
Kokornakowate – rodzina roślin z rzędu pieprzowców. Należy do niej w zależności od ujęcia 7–9 rodzajów z 587 gatunkami. Rośliny z tej rodziny występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

Aristolochia anguicida Jacq. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w południowej części Meksyku, Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Kostaryce, Panamie oraz Kolumbii. Został także indtrodukowany na Karaibach.

Aristolochia arborea Linden – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Gwatemali oraz południowej części Meksyku.

Aristolochia baetica L. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w południowych częściach Portugalii oraz Hiszpanii, rzadziej na północnych krańcach Maroka i Algierii.

Aristolochia bianorii Sennen & Pau – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje endemicznie na hiszpańskiej wyspie Majorka.
Aristolochia bracteolata Lam. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Indiach, na Sri Lance, w Pakistanie, na Półwyspie Arabskim, w Somalii, Kenii, Etiopii, Erytrei, Sudanie, Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej, północnej części Nigerii, Nigrze oraz Mali.

Aristolochia californica Torr. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych, w północnej części stanu Kalifornia.

Aristolochia contorta Bunge – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Japonii, na Półwyspie Koreańskim, Syberii oraz w środkowych i północnych Chinach.

Aristolochia cretica Lam. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie na greckich wyspach: Kreta, Karpatos oraz Kasos.

Aristolochia cymbifera Mart. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje endemicznie w południowo-wschodniej części Brazylii, w stanach Espírito Santo, Minas Gerais, Rio de Janeiro, São Paulo.
Aristolochia debilis Siebold & Zucc. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Japonii oraz środkowej i wschodniej części Chin.

Aristolochia didyma S.Moore – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Panamie, Ekwadorze, Peru, Gujanie Francuskiej i Brazylii.

Aristolochia esperanzae Kuntze – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Boliwii, Paragwaju, północnej części Argentyny i Brazylii

Aristolochia fontanesii Boiss. & Reut. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Afryce Północnej, Azji Mniejszej, Europie Południowej oraz w Europie Zachodniej.

Aristolochia gigantea Mart. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Brazylii, jednak została naturalizowana między innymi w Panamie i Kostaryce.

Aristolochia grandiflora Sw. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Meksyku, Belize, Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Kostaryce, Panamie oraz Kolumbii. Ponadto został naturalizowany na Karaibach i bywa tam uprawiany.

Aristolochia labiata Willd. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie na Kubie, w Peru i Brazylii.
Aristolochia littoralis Parodi – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Brazylii oraz północnej Argentynie. Ponadto został naturalizowany i jest uprawiany w strefach tropikalnej i subtropikalnej, między innymi w północnej i środkowej części Florydy.

Aristolochia macroura Ortega – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Argentynie, Paragwaju oraz Brazylii.

Aristolochia maxima Jacq. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Meksyku, Belize, Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Kostaryce, Panamie, Kolumbii oraz Wenezueli. Ponadto został naturalizowany w Stanach Zjednoczonych.

Aristolochia moupinensis Franch. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w południowych Chinach, w prowincjach Fujian, Kuejczou, Hunan, Jiangxi, Syczuan, Junnan oraz Zhejiang.

Aristolochia paecilantha Boiss. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Syrii, Libanie, Izraelu, Turcji oraz Iraku.

Aristolochia pilosa Kunth – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Meksyku, Ameryce Centralnej, Wenezueli, Kolumbii, Peru, Boliwii i Brazylii.

Aristolochia pistolochia L. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Afryce Północnej i Europie Południowej (południowa część Francji, Hiszpania, Portugalia, Korsyka, Sardynia. We Francji maksymalny zasięg występowania jest do departamentów Alpy Wysokie, Drôme oraz południowej części Aveyron.

Aristolochia pohliana Duch. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje endemicznie w Brazylii. Roślina ta bywa uprawiana.

