LiliowateW
Liliowate

Liliowate – rodzina roślin należąca do klasy jednoliściennych. Obejmuje we współczesnych systemach klasyfikacyjnych 15 rodzajów z ok. 700–705 gatunkami. Zasięgi wszystkich przedstawicieli mieszczą się na półkuli północnej, głównie w strefie klimatu umiarkowanego, ale część gatunków rośnie także w północnej Afryce, w Indiach, w południowych Chinach i na Luzonie. Największe zróżnicowanie gatunkowe występuje w Azji. Rośliny te zasiedlają głównie formacje trawiaste – stepy i łąki subalpejskie.

Amana (roślina)W
Amana (roślina)

Amana Honda – rodzaj ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący 4 gatunki występujące w Chinach, Japonii i Korei. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od japońskiej nazwy rodzajowej rośliny z gatunku Amana edulis.

ClintoniaW
Clintonia

Clintonia Raf. – rodzaj wieloletnich, naziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący 5 gatunków występujących w tropikalnej i subtropikalnej Azji oraz w Ameryce Północnej.

Erythronium propullansW
Erythronium propullans

Erythronium propullans Gray – gatunek psizębu, rośliny cebulowej z rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w stanie Minnesota w USA, tylko w chłodnych lasach zalewowych w pobliżu miasta Goodhue.

Haworsja wąskolistnaW
Haworsja wąskolistna

Haworsja wąskolistna, haworthia wąskolistna, aloesna wąskolistna - bylina z rodziny liliowatych występująca w Afryce Południowej.

KardiokrynumW
Kardiokrynum

Kardiokrynum, kardiokrinum – rodzaj wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący 3 gatunki występujące Azji: w Chinach, Japonii, Mjanmie, na subkontynencie indyjskim i na dalekim wschodzie Rosji.

Liczydło (roślina)W
Liczydło (roślina)

Liczydło – rodzaj wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący 10 gatunków występujących w pasie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej.

Liczydło górskieW
Liczydło górskie

Liczydło górskie – gatunek byliny należący do rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje bardzo rzadko w lasach Sudetów, Karpat, w Górach Świętokrzyskich i na Górnym Śląsku.

Lilia (roślina)W
Lilia (roślina)

Lilia – rodzaj bylin cebulowych z rodziny liliowatych, obejmujący około 115 gatunków. Lilie są często uprawiane jako rośliny ozdobne, zwłaszcza mieszańce, kultywary i odmiany, których powstało ponad 8 tysięcy. Gatunkiem typowym jest lilia biała.

Lilia białaW
Lilia biała

Lilia biała, lilia świętego Józefa – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Pochodzi z Bałkanów i Azji Zachodniej. Jest uprawiany w wielu krajach świata. W Polsce gatunek uprawiany, czasami dziczejący (efemerofit).

Lilia bulwkowataW
Lilia bulwkowata

Lilia bulwkowata – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Status gatunku w polskiej florze: kenofit. Łacińska i polska nazwa gatunkowa pochodzi od bulwek wytwarzanych w kątach liści.

Lilia Henry’egoW
Lilia Henry’ego

Lilia Henry’ego – gatunek byliny cebulowej z rodziny liliowatych. Występuje w południowo-środkowych Chinach, w prowincjach Kuejczou, Hubei i Jiangxi. Uprawiany jako roślina ozdobna. Nazwa gatunkowa upamiętnia jego odkrywcę, irlandzkiego botanika Augustine Henry (1857–1930).

Lilia tygrysiaW
Lilia tygrysia

Lilia tygrysia – gatunek z rodziny liliowatych pochodzący z wschodniej Azji.

Lilia wenszańskaW
Lilia wenszańska

Lilia wenszańska - gatunek rośliny z rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje na wilgotnych łąkach na wysokości 1000-2000 m n.p.m. w południowo-wschodnim Junnanie - tylko w górach powiatu Wenshan. Chińczycy nazywają tę roślinę wenshan baihe.

