprowadzonych przez Stany Zjednoczone, Francję i Wielką Brytanię 14 kwietnia 2018 roku tuż po godzinie 4:00 czasu miejscowego (UTC+3).

Bitwa nad Barking CreekW
Bitwa nad Barking Creek

Bitwa nad Barking Creek – omyłkowe starcie pomiędzy samolotami brytyjskiego RAF 6 września 1939 roku.

NortholtW
Northolt

Northolt – dzielnica w zachodniej części Londynu w London Borough of Hillingdon. Znajduje się w niej wojskowe lotnisko i jedna z głównych siedzib administracyjnych RAF-u oraz archiwa Brytyjskich Sił Zbrojnych, gdzie pracuje dwa tysiące osób. Lotnisko jest używane przez Brytyjską rodzinę królewską. W 1997 r. do Northolt powróciły zwłoki ks. Diany z Paryża.

Per ardua ad astraW
Per ardua ad astra

Per ardua ad astra jest dewizą Royal Air Force i innych sił lotniczych Wspólnoty Narodów - RAAF, RNZAF oraz RCAF. Po raz pierwszy została użyta przez nowo powstałe Royal Flying Corps w 1912 roku.

RAF Bomber CommandW
RAF Bomber Command

RAF Bomber Command – dowództwo, któremu podlegały dywizjony bombowe RAF w latach 1936-1968. W czasie II wojny światowej, samoloty RAF BC dokonały poważnych zniszczeń infrastruktury przemysłowej III Rzeszy, jak również wielu niemieckich miast, a w latach sześćdziesiątych XX wieku osiągnęło szczyt swych powojennych możliwości z samolotami serii "V" wyposażonymi w broń nuklearną i pomocniczymi lekkimi bombowcami Canberra.

RAF Coastal CommandW
RAF Coastal Command

RAF Coastal Command – w latach 1936-69 jedna z trzech części składowych Royal Air Force. Została sformowana w roku 1936 jako morska formacja RAF. W roku 1937 Royal Navy sformowała niezależną Fleet Air Arm.

RAF Fighter CommandW
RAF Fighter Command

RAF Fighter Command była jedną z trzech części składowych Royal Air Force. Została sformowana w roku 1936 w celu zwiększenia kontroli nad formacjami samolotów myśliwskich. Służyła w operacjach II wojny światowej, wyróżniając się szczególnie podczas bitwy o Anglię w 1940 roku. RAFFC działała do 17 listopada 1943, kiedy to została rozwiązana, a w jej miejsce powstały w RAF dwie inne formacje: obronna i atakująca. Formacja obronna została nazwana Air Defence Great Britain (ADGB) a ofensywna 2 Tactical Air Force.

Red ArrowsW
Red Arrows

Red Arrows, Zespół Akrobacyjny Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii – zespół akrobacyjny Royal Air Force stacjonujący na lotnisku Scampton w Wielkiej Brytanii.

Royal Flying CorpsW
Royal Flying Corps

Royal Flying Corps – brytyjskie lotnictwo wojskowe w czasie I wojny światowej, będące częścią wojsk lądowych. Korpus został utworzony 13 kwietnia 1912 roku, w dniu 1 kwietnia 1918 roku po połączeniu ze Służbą Lotniczą Marynarki Królewskiej (RNAS) utworzył Królewskie Siły Powietrzne (RAF) – nowy rodzaj sił zbrojnych, niezależny od dowództwa wojsk lądowych i marynarki wojennej.

System DowdingaW
System Dowdinga

System Dowdinga – brytyjska sieć obrony przeciwlotniczej, która zapewniła Zjednoczonemu Królestwu decydującą przewagę nad nazistowskimi Niemcami podczas bitwy o Anglię w 1940 w czasie II wojny światowej. System Dowdinga – nazwany tak na cześć Naczelnego Dowódcy RAF-u Hugh Dowdinga – połączył technologię, zabezpieczenia naziemne i samoloty myśliwskie w jednolity system obrony. System nie tylko kontrolował siły myśliwców, ale także inne elementy sieci obronnej, w tym działa i reflektory przeciwlotnicze oraz balony zaporowe.