Aktinidia chińskaW
Aktinidia chińska

Aktinidia chińska – gatunek pnącza z rodziny aktinidiowatych (Actinidiaceae). Popularnie zwana „kiwi”(od podobieństwa włosków na owocach do piórek ptaka nielota zwanego również kiwi), albo „agrest chiński”. Pochodzi z Chin. Jest uprawiana w wielu krajach świata. Największe plantacje zaś znajdują się na Nowej Zelandii. W Polsce uprawiana rzadko, ponieważ jest rośliną pochodzącą z klimatu podzwrotnikowego i nie znosi silniejszych przymrozków.

Aktinidia ostrolistnaW
Aktinidia ostrolistna

Aktinidia ostrolistna – gatunek rośliny z rodziny aktinidiowatych (Actinidiaceae). Pochodzi z Syberii, Rosyjskiego Dalekiego Wschodu, południowego Sachalinu, Mandżurii, Chin, Korei i Japonii.

Aktinidia pstrolistnaW
Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna – gatunek rośliny z rodziny aktinidiowatych (Actinidiaceae). Występowanie: rosyjski Daleki Wschód, Syberia, Korea, północ Chin i Japonia; nadaje się do uprawy w warunkach polskiego klimatu i jest tam spotykana.

Aktinidia smakowitaW
Aktinidia smakowita

Aktinidia smakowita – gatunek rośliny z rodziny aktinidiowatych. Pochodzi z południowych Chin, z prowincji Fujian, Hubei, Jiangxi, Syczuan, Zhejiang. Uprawiany w Nowej Zelandii, Australii, Kalifornii, Chile i w basenie Morza Śródziemnego. Jej owoce znane są pod nazwą kiwi.

Antydesma wawrzynolistnaW
Antydesma wawrzynolistna

Antydesma wawrzynolistna – gatunek drzewa owocowego z rodziny liściokwiatowatych (Phyllanthaceae). Występuje w tropikalnych obszarach Azji, w Chinach i w Australii.

Aronia czarnaW
Aronia czarna

Aronia czarna, aronia czarnoowocowa – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Pochodzi ze wschodnich wybrzeży kontynentu północnoamerykańskiego, na którym występuje w stanie dzikim. W Polsce uprawiany na plantacjach, sporadycznie sadzony w lasach. Na Pomorzu lokalnie zadomowiony (kenofit) – może występować tam na torfowiskach stwarzając zagrożenie dla ich wartości przyrodniczej.

Asymina trójklapowaW
Asymina trójklapowa

Asymina trójklapowa - urodlin trójłatkowy – duży krzew lub małe drzewo z rodziny flaszowcowatych występujące w stanie dzikim w Ameryce Północnej, najczęściej wzdłuż rzek okresowo wylewających. Drzewa z tego gatunku rosną w arboretum w Kórniku oraz we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym.

Bez czarnyW
Bez czarny

Bez czarny, dziki bez czarny – gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), dawniej zaliczany był także do rodziny bzowatych (Sambucaceae) i przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Inne zwyczajowe nazwy polskie: bez lekarski, bez pospolity, bzowina, bzina, buzina, hyczka, baźnik, bess, best, bestek, bez apteczny, bez aptekarski, bez biały, bez dziki, bzowina czarna, bzowki, côrny bez, flider, gołębia pokrzywa, hebz, holunder, hyćka, kaszka, suk. Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w Europie, w Polsce pospolity. Wykorzystywany jest jako roślina lecznicza, kosmetyczna, ozdobna i jadalna. Spożycie niedojrzałych i nieprzetworzonych owoców skutkować może jednak zatruciem. Gatunek zmienny – wyróżnia się kilka podgatunków, przy czym klasyfikacja ich nie jest ustalona. Wyhodowano liczne odmiany ozdobne różniące się głównie ubarwieniem i kształtem liści.

Borówka bagiennaW
Borówka bagienna

Borówka bagienna, pijanica, zwyczajowo nazywana także łochynią lub włochiną – gatunek krzewinki z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Jest szeroko rozprzestrzeniony w Azji, Europie i Ameryce Północnej na obszarach o klimacie arktycznym i umiarkowanym.

