Kalendarium historii Kuby

Bitwa nad rzeką Mal Tiempo – starcie zbrojne, które miało miejsce 15 grudnia 1895 w trakcie antyhiszpańskiego powstania na Kubie (1895–1898).

Bitwa o Santa Clarę – ostatnia bitwa rewolucji kubańskiej, która rozegrała się pod koniec 1958 i doprowadziła do zdobycia kubańskiego miasta Santa Clara przez rewolucyjne oddziały Ernesta Guevary. Bitwa przyniosła decydujące zwycięstwo partyzantom walczącym z juntą generała Fulgencio Batisty. Dwanaście godzin po zdobyciu miasta Batista uciekł z Kuby, a Fidel Castro ogłosił całkowite zwycięstwo.

Bitwa pod Santiago de Cuba – największa bitwa morska wojny amerykańsko-hiszpańskiej, stoczona 3 lipca 1898 u wybrzeży Kuby, zakończona zniszczeniem hiszpańskiej eskadry karaibskiej.

Bitwa pod El Caney – starcie zbrojne, które miało miejsce 1 lipca 1898, w trakcie wojny amerykańsko-hiszpańskiej.

MY Granma – jacht użyty do transportu grupy kubańskich rewolucjonistów pod przywództwem Fidela Castro na rodzinną wyspę w 1956.

Kobiety w Bieli – kubański ruch społeczny kobiet, powstały w 2004 r., dążący do zwolnienia i respektowania praw 75 dysydentów, aresztowanych przez reżim wiosną 2003 r. po wydarzeniach „Czarnej Wiosny”. Do grupy należą głównie żony, matki i córki uwięzionych, które w czasie protestów na ulicach Hawany ubierają się na biało, co ma symbolizować czystość i niewinność. Taktyka kobiet została zaczerpnięta od Argentynek żądających informacji o swoich zaginionych bliskich podczas rządów wojskowych w latach 70. XX wieku.
Bitwa pod Las Guasimas – starcie zbrojne, które miało miejsce 24 czerwca 1898 pomiędzy Hiszpanią a Stanami Zjednoczonymi w trakcie walk na Kubie, będącej jednym z teatrów działań wojny amerykańsko-hiszpańskiej.

Traktat paryski – traktat pokojowy kończący wojnę amerykańsko-hiszpańską, podpisany w Paryżu 10 grudnia 1898 roku.
Wojna amerykańsko-hiszpańska – konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Hiszpanii trwający od 25 kwietnia do 12 sierpnia 1898, w wyniku którego Hiszpania utraciła większość swych posiadłości na Karaibach i na obszarze Pacyfiku, a Stany Zjednoczone porzuciły dotychczasową politykę izolacjonizmu.

Wojna dziesięcioletnia na Kubie miała miejsce w latach 1868–1878.