Aristolochia pontica Lam. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Armenii, Gruzji oraz północno-wschodniej części Turcji.

Aristolochia reticulata Nutt. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanach Teksas, Luizjana, Arkansas oraz Oklahoma.

Aristolochia ringens Vahl – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Centralnej, Kolumbii oraz Wenezueli.

Aristolochia sempervirens L. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w południowych Włoszech (także na Sycylii, w Grecji, w Izraelu oraz Libanie.

Aristolochia serpentaria L. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych. Ponadto jest uprawiany w Indiach.

Aristolochia sprucei Mast. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie na Karaibach, w Meksyku, Belize, Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Kostaryce, Panamie, Wenezueli, Kolumbii, Ekwadorze, Peru, Boliwii i Brazylii.

Aristolochia steupii Woronow – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie na Kaukazie.
Aristolochia tagala Cham. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w południowej części Chin, w Indiach, Nepalu, Bhutanie, Bangladeszu, Mjanmie, Tajlandii, Kambodży, Wietnamie, Malezji, Indonezji, na Filipinach oraz w Japonii.

Aristolochia tricaudata Lem. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje endemicznie w południowym Meksyku, w stanach Chiapas oraz Oaxaca.

Aristolochia trilobata L. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Centralnej i Południowej oraz na Karaibach. Ponadto bywa uprawiany.
Aristolochia westlandii Hemsl. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje endemicznie w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Guangdong.

Asarum caulescens Maxim. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Chinach oraz Japonii.

Asarum delavayi Franch. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w południowych Chinach – w północno-wschodniej części Junnanu oraz południowo-zachodnim Syczuanie.
Asarum heterotropoides F.Schmidt – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Japonii oraz północno-wschodnich Chinach – w prowincjach Heilongjiang, Jilin i Liaoning.
Asarum sieboldii Miq. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Japonii, na Półwyspie Koreańskim oraz w północnych Chinach.

Asarum splendens (F.Maek.) C.Y.Chen & C.S.Yang – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w południowych Chinach – w prowincjach Kuejczou, Hubei, Syczuan oraz Junnan.

Kokornak – rodzaj liczący ok. 500 gatunków bylin i pnączy należący do rodziny kokornakowatych.

Kokornak mandżurski – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Rosji (w Kraju Nadmorskim, na Półwyspie Koreańskim oraz w Chinach.
Kokornak okrągłolistny – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Afryce Północnej, Azji Mniejszej, na Bliskim Wschodzie oraz w Europie Południowej. We Francji maksymalny północny zasięg występowania sięga departamentów Alpy Wysokie, Aveyron oraz południowej części Charente.

Kokornak owłosiony – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje endemicznie w Stanach Zjednoczonych.

Kokornak powojnikowy, kokornak powojnikowaty – gatunek z rodziny kokornakowatych. Zasięg naturalny obejmuje środkową i południową Europę oraz rejon Kaukazu i Azji Mniejszej. Poza tym jest szeroko rozpowszechniony jako zdziczały z dawnych upraw. W polskiej florze gatunek ma status archeofita. Występuje w dolinach Odry i Wisły oraz w ich sąsiedztwie, poza tym w rozproszeniu.

Kokornak wielkolistny, nazywany także ze względu na duże rozmiary "krzewem szlacheckim" – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych. Ponadto został naturalizowany w innych regionach świata, między innymi w Kanadzie i Europie.
Kopytnik – rodzaj roślin z rodziny kokornakowatych. Obejmuje ok.70-90 gatunków występujących głównie w Azji południowo-wschodniej, zasięg kilku gatunków obejmuje Amerykę Północną, jeden gatunek jest endemiczny dla Europy, w tym także rośnie w Polsce – kopytnik pospolity. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne. Wiele gatunków jest zagrożonych.
Kopytnik długopłatkowy – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej – w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska oraz w Stanach Zjednoczonych.

