
Nietoperze, rękoskrzydłe (Chiroptera) – rząd ssaków łożyskowych, obejmujący ok. 1360 gatunków, do którego zalicza się 17 rodzin.

Dymnica motylowa, dymnicznik zwyczajny – gatunek nietoperza z rodziny furiakowatych (Furipteridae). Występuje w Peru, Chile, znaleziono go także na Puná.

Nietoperz – nietoperz pojawia się głównie w herbach miast należących do Korony Aragonii, zazwyczaj znajduje się klejnocie herbu i jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów heraldyki katalońskiej.

Hipoteza latających naczelnych – hipoteza w biologii ewolucyjnej, zgodnie z którą Megachiroptera, podrząd nietoperzy, stanowi grupę siostrzaną naczelnych. Hipoteza bierze swój początek u Linneusza, powtórzył ją J.D Smith w 1980. Australijski neuronaukowiec Jack Pettigrew zaproponował jej współczesną formę w 1986 po odkryciu, że połączenia pomiędzy siatkówką a wzgórkiem górnym (śródmózgowie) u przedstawiciela Megachiroptera o nazwie Pteropus nie różniły się organizacją od tych obserwowanych u naczelnych, różniąc się od spotykanych u wszystkich innych ssaków. Następnie przeprowadzono obszerniejsze badanie, opublikowane w 1989, w którym pogląd ten został wsparty analizą licznych innych cech mózgu i reszty ciała. Pettigrew zasugerował, że lisy latające, skóroskrzydłe i naczelne są potomkami tej samej grupy wczesnych ssaków nadrzewnych. Lot Megachiroptera i lot ślizgowy skóroskrzydłych można traktować jako adaptacje lokomotoryczne do życia wysoko nad ziemią.

Megachiroptera – podrząd dużych, głównie owocożernych nietoperzy. Występują głównie w tropikalnej strefie Afryki i Azji, a także w Australii i na wielu wyspach oceanicznych. Charakteryzuje je swobodny drugi palec dłoni, zwykle z zachowanymi paliczkami i pazurem. Mają proste uszy, bez koziołka, oraz stosunkowo duże oczy. Ich pysk jest zwykle wydłużony, zaopatrzony w tępe, luźno ustawione, uproszczone zęby.

Microchiroptera – podrząd nietoperzy obejmujący wszystkie nietoperze poza rodziną rudawkowatych. Czasem określa się je jako „nietoperze owadożerne”, ale nazwa ta jest myląca, ponieważ nie wszystkie Microchiroptera odżywiają się owadami. Podstawowa różnica między Microchiroptera a Megachiroptera polega na tym, że:Microchiroptera nie mają pazura na drugim palcu kończyny przedniej, uszy Microchiroptera nie tworzą zamkniętego pierścienia i u podstawy ucha brzegi małżowiny są od siebie oddzielone, Microchiroptera nie mają włosów wełnistych.

Rybaki (Noctilionidae) - rodzina ssaków z rzędu nietoperzy, obejmująca 2 gatunki. Jej przedstawiciele żyją w Ameryce Południowej i Środkowej oraz na Antylach.

Starzec pomarszczony – gatunek ssaka z rodziny liścionosowatych (Phyllostomidae).