Lilia złotogłówW
Lilia złotogłów

Lilia złotogłów – gatunek byliny z rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w Europie i Azji. W Polsce jest rośliną dość rzadką i objęta jest ochroną prawną. Uznawana jest za „jedną z najpiękniejszych roślin” we florze polskiej. Uprawiana jest też jako ozdobna, poza tym wykorzystywana jest jako roślina lecznicza.

Lilia zrosłopręcikowaW
Lilia zrosłopręcikowa

Lilia zrosłopręcikowa – gatunek byliny cebulowej z rodziny liliowatych. Występuje na Kaukazie i w północno-wschodniej Turcji. Uprawiana jest jako roślina ozdobna.

Lilijka (roślina)W
Lilijka (roślina)

Lilijka – rodzaj roślin należący do rodziny liliowatych (Liliaceae), obejmujący 11 gatunków, występujących na obszarze subarktycznym i subalpejskim półkuli północnej. Do flory Polski należy jeden gatunek: lilijka alpejska (Lloydia serotina Rchb.

Lilijka alpejskaW
Lilijka alpejska

Lilijka alpejska – gatunek rośliny należący do rodziny liliowatych (Liliaceae). Wcześniej opisywany był jako Lloydia serotina (L.) Rchb.

Medeola wirgińskaW
Medeola wirgińska

Medeola wirgińska – gatunek wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z monotypowego rodzaju medeola z rodziny liliowatych, występujący we wschodniej Ameryce Północnej, introdukowany na Bermudach. Zasiedla wilgotne zbocza i lasy mieszane. Występuje na wysokości do 1600 m n.p.m.

NomocharisW
Nomocharis

Nomocharis Franch. – rodzaj wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący 9 gatunków występujących w Azji, na obszarze od Himalajów do południowo-środkowych Chin. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów νόμο i χάρης.

NotholirionW
Notholirion

Notholirion Wall. ex Boiss. – rodzaj wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący 4 gatunki występujące w Azji, na obszarze od Iraku, Iranu i Afganistanu do Chin. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów νόθος i λίριoν. Rośliny zaliczane do tego rodzaju są hapaksantami.

ProsartesW
Prosartes

Prosartes D.Don – rodzaj wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący 6 gatunków występujących w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

PsiząbW
Psiząb

Psiząb – rodzaj roślin z rodziny liliowatych obejmujący około 30 gatunków występujących w chłodniejszych i żyznych lasach Ameryki Północnej, północnych Chinach, Korei, Japonii, Kazachstanie oraz w azjatyckiej części Rosji. Nazwa rodzajowa odnosi się do kształtu cebul, który faktycznie przypomina psie zęby. Gatunkiem typowym jest Erythronium dens-canis L.

Psiząb liliowyW
Psiząb liliowy

Psiząb liliowy – gatunek rośliny z rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w chłodniejszych rejonach południowej Europy.

ScoliopusW
Scoliopus

Scoliopus Torr. – rodzaj wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący dwa gatunki występujące w Stanach Zjednoczonych: Scoliopus bigelovii Torr., endemiczny dla środkowo- i północnozachodniej Kalifornii, i Scoliopus hallii S.Watson, endemiczny dla Oregonu.

Szachownica (roślina)W
Szachownica (roślina)

Szachownica, korona – rodzaj roślin należący do rodziny liliowatych (Liliaceae). Rodzaj liczy 141 gatunków występujących w strefie klimatu umiarkowanego Eurazji, w północno-zachodniej Afryce oraz w zachodniej Ameryce Północnej, od Alaski do północno-zachodniego Meksyku. W Polsce na naturalnych stanowiskach rośnie tylko jeden gatunek – szachownica kostkowata.

