
1 Pułk Ułanów – polski oddział kawalerii Wojska Polskiego na Wschodzie.
1 Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego – oddział kawalerii Wojska Polskiego.

2 Pułk Ułanów Grochowskich im. Generała Józefa Dwernickiego – oddział kawalerii I Korpusu Polskiego w Rosji, Wojska Polskiego II RP i Armii Krajowej.

3 Pułk Ułanów Śląskich – pułk kawalerii Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

3 Pułk Ułanów Śląskich – pułk kawalerii Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

10 eskadra wywiadowcza – pododdział lotnictwa rozpoznawczego Wojska Polskiego na Wschodzie (1918–1919) oraz Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

II Brygada Legionów Polskich tzw. Karpacka lub Żelazna – jednostka Legionów Polskich utworzona 8 maja 1915. Podlegała rozkazom państw centralnych.

Legia Rycerska – polska formacja wojskowa Wojska Polskiego na Wschodzie wchodząca w skład I Korpusu Polskiego w końcowym okresie I wojny światowej.

Legion Śląski – oddział wojskowy utworzony w 1914 roku w Cieszynie, który został włączony do Legionu Wschodniego. Jako część II Brygady Legionów pod dowództwem płk. Józefa Hallera uczestniczył we wszystkich kampaniach wojennych w Karpatach i Besarabii, na Bukowinie i Wołyniu.

Polska Liga Wojenna Walki Czynnej – polska organizacja wojskowa o nastawieniu antybolszewickim, założona w Kijowie w kwietniu 1917 roku przez Henryka Bagińskiego i kilku członków galicyjskiej organizacji Armia Polska i Polskie Drużyny Strzeleckie. Utworzenie jej było reakcją na destrukcyjną działalność polskich bolszewików w Dywizji Strzelców Polskich. Celem Ligi było sformowanie w Rosji silnego wojska polskiego oraz stworzenie własnej siły zbrojnej jako środka gwarantującego uchwycenie władzy w kraju.

Polska Oddzielna Brygada na Kaukazie - wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego na Wschodzie.
Związek Broni – improwizowany pociąg pancerny I Korpusu Polskiego w Rosji.