Borówka brusznicaW
Borówka brusznica

Borówka brusznica, nazywana także borówką czerwoną – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. W Polsce jest pospolita zarówno na niżu, jak i w górach. W większości kraju znana potocznie jako borówka, w niektórych rejonach Polski - jako gogodze.

Borówka czarnaW
Borówka czarna

Borówka czarna – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ma wiele nazw zwyczajowych, m.in. jagoda, czarna jagoda, czernica. Roślina jest szeroko rozprzestrzeniona w Azji, Europie i Ameryce Północnej na obszarach o klimacie umiarkowanym i arktycznym. W Polsce jest pospolita zarówno na nizinach, jak i w górach. Jest wykorzystywana szeroko jako roślina jadalna i lecznicza. Znaczenie gospodarcze borówki czarnej pozostaje wysokie mimo silnej konkurencji znacznie bardziej plennych borówek północnoamerykańskich, których owoce mają uboższy skład chemiczny od czernicy.

Borówka wysokaW
Borówka wysoka

Borówka wysoka, niebieska jagoda – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, ale rozprzestrzenił się w naturalnym środowisku także w Japonii, Nowej Zelandii i w niektórych rejonach Europy. Jest uprawiany w wielu krajach, również w Polsce.

Brzoskwinia zwyczajnaW
Brzoskwinia zwyczajna

Brzoskwinia zwyczajna, b. właściwa – gatunek drzewa należący do rodziny różowatych. Prawdopodobnie pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich Chin, obecnie nie rośnie dziko, występuje tylko jako roślina uprawna.

Chruścina jagodnaW
Chruścina jagodna

Chruścina jagodna, chróścina jagodna, poziomkowiec, poziomkowe drzewo, drzewo truskawkowe – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Rośnie w regionie śródziemnomorskim, w zachodniej Europie i Azji.

Dereń jadalnyW
Dereń jadalny

Dereń jadalny, dereń właściwy – gatunek rośliny z rodziny dereniowatych. Pochodzi ze środkowej i południowo-wschodniej Europy i zachodniej Azji, jest uprawiany w wielu krajach świata – również w Polsce.

Fragaria iturupensisW
Fragaria iturupensis

Fragaria iturupensis – gatunek poziomki pochodzący z wyspy Iturup. Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1973 roku.

Głożyna pospolitaW
Głożyna pospolita

Głożyna pospolita, jujuba pospolita – gatunek krzewu lub niewysokiego drzewa z rodziny szakłakowatych. Występuje w Europie południowej, Indiach, Himalajach, Chinach.

Głóg włoskiW
Głóg włoski

Głóg włoski – gatunek drzewa lub krzewu z rodziny różowatych. Rodzime obszary jego występowania to Tunezja w Afryce Północnej, Kaukaz, Azja Zachodnia i Środkowa oraz Grecja. Jest uprawiany w niektórych krajach Europy.

Hylocereus undatusW
Hylocereus undatus

Hylocereus undatus, określany też nazwą handlową owoców jako pitaja – gatunek rośliny z rodziny kaktusów. Pochodzi z Ameryki Środkowej. Gatunek ten jest uprawiany w południowo-wschodniej Azji, od Malezji przez Wietnam, aż po południowo-wschodnie Chiny. Uprawia się go także na Tajwanie i w Australii. Minimalna temperatura dla rośliny to 10-12 °C. Optymalna temperatura w dzień to 19-24 °C i w nocy 10-11 °C.

Jagoda kamczackaW
Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka – odmiana wiciokrzewu sinego, krzewu należącego do rodziny przewiertniowatych. Pod taką nazwą jest w Polsce najbardziej znana, jednak prawidłowa nazwa to wiciokrzew kamczacki, gdyż jest odmianą wiciokrzewu. Pochodzi z północno-wschodniej Azji. W wielu krajach świata, również w Polsce jest uprawiana, ale uprawia się tylko odmiany uprawne (kultywary).

Jeżyna gruczołowataW
Jeżyna gruczołowata

Jeżyna gruczołowata – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje na obszarze południowej i środkowej Europy oraz w regionie Kaukazu. W Polsce spotykana głównie w Karpatach i Sudetach, na pogórzu i niższych położeniach górskich oraz na wyżynach. Roślina bardzo zmienna, obejmuje wiele, trudnych do rozróżnienia podgatunków.

Jeżyna uprawnaW
Jeżyna uprawna

Jeżyna uprawna – grupa gatunków, kultywarów i mieszańców jeżyny (Rubus), uprawianych jako rośliny sadownicze. Pochodzą od kilku gatunków dziko rosnących jeżyn. Większość odmian została wyhodowana przez ogrodników, niektóre tylko otrzymano w wyniku selekcji dziko rosnących gatunków. Zarówno wśród pierwszych, jak i drugich znajdują się odmiany jeżyn kolcowych, jak i bezkolcowych.

JubeaW
Jubea

Jubea, palma chilijska, palma miodowa – gatunek rośliny z rodziny arekowatych. Pochodzi z południowo-zachodniego obszaru Ameryki Południowej i jest endemicznym gatunkiem obszaru chilijsko-patagońskiego.

Leszczyna południowaW
Leszczyna południowa

Leszczyna południowa, l. długookrywowa, l. Lamberta – gatunek rośliny należący do rodziny brzozowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie i Azji Mniejszej po Kaukaz. W Polsce nie występuje dziko i jest uprawiana.

Leszczyna pospolitaW
Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita, orzech laskowy – gatunek krzewu należącego do rodziny brzozowatych. Występuje w stanie dzikim w całej Europie i Azji Mniejszej po Kaukaz. W Polsce pospolita zarówno na niżu jak i w górach do ok. 1300 m n.p.m.

Leszczyna tureckaW
Leszczyna turecka

Leszczyna turecka, leszczyna drzewiasta – gatunek krzewu klasyfikowanego w zależności od systemu do rodziny brzozowatych lub leszczynowatych. Występuje w Europie południowo-wschodniej i Azji Mniejszej od Kaukazu po Himalaje.

Malina tekszlaW
Malina tekszla

Malina tekszla, tekszla, jeżyna arktyczna – gatunek krzewu z rodziny różowatych występujący na północnych obszarach Azji, Europy i Ameryki Północnej.

Malina właściwaW
Malina właściwa

Malina właściwa – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. W stanie dzikim występuje na znacznej części Azji oraz w niemal całej Europie, oprócz Portugalii i Islandii. W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Jest uprawiany w wielu regionach świata.

MalinotruskawkaW
Malinotruskawka

Malina ponętna, malinotruskawka – gatunek roślin z rodzaju Rubus. Pochodzi z Japonii, jest uprawiany w wielu regionach świata.

Malpigia granatolistnaW
Malpigia granatolistna

Malpigia granatolistna, inaczej acerola, nadgwiazdka granatolistna bądź wiśnia z Barbados – gatunek rośliny z rodziny malpigiowatych. Rodzimym obszarem jej występowania jest południowa część Ameryki Północnej, Ameryka Środkowa i północna część Ameryki Południowej.

Migdałowiec pospolityW
Migdałowiec pospolity

Migdałowiec pospolity, migdałowiec zwyczajny, śliwa migdał – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z Azji Środkowej i Mniejszej. Jako gatunek introdukowany rozprzestrzenił się i na naturalnych siedliskach rośnie obecnie również w Afryce Północnej, w Azji Zachodniej, na Kaukazie (Armenia) i w Europie.

Morela japońskaW
Morela japońska

Morela japońska, mume – gatunek drzewa należący do rodziny różowatych. Pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich Chin, Japonii i Tajwanu. W Korei i Japonii gatunek ten uprawiany był od czasów starożytnych.

Morela zwyczajnaW
Morela zwyczajna

Morela pospolita, m. zwyczajna – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Azji, rodzimy obszar jej występowania obejmuje Kirgistan, Chiny i Koreę. Jako gatunek introdukowany rośnie dziko także w Japonii. Jest uprawiany w wielu krajach świata, również w Polsce.

Morwa białaW
Morwa biała

Morwa biała – gatunek niewielkich drzew liściastych z rodziny morwowatych.

Morwa czarnaW
Morwa czarna

Morwa czarna – gatunek drzewa z rodziny morwowatych (Moraceae). Rodzimy obszar występowania obejmuje część Europy oraz Azji (Afganistan, Iran, Kazachstan, Pakistan. Uprawiana w Europie południowej oraz w Ameryce Północnej w regionach o łagodnym klimacie. W Polsce nie występuje. Ponieważ niektóre odmiany uprawianej i dziczejącej morwy białej mają po dojrzeniu fioletowo-czarne owocostany – często są mylnie uznawane za morwę czarną.