Szachownica cesarskaW
Szachownica cesarska

Szachownica cesarska, cesarska korona – gatunek rośliny cebulowej należący do rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w stanie dzikim w południowej Azji – od Wyżyny Irańskiej po północne Indie. W Polsce uprawiana jako roślina ozdobna.

Szachownica kostkowataW
Szachownica kostkowata

Szachownica kostkowata – gatunek bylin należący do rodziny liliowatych. Występuje głównie w Europie Zachodniej. W rozproszeniu spotyka się ją w środkowej i południowo-wschodniej Europie. W Polsce gatunek bardzo rzadki. Występuje na Pomorzu, w Wielkopolsce, w okolicach Przemyśla, nad Sanem oraz Biebrzą.

Szachownica MichajłowskiegoW
Szachownica Michajłowskiego

Szachownica Michajłowskiego – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Pochodzi z gór północno-zachodniej Turcji, jest uprawiany w wielu krajach jako roślina ozdobna. Gatunek ten odkryty został dopiero w 1914 podczas angielskiej wyprawy naukowej

TrójednikW
Trójednik

Trójednik, trojednik – rodzaj roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący 73 gatunki występujące w Ameryce Północnej.

TrójsklepkaW
Trójsklepka

Trójsklepka – rodzaj wieloletnich, naziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny liliowatych, obejmujący 23 gatunki występujące w Azji, od Himalajów do Azji Wschodniej. Gatunek trójsklepka owłosiona został introdukowany w stanach Massachusetts i Pensylwania w USA.

Tulipa agenensisW
Tulipa agenensis

Tulipa agenensis DC. – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Rośnie dziko w Iranie, Izraelu, Jordanii, Libanie, Syrii, Turcji i na Cyprze. Jest uprawiany w niektórych krajach. Przez ogrodników jest zaliczany do 15. grupy tulipanów zwanych tulipanami botanicznymi. Najprawdopodobniej Tulipa agenensis był pierwszym, lub jednym z pierwszych gatunków tulipanów sprowadzonych do Europy w połowie XVI wieku. Łacińską nazwę nadał mu Augustin Pyramus de Candolle i pochodzi ona od francuskiego miasta Agen.

TulipanW
Tulipan

Tulipan – rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny liliowatych. Zalicza się do niego ok. 120 gatunków i co najmniej 15 tysięcy kultywarów. Odmiany uprawne są mieszańcami lub powstały na drodze mutacji. Naturalny obszar występowania tulipana to Europa Południowa, północna Afryka, Azja od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię.

Tulipan dostojnyW
Tulipan dostojny

Tulipan dostojny – gatunek z rodzaju tulipan. Pochodzi z Tadżykistanu w Azji. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.

Tulipan dzikiW
Tulipan dziki

Tulipan dziki – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny liliowatych.

Tulipan FosteraW
Tulipan Fostera

Tulipan Fostera – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Pochodzi ze środkowej i zachodniej Azji. W Europie był uprawiany od XVI w. jako roślina ozdobna. Obecnie nie uprawia się już typowej, dziko rosnącej formy tego tulipana, lecz wyłącznie jego mieszańce. Ogrodnicy bowiem w celu uzyskania nowych odmian krzyżowali z sobą różne gatunki tulipanów. Te pochodzące od tulipana Fostera przez ogrodników zaliczane są do 13 grupy tulipanów i określa się je nazwą tulipany mieszańce Fostera.

Tulipan Generał Stanisław MaczekW
Tulipan Generał Stanisław Maczek

Tulipan Generał Stanisław Maczek – odmiana uprawna rośliny z rodzaju tulipan. Wyhodowana została w Holandii przez Jana Ligtharta w 2012 i nazwana na cześć polskiego generała Stanisława Maczka.

Tulipan górskiW
Tulipan górski

Tulipan górski – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Rośnie dziko w Iranie, Turkiestanie i Izraelu. Jest uprawiany w niektórych krajach. Przez ogrodników jest zaliczany do 15 grupy tulipanów zwanych tulipanami botanicznymi.