Kopytnik Hartwega – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w zachodniej części Stanów Zjednoczonych – w Kalifornii oraz Oregonie.

Kopytnik kanadyjski – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej, na obszarze od Missisipi i Karoliny Południowej w Stanach Zjednoczonych po Quebec, Manitobę i Ontario w Kanadzie.

Kopytnik olbrzymi – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w środkowych Chinach – w prowincjach Hubei oraz Syczuan.

Kopytnik pospolity – gatunek byliny należący do rodziny kokornakowatych. Jedyny europejski przedstawiciel rodzaju kopytnik i zarazem gatunek typowy rodzaju. Występuje w żyznych lasach środkowej i południowej Europy oraz na Syberii. W Polsce gatunek rodzimy, pospolity na terenie całego obszaru, z wyjątkiem jego północno-zachodniej części. Dawniej roślina lecznicza o dużym znaczeniu i szerokim zastosowaniu. Po odkryciu właściwości toksycznych jej stosowanie lecznicze zostało znacznie ograniczone. Kopytnik pospolity uprawiany jest w parkach i ogrodach jako roślina okrywowa.

Lactoris fernandeziana – gatunek roślin z rodziny kokornakowatych z monotypowego rodzaju Lactoris R. A. Philippi, Verh. K. K. Zool.-Bot. Ges. Wien 15: 521. 1865. Endemit wyspy Robinson Crusoe z archipelagu Juan Fernández, gdzie rośnie bardzo nielicznie. Przez długi czas w XX wieku znany był tylko z kilku okazów, w latach 90. XX wieku zinwentaryzowano jednak ok. tysiąca roślin tego gatunku. Rosną one w podszycie i w lukach w mglistych, górskich lasach i zaroślach. Gatunek zasiedla trudno dostępne, często bardzo strome stoki gór na rzędnych powyżej 500 m n.p.m. W uprawie jest bardzo trudny.

Lista gatunków z rodzaju kokornak Aristolochia – lista gatunków rodzaju roślin należącego do rodziny kokornakowatych. Według The Plant List w obrębie tego rodzaju rozróżniono 485 gatunków, natomiast kolejnych 81 taksonów ma status gatunków niepewnych.

Piestrzennik (Hydnora) – rodzaj pozbawionych liści, bezzieleniowych roślin pasożytniczych z rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae). Obejmuje 7 gatunków. Rośliny te spotykane są na obszarze południowej i tropikalnej Afryki, Madagaskaru, na południowych krańcach Półwyspu Arabskiego. Rośliny z rodzaju Hydnora nazywane są "najdziwniejszymi roślinami świata". O ich oryginalności świadczy to, że odkrywca rodzaju Hydnora uznał jego przedstawicieli za grzyby.

Piestrzennikowe (Hydnoroideae) – podrodzina pozbawionych liści, bezzieleniowych roślin pasożytniczych z rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae). Należy do niej 10 gatunków z 2 rodzajów. Rodzaj piestrzennik (Hydnora) reprezentuje 7 gatunków spotykanych w południowej i tropikalnej Afryki, na Madagaskarze i na południowych krańcach Półwyspu Arabskiego. Trzy gatunki z rodzaju Prosopanche rosną w Ameryce Południowej i w Środkowej. Rośliny z rodzaju Hydnora nazywane są "najdziwniejszymi roślinami świata". O ich oryginalności świadczy to, że odkrywca rodzaju Hydnora uznał jego przedstawicieli za grzyby.

Prosopanche – rodzaj pozbawionych liści, bezzieleniowych roślin pasożytniczych z rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae). Należą do niego 3 gatunki występujące w Ameryce Południowej i w Środkowej.

Saruma henryi Oliv. – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju Saruma w obrębie rodziny kokornakowatych. Występuje naturalnie w południowych i środkowych Chinach – w prowincjach Gansu, Kuejczou, Hubei, Jiangxi, Shaanxi oraz Syczuan.