NektarynkaW
Nektarynka

Nektarynka – odmiana brzoskwini zwyczajnej, którą od brzoskwini odróżnia przede wszystkim gładka (niewłochata) skórka owoców. Pochodzenie nektarynek przez długi czas było zagadką. Podejrzewano, że jest to mieszaniec brzoskwini i śliwy. Jednak badania genetyczne wykazały, że brak charakterystycznego omszenia, to skutek ujawnienia się genu recesywnego, odpowiedzialnego za tę cechę rośliny. Jest uprawiana w Polsce.

Orzech włoskiW
Orzech włoski

Orzech włoski – gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. W stanie dzikim występuje na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie, południowo-zachodniej, środkowej i wschodniej Azji, w Himalajach, w północnej Mjanmie i południowo-zachodnich Chinach. W Polsce pospolicie uprawiany i często dziczejący, w niektórych rejonach kraju zadomowiony (kenofit). Obecnie (2012) klasyfikowany jako zajmujący liczne nowe stanowiska gatunek inwazyjny w początkowej fazie ekspansji.

Orzesznik jadalnyW
Orzesznik jadalny

Orzesznik jadalny, orzesznik pekanowy, orzesznik owocowy, zwany także pekanem – gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, w Stanach Zjednoczonych od południowej części stanów Iowa, Illinois i Indiany do Georgii, Alabamy, Missisipi, Luizjany, Teksasu, Oklahomy i Arkansas na południu oraz w zachodniej części Kentucky, Północnej Karoliny i wschodniej części Tennessee, a także w Meksyku od stanów Coahuila na północy do Jalisco i Veracruz na południu.

Pigwa pospolitaW
Pigwa pospolita

Pigwa pospolita – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju pigwa. Pochodzi z obszarów Azji: Zakaukazia, Iranu, Turkiestanu, południowo-wschodniej Arabii, Azji Mniejszej, rozprzestrzeniła się również w innych regionach. Do Europy Południowej prawdopodobnie została sprowadzona. W Polsce spotykana jest tylko w uprawie. Czasami pigwowiec i jego owoce bywa mylnie nazywany pigwą.

Pigwowiec chińskiW
Pigwowiec chiński

Pigwowiec chiński – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych (Rosaceae).

Piżmian jadalnyW
Piżmian jadalny

Piżmian jadalny – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny ślazowatych. Uprawiany jest w wielu krajach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym.

Porzeczka agrestW
Porzeczka agrest

Porzeczka agrest, zwyczajowo nazywana agrestem – gatunek krzewu z rodziny agrestowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce. W Polsce roślina uprawiana, dość często dziczejąca.

Porzeczka białaW
Porzeczka biała

Porzeczka biała – gatunek krzewu należący do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Pochodzi z wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce gatunek uprawiany.

Porzeczka czarnaW
Porzeczka czarna

Porzeczka czarna – gatunek rośliny należący do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Pochodzi z obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie. W Polsce występuje w stanie dzikim na całym niżu i w pasie wyżyn. Jest również pospolicie uprawiany. Inne nazwy: smrodina, smrodynia, smrodyńki.

Porzeczka zwyczajnaW
Porzeczka zwyczajna

Porzeczka zwyczajna, p. pospolita, p. czerwona – gatunek krzewu należący do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Pochodzi z Europy Zachodniej, rozprzestrzenił się także w innych regionach. W Polsce gatunek uprawiany.

Poziomka pospolitaW
Poziomka pospolita

Poziomka pospolita – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Inne zwyczajowe nazwy: czerwona jagoda, koziomka. Rośnie dziko w całej Europie a także w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Jest uprawiany w wielu krajach świata, również w Polsce.

Poziomka twardawaW
Poziomka twardawa

Poziomka twardawa – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Rośnie dziko w Azji i Europie. W Polsce jest znacznie rzadsza od poziomki pospolitej.

Poziomka wirginijskaW
Poziomka wirginijska

Poziomka wirginijska – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, rozprzestrzenił się również gdzieniegdzie poza tym obszarem swojego rodzimego występowania. Został po raz pierwszy opisany w 1768 roku. Jest jednym z dwóch gatunków poziomek, które po skrzyżowaniu tworzą pospolitą truskawkę.

