
Świerszczowate, świerszcze (Gryllidae) – rodzina owadów prostoskrzydłych (Orthoptera), długoczułkowych (Ensifera), obejmująca 4886 gatunków występujących na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Większość gatunków występuje w strefie tropikalnej. W Europie stwierdzono występowanie 63 gatunków, a w Polsce 6. Typem nomenklatorycznym rodziny jest Gryllus.

Nakwietnik trębacz – palearktyczny gatunek ciepłolubnego owada prostoskrzydłego z rodziny świerszczowatych (Gryllidae), charakterystyczny zwłaszcza dla obszaru śródziemnomorskiego. Ciało o długości do 14 mm, barwy żółtawej.
Piechotek leśny – gatunek ciepłolubnego owada prostoskrzydłego z rodziny świerszczowatych (Gryllidae) związany z lasami liściastymi. Występuje w zachodniej, południowej i częściowo środkowej Europie oraz północno-zachodniej Afryce, na Azorach i Wyspach Kanaryjskich. W Polsce jest gatunkiem bardzo rzadkim, znanym z jednego stanowiska w Łęknicy nad Nysą Łużycką. Inne z wcześniejszych doniesień o jego występowaniu w kraju uważane są za wątpliwe.

Świerszcz domowy, świerszczyk domowy – niewielki gatunek świerszcza osiągający długość 15–25 mm, o kolorze brunatnym lub brunatno-szarym. Hodowany i sprzedawany jako pokarm wielu zwierząt, oraz jako zwierzę domowe.

Świerszcz kubański – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny świerszczowatych (Gryllidae). Został opisany z Jamajki. W obrębie gatunku G. assimilis występuje wiele populacji szeroko rozprzestrzenionych w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej (Brazylia) i Ameryce Północnej, z których co najmniej 47 opisywano jako odrębne gatunki, przez wielu badaczy uważanych za G. assimilis. Wiele z tych populacji pomimo braku różnic morfologicznych wykazuje zróżnicowanie pieśni godowych. Dokładniejsze badania sugerują ich podział na co najmniej trzy gatunki: G. assimilis, G. jamaicensis (Jamajka) i G. multipulsator.

Świerszcz polny – zachodniopalearktyczny gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny świerszczowatych (Gryllidae). W Polsce jest powszechny na obszarze całego kraju z wyjątkiem Kotliny Nowotarskiej i Tatr. Blisko spokrewnionym gatunkiem jest Gryllus bimaculatus – często hodowany w laboratoriach, również w Polsce.

Świerszcz południowy – palearktyczny gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny świerszczowatych (Gryllidae) opisywany pod wieloma nazwami synonimicznymi. W Polsce jest gatunkiem bardzo rzadkim, stwierdzonym jeden raz – była to samica znaleziona w Krzyżanowicach. Dalszych wystąpień w Polsce dotychczas nie stwierdzono, ale obecność tego gatunku na Słowacji i Ukrainie sugeruje, że pojawienie się E. burdigalensis w Polsce jest możliwe. Na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce gatunek został umieszczony w kategorii EX.

Świerszcz śródziemnomorski – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny świerszczowatych (Gryllidae) blisko spokrewniony i podobny do świerszcza domowego. Występuje na obszarach przyśródziemnomorskich, w Afryce i w tropikalnej Azji. Jest często hodowany w laboratoriach, również w Polsce. Może się pojawiać jako uciekinier z hodowli, jednak w Polsce nie stwierdzono jego występowania w warunkach naturalnych.