
Artemia (Artemia) – rodzaj skorupiaków z gromady skrzelonogów. Gatunki z tego rodzaju określane są czasami nazwą solowiec, choć nazwa ta dotyczy gatunku Artemia salina.

Bezpancerzowce (Anostraca) – skorupiaki występujące na wszystkich kontynentach, we wszystkich strefach zoogeograficznych. Dotychczas opisano ponad 300 gatunków, jednak około 1/4 z nich znana jest tylko z locus typicus lub mniej niż 3 lokacji. Najliczniejszą w gatunki jest Palearktyka z centrum bioróżnorodności na Bałkanach. Zwyczajowo zaliczane do sztucznej grupy dużych skrzelonogów, wraz z Notostraca, Laevicaudata, Spinicaudata oraz Cyclestherida.

Branchinecta – rodzaj bezpancerzowców z rodziny Branchinectidae. Obejmuje ok. 50 gatunków, występujących na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Afryki i Australii. Największym przedstawicielem tego rodzaju jest Branchinecta gigas. Należąca do tego rodzaju Branchinecta brushi razem z Boeckella palustris są najgłębiej żyjącymi skorupiakami. W 2011 dwa gatunki wyodrębniono z rodzaju Branchinecta i utworzono dla nich nowy rodzaj Archaebranchinecta.

Branchinectidae – rodzina bezpancerzowców (Anostraca), zawiera dwa rodzaje: Branchinecta oraz Archaebranchinecta. Zdecydowana większość gatunków tej rodziny zalicza się do rodzaju Branchinecta, jedynymi przedstawicielami rodzaju Archaebranchinecta są współcześnie występujące Archaebranchinecta pollicifera oraz wymarła Archaebranchinecta barstowensis.

Dziwogłówka wiosenna - należy, analogicznie jak zadychra, do podrzędu liścionogów właściwych. Występuje w małych zbiornikach okresowych i stawach o dnie pokrytym opadłymi liśćmi. Budową ciała przypomina zadychrę. Osiąga długość 12-28 mm. Znaleźć ją można wczesną wiosną w towarzystwie przekopnicy wiosennej, wśród owadów wodnych o wiosennym cyklu rozwojowym.

Skrzelopływka bagienna, skrzelopływka północna - gatunek skorupiaka z rodziny Branchinectidae należącej do rzędu bezpancerzowców (Anostraca).

Słonaczek, solowiec, kolczykowiec słonaczek, solankowiec – jajożyworodny, ciepłolubny skorupiak żyjący wyłącznie w wodach słonych. Występują liczne rasy geograficzne. Żyje w śródlądowych wodach słonych w strefie umiarkowanej i subtropikalnej. Ze względu na trudności z oznaczeniem gatunku, uważano że masowo zamieszkuje również Wielkie Jezioro Słone, w stanie Utah, USA, jednak jest to inny gatunek, tj. Artemia franciscana. Jest to gatunek wyjątkowo euryhalinowy, tolerujący wody o różnym zasoleniu. Żyje i rozwija się w wodach o zasoleniu od 0‰ do 200‰, nawet do 30%, gdzie inne zwierzęta nie mają zdolności bytowania. Jaja tego skorupiaka odporne są na przesuszenie. U tego gatunku występuje partenogeneza. Na skutek zahamowania podziałów redukcyjnych występują osobniki diploidalne, triploidalne, tetraploidalne, pentaploidalne, a nawet oktoploidalne. W zależności od stopnia zasolenia wykazuje duże modyfikacje budowy Morfologia odwłoka i widełek zmienia się u populacji występujących w wodach o różnym zasoleniu, widełki u form zasiedlających wody mniej słone są dłuższe, w wodach bardziej zasolonych są krótsze.

Zadychra pospolita – należy, analogicznie jak dziwogłówka wiosenna, do podrzędu liścionogów właściwych. Morfologicznie bardzo podobna do dziwogłówki wiosennej, lecz pojawia się później, zazwyczaj w maju. Oba gatunki można łatwo odróżnić po kształcie głowy. Dochodzi do ok. 3 cm długości. Występuje w wysychających, okresowych zbiornikach. Jaja znoszą przesuszenie. Po zalaniu wodą z jaj bardzo szybko wylęgają się larwy, a po ok. 8 dniach osiągają postać dorosłą. W Polsce objęta częściową ochroną gatunkową.