
Artykuł przedstawia statystyki protestantyzmu według krajów świata, regionów i kontynentów. Uwzględniono niemalże wszystkie nurty protestantyzmu, które opierają się na podstawach religii chrześcijańskiej i akceptują pięć zasad protestantyzmu m.in. zielonoświątkowców, baptystów, luteran, anglikanów, adwentystów, anabaptystów, ewangelików reformowanych, prezbiterianów, kongregacjonalistów, Kościoły Chrystusowe, metodystów, ruch uświęceniowy, kościoły niezależne, oraz protestantów niedenominacyjnych.

Protestantyzm w Brazylii posiada wielowiekową tradycję sięgającą czasów reformacji. 10 marca 1557 r. odprawione zostało w tym kraju pierwsze protestanckie nabożeństwo. W wieku XIX Brazylia stała się celem amerykańskich misji protestanckich, ponadto przybyła tu liczna niemiecka emigracja. W Brazylii protestanci określani są terminem „evangelicos”, najszybciej wzrastającym ugrupowaniem są zielonoświątkowcy. Według spisu z roku 2010 22% społeczeństwa stanowią protestanci.

Protestantyzm w Bułgarii, pod względem liczby wiernych, jest czwartym kierunkiem religijnym po prawosławiu, islamie i katolicyzmie, posiadając łącznie 74 503 wiernych, co stanowi 1% społeczeństwa. Według danych statystycznych liczba protestantów w Bułgarii gwałtownie rośnie. Zgodnie z powszechnym spisem ludności z 2001 r. 42 308 osób zdeklarowało się jako wyznawcy kościołów protestanckich, podczas gdy w spisie ludności z 1992 r. do protestantyzmu przyznawało się zaledwie 21 878 osób. Znaczny wzrost nawróceń na protestantyzm odnotowuje się także wśród bułgarskich Romów, którzy stanowią spory odsetek wyznawców protestantyzmu w tym kraju.

Protestantyzm w Chorwacji posiadając 23 tysiące wiernych stanowi trzecią mniejszość religijną po prawosławiu i islamie. Podobnie jak w innych krajach protestantyzm w Chorwacji reprezentowany jest przez szereg różnych wyznań i denominacji. Największe grupy stanowią: zielonoświątkowcy (0,2%), adwentyści dnia siódmego (0,1%), baptyści (0,08%), luteranie (0,08%) i kalwini (0,07%).

Protestantyzm na Filipinach wyznaje 10 milionów osób, co stanowi 10,8% społeczeństwa. Blisko połowa protestantów na Filipinach to zielonoświątkowcy. Do innych większych grup należą: baptyści, metodyści, adwentyści dnia siódmego, campbellici i uświęceniowcy.

Protestantyzm na Jamajce – społeczność Kościołów protestanckich na Jamajce obejmuje ponad połowę populacji. Na wyspie mieszka około 1,5 mln wyznawców. W skład protestantyzmu na Jamajce wchodzą głównie: zielonoświątkowcy (23%), adwentyści dnia siódmego (12%), baptyści (7%), anglikanie, uświęceniowcy i metodyści.

Protestantyzm w Macedonii Północnej – według Operation World w 2010 roku reprezentowany był przez ponad 5000 wiernych, co stanowi 0,3% macedońskiego społeczeństwa.

Protestantyzm w Mongolii – reprezentowany jest przez cztery główne tradycje wyznaniowe:luterańską, prezbiteriańską, adwentystów dnia siódmego, ewangelicznych chrześcijan związanych z różnymi kierunkami, jak baptyści czy zielonoświątkowcy.
Protestantyzm w Nowej Zelandii wyznaje 1,8 miliona osób co stanowi 40,5% społeczeństwa. W 2010 roku do największych wyznań protestanckich należeli: anglikanie (12,2%), kalwini, uświęceniowcy i metodyści (3%<), baptyści i zielonoświątkowcy (1,9%).
Protestantyzm w Panamie – społeczność Kościołów protestanckich w Panamie tworzą różne wyznania i denominacje. Protestantyzm obejmuje 24% populacji. Zdecydowana większość protestantów w Panamie to zielonoświątkowcy. Inne większe grupy to adwentyści dnia siódmego, anglikanie, baptyści i campbellici.
Protestantyzm w Republice Południowej Afryki – bierze swoje początki w pierwszym osadnictwie europejskim, na Przylądku Dobrej Nadziei w 1652 roku. Od tego czasu, protestantyzm był przeważającą religią europejskich osadników, a dzisiaj dominuje wśród wszystkich mieszkańców RPA, niezależnie od pochodzenia.
Protestantyzm na Wybrzeżu Kości Słoniowej – jest mniejszością religijną, w kraju liczącym 25 mln mieszkańców (2017). Według różnych danych wyznawany od 14% do 23% społeczeństwa. Większy odsetek populacji w tym kraju stanowią jedynie muzułmanie.