WiesiołkowateW
Wiesiołkowate

Wiesiołkowate – rodzina roślin z rzędu mirtowców zawierająca około 22 rodzaje i około 656 gatunków. Rodzina kosmopolityczna, jest rozpowszechniona na całym świecie od strefy borealnej po tropikalną poza suchymi strefami Afryki i Australii. Najsilniej zróżnicowana jest w zachodniej części Ameryki Północnej i w Andach. Nazwa rodziny pochodzi od rodzaju Onagra. Do rodziny należy szereg ważnych roślin ozdobnych, zwłaszcza z rodzaju fuksja, ale także klarkia, wierzbownica, wiesiołek, a niektóre gatunki z rodzaju ludwigia uprawiane są jako rośliny wodne w stawach. Jadalne są kwiaty i owoce z rodzaju fuksja oraz korzenie i liście większości gatunków z rodzaju wiesiołek. Z nasion roślin z tego ostatniego rodzaju pozyskuje się olejek stosowany w medycynie.

CamissoniaW
Camissonia

Camissonia Link – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych, obejmujący 62 gatunki rodzimych dla Ameryki Północnej. Rodzaj Camissonia został stosunkowo niedawno wyodrębniony z rodzaju wiesiołek Oenothera. W ewolucji rodzaju największe znaczenie mają zjawiska poliploidyzacji i samopylności.

CamissoniopsisW
Camissoniopsis

Camissoniopsis W.L.Wagner & Hoch – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych. W jego obrębie znajduje się 14 gatunków. Występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych oraz północno-zachodnim Meksyku.

ChylismiaW
Chylismia

Chylismia Nutt. – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych. W jego obrębie znajduje się 15 gatunków. Występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych oraz północno-zachodnim Meksyku.

Chylismiella pterospermaW
Chylismiella pterosperma

Chylismiella pterosperma Nutt. – gatunek roślin z monotypowego rodzaju Chylismiella z rodziny wiesiołkowatych. Występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych.

CzartawaW
Czartawa

Czