BananowateW
Bananowate

Bananowate – rodzina tropikalnych roślin owocowych należąca do rzędu imbirowców. Obejmuje w zależności od ujęcia 2 lub 3 rodzaje, w obrębie których wyróżnia się ponad 40 gatunków. Występują one w tropikalnej i subtropikalnej części Afryki i Azji, na wschodzie sięgając po Queensland, Nową Gwineę i inne wyspy Melanezji. Ze względu na jadalne jagody istotne znaczenie użytkowe ma kilka gatunków bananów (Musa) i ich mieszańce. Pozyskuje się z nich także włókno. Liczne gatunki z wszystkich trzech rodzajów uprawiane są także jako ozdobne.

BananW
Banan

Banan – rodzaj roślin z rodziny bananowatych. Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się co najmniej 70 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejnych 5 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych). Występuje naturalnie w strefie międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Część gatunków dostarcza jadalnych owoców. Słowo banan pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa banan, co oznacza palec lub afrykańskiego języka wolof, w którym rośliny te określa się mianem banaana. Gatunkiem typowym jest M. paradisiaca L.

Banan manilskiW
Banan manilski

Banan manilski – gatunek rośliny należący do rodziny bananowatych (Musaceae). Pochodzi z Malezji, jest uprawiany w wielu krajach o klimacie tropikalnym.

Banan zwyczajnyW
Banan zwyczajny

Banan zwyczajny, banan właściwy, błogosława, figa rajska, muza, pizang, banan zaostrzony – gatunek rośliny jednoliściennej należący do rodziny bananowatych (Musaceae), powszechnie uprawiany dla owoców. Banan zwyczajny jest hybrydą prawdopodobnie dwóch gatunków dzikich: Musa acuminata i Musa balbisiana; nazwa Musa paradisiaca odnosi się tylko do roślin uprawnych będących hybrydami taksonów rodzicielskich niezależnie od ich ploidii i kombinacji genomów. Nie stwierdzono występowania banana zwyczajnego w stanie dzikim. Najważniejsza roślina uprawna w krajach o klimacie tropikalnym.

EnseteW
Ensete

Ensete Horan. – rodzaj tropikalnych roślin należący do rodziny bananowatych. Obejmuje w zależności od ujęcia 7 do 10 gatunków. Od blisko spokrewnionych bananów rodzaj ten różni się tym, że obejmuje rośliny monokarpiczne, ich liście są bardzo krótkoogonkowe, najbardziej rozpowszechnione są w Afryce, mają duże nasiona i haploidalną liczbę chromosomów wynoszącą 9. Poza tropikalną Afryką rośliny te występują w południowo-wschodniej Azji na obszarze od północno-wschodnich Indii po Chiny i Nową Gwineę. Przynajmniej w trzeciorzędzie rodzaj był znacznie bardziej rozpowszechniony, o czym świadczy znalezienie jego skamieniałych nasion sprzed 43 milionów lat temu w zachodniej części Ameryki Północnej.

Ensete ventricosumW
Ensete ventricosum

Ensete ventricosum – gatunek rośliny z rodziny bananowatych (Musaceae). Roślina ozdobna, w Etiopii roślina uprawna. Rodzaj Ensete był wprowadzony w 1947 roku przez E.E. Cheesman, który zauważył że gatunki tego rodzaju znacznie różnią się od prawdziwych bananów.

Musa beccariiW
Musa beccarii

Musa beccarii – gatunek rośliny z rodziny bananowatych (Musaceae). Rośnie w stanie dzikim w Malezji, na wyspie Borneo, w jej północnej części. Pąk kwiatowy wydłużony, wąski, w kolorze jasnego szkarłatu. Owoce są zielone, cienkie.

Musella lasiocarpaW
Musella lasiocarpa

Musella lasiocarpa (Franch.) C.Y.Wu ex H.W.Li – gatunek rośliny z rodziny bananowatych reprezentujący monotypowy rodzaj Musella (A. R. Franchet) H. W. Li (1978). Bywa też włączany do rodzaju Ensete jako E. lasiocarpum. Roślina występuje w południowych Chinach w prowincjach Kuejczou i Junnan. W naturze rosła na górskich stokach na rzędnych 1500–2500 m n.p.m., ale współcześnie nie zachowały się dzikie populacje z powodu zniszczenia naturalnych siedlisk – gatunek przetrwał tylko w uprawie.