Poziomka wysokaW
Poziomka wysoka

Poziomka wysoka – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Rośnie dziko w południowej, wschodniej i środkowej Europie. W Polsce jest znacznie rzadsza od poziomki pospolitej.

Róża dzikaW
Róża dzika

Róża dzika – gatunek krzewu z rodziny różowatych, z rodzaju róża. Ludowe nazwy: psia róża, która jest tłumaczeniem nazwy łacińskiej, oraz szypszyna, nazwa o pochodzeniu słowiańskim. Występuje na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Można ją spotkać prawie w całej Europie, na terenach do 1500 m n.p.m., w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze, w Azji, rozprzestrzeniła się także w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce jest gatunkiem pospolitym.

Szarańczyn strąkowyW
Szarańczyn strąkowy

Szarańczyn strąkowy, drzewo karobowe, karob, ceratonia – gatunek zimozielonego drzewa należący do rodziny bobowatych. Występuje dziko i w uprawie w regionie śródziemnomorskim. Strąki nazywane są chlebem świętojańskim.

Śliwa amerykańskaW
Śliwa amerykańska

Śliwa amerykańska – gatunek rośliny z rodziny różowate. Występuje w naturze w Ameryce Północnej od Saskatchewan i Idaho do Nowego Meksyku, a na wschodzie od Quebecu, do Maine i Florydy. Jako gatunek zawleczony i zdziczały rośnie także w innych rejonach USA. Często mylony z Prunus nigra.

Śliwa wiśniowaW
Śliwa wiśniowa

Śliwa wiśniowa, ałycza – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Pochodzi z Azji Zachodniej, Środkowej, Kaukazu i południowo-wschodniej Europy, rozprzestrzenił się także jako gatunek zawleczony w Australii i Nowej Zelandii, na Wyspach Brytyjskich, w Europie, w USA i tropikalnej Azji. W wielu krajach świata, również w Polsce, jest uprawiany. Czasem dziczeje i we florze krajowej klasyfikowany jest jako gatunek lokalnie zadomowiony (kenofit), mogący powodować przekształcenia naturalnych zbiorowisk zaroślowych.

TruskawkaW
Truskawka

Poziomka truskawka – roślina mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych. Ma wiele nazw zwyczajowych: poziomka ananasowa, poziomka wielkoowocowa, najczęściej jednak nazywana jest po prostu truskawką. Mieszaniec ten został uzyskany w Europie przez skrzyżowanie pochodzącej ze wschodniej Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej z chilijską, które zaszło przypadkiem na początku XVIII wieku. Jako pierwszy opisał ją Antoine Nicolas Duchesne. Uprawiana ze względu na jadalne owoce, w warunkach Europy Środkowej wyjątkowo i przejściowo dziczeje (efemerofit).

Wiśnia pospolitaW
Wiśnia pospolita

Wiśnia pospolita – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Jest gatunkiem poliploidalnym, pochodzi z Azji Mniejszej, zapewne powstała wielokrotnie jako wynik krzyżowania dipliodalnej wiśni ptasiej z tetraploidalną wiśnią karłowatą. Występuje wyłącznie jako roślina uprawna oraz dziczejąca.

Wiśnia ptasiaW
Wiśnia ptasia

Wiśnia ptasia, wiśnia dzika, czereśnia, trześnia – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Rodzime obszary jej występowania to Europa oraz Azja Zachodnia i Kaukaz, rozprzestrzeniła się też gdzieniegdzie poza te obszary. W Polsce rośnie dziko na terenie całego kraju, od nizin po pogórze i niższe tereny górskie, jednak głównie na południu kraju. Jest w wielu odmianach powszechnie uprawiana jako drzewo owocowe.

Wiśnia wonnaW
Wiśnia wonna

Wiśnia wonna, antypka – gatunek z rodziny różowatych z rodzaju wiśnia. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim gatunku Prunus mahaleb L. Sp. pl. 1:474. 1753. Rośnie dziko w Europie, środkowej, południowej i zachodniej części Azji, na Kaukazie, w Turkiestanie, Tadżykistan, Kirgistanie i w Maroku.