KarpieńcowateW
Karpieńcowate

Karpieńcowate (Cyprinodontidae) – rodzina ryb z rzędu karpieńcokształtnych (Cyprinodontiformes).

AphaniusW
Aphanius

Aphanius – rodzaj ryb z rodziny karpieńcowatych (Cyprinodontidae).

CubanichthysW
Cubanichthys

Cubanichthys – rodzaj ryb karpieńcokształtnych z rodziny karpieńcowatych.

CyprinodonW
Cyprinodon

Cyprinodon – rodzaj ryb karpieńcowatych (Cyprinodontidae).

JordanelkaW
Jordanelka

Jordanelka, jordanelka florydzka – gatunek ryby z rodziny karpieńcowatych (Cyprinodontidae), jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Jordanella. Po raz pierwszy pojawiła się w Europie w 1914 roku. Hodowana w akwarium, gdzie może przeżyć ok. 3 lat.

Karpieniec diabliW
Karpieniec diabli

Karpieniec diabli – gatunek ryby z rodziny karpieńcowatych (Cyprinodontidae). Jest gatunkiem geotermalnym, żyjącym w wodzie o temperaturze 33 °C, o zasięgu występowania ograniczonym do Devil’s Hole na Pustyni Amargosa, źródle, którego temperatura wody nie zmienia się od 30 000 lat. Jest najmniejszym z karpieńcowatych, osiąga do 3 cm długości. Gatunek został zauważony już w 1890 roku, ale formalny opis przedstawił dopiero Joseph H. Wales w 1930 roku. Został objęty ochroną w 1952 roku, gdy powstał Death Valley National Monument. Górna wartość temperatury letalnej tej ryby wynosi 43 °C, a więc jest jedną z najwyższych wśród ryb.

Karpieńczyk hiszpańskiW
Karpieńczyk hiszpański

Karpieńczyk hiszpański – gatunek ryby z rodziny karpieńcowatych (Cyprinodontidae).

Karpieńczyk pręgowanyW
Karpieńczyk pręgowany

Karpieńczyk pręgowany – ryba z rodziny karpieńcowatych (Cyprinodontidae). Często hodowana w akwariach.

OrestiasW
Orestias

Orestias – rodzaj ryb z rodziny karpieńcowatych. Dawniej umieszczano go w osobnej rodzinie Orestiidae. Przedstawiciele są planktonem zwierzęcym. Osiągają długość od 9 do 22 cm. Rzuca się w oczy brak płetwy brzusznej. Są endemitami jezior w Peru, Boliwii i Chile na wysokościach do 3600 m n.p.m. Wiele gatunków stało się rzadkich z powodu konkurencji z rybami wprowadzonymi przez człowieka, zanieczyszczeń i innych działań człowieka. Jednego z nich widziano po raz ostatni w 1939, sądzi się więc, że już wyginął. Inne zajmują bardzo niewielkie obszary.