Tulipan KlusjuszaW
Tulipan Klusjusza

Tulipan Klusjusza – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Pochodzi ze środkowej i zachodniej Azji. W naturalnych warunkach Tulipa clusiana występuje na terenach górskich na wysokości 800-2500 m n.p.m.

Tulipan Maria KaczyńskaW
Tulipan Maria Kaczyńska

Tulipan 'Maria Kaczyńska' – odmiana uprawna rośliny z rodzaju tulipan. Wyhodowana została w Holandii przez Jana Ligtharta w 2008 i nazwana na cześć pierwszej damy, małżonki prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego – Marii Kaczyńskiej.

Tulipan ogrodowyW
Tulipan ogrodowy

Tulipan ogrodowy – oznaczona przez Linneusza jako gatunek Tulipa gesneriana L. roślina z rodziny liliowatych. W rzeczywistości nie jest to gatunek, lecz grupa mieszańców różnych gatunków i obecnie mieszańce te oznaczane są jako Tulipa + nazwa odmiany. Od dawna bowiem ogrodnicy w celu otrzymania nowych odmian krzyżowali z sobą różne gatunki tulipanów. Obecnie uprawiane tulipany ogrodowe pochodzą od gatunków: T. gesneriana, T. graveolens, T. fosteriana, T. greigii i innych. Znanych jest ok. 15 000 kultywarów, dzisiaj już nie sposób ustalić ich pochodzenia i dlatego określane są wspólną nazwą jako tulipan ogrodowy. Oprócz mieszańcowego tulipana ogrodowego wprowadzane są do uprawy również inne, niemieszańcowe gatunki tulipanów.

Tulipan pachnącyW
Tulipan pachnący

Tulipan pachnący – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Pochodzi z płd. wsch. części Europy, środkowej i zachodniej Azji i Syberii. Jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest protoplastą wielu odmian tulipana. Tworzy liczne mieszańce.

Tulipan turkiestańskiW
Tulipan turkiestański

Tulipan turkiestański – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Pochodzi ze środkowej Azji, z obszaru Turkiestanu i Kirgistanu. Jest uprawiany jako roślina ozdobna, przez ogrodników zaliczany jest do 15 grupy tulipanów uprawnych, tzw. tulipanów botanicznych.

ZłoćW
Złoć

Złoć – rodzaj roślin z rodziny liliowatych. Należy do niego ok. 90 gatunków występujących w Eurazji i północnej Afryce. Do polskiej flory należy 5 gatunków. Naukowa nazwa rodzajowa upamiętnia Sir Thomasa Gage'a (1781–1820) – lichenologa z Hengrave koło Suffolk.

Złoć łąkowaW
Złoć łąkowa

Złoć łąkowa – gatunek z rodziny liliowatych (Liliaceae). W Polsce roślina pospolita na niżu z wyjątkiem Ziemi Lubuskiej i części północno-wschodniej kraju, rzadka na pogórzu i w górach. Zasięg gatunku obejmuje rozległe obszary Europy z wyjątkiem Wysp Brytyjskich i północnej części kontynentu.

Złoć małaW
Złoć mała

Złoć mała – gatunek rośliny z rodziny liliowatych (Liliaceae).

Złoć pochwolistnaW
Złoć pochwolistna

Złoć pochwolistna – gatunek rośliny z rodziny liliowatych (Liliaceae).

Złoć polnaW
Złoć polna

Złoć polna – gatunek rośliny z rodziny liliowatych (Liliaceae). Jego status taksonomiczny jest niejasny. Część źródeł uważa go za synonim złoci małej, część - za synonim Gagea villosa Duby.

Złoć żółtaW
Złoć żółta

Złoć żółta – gatunek byliny z rodziny liliowatych. Jest pospolita w Europie Środkowej. W Polsce również występuje pospolicie na całym niżu, oraz na Pogórzu i w niższych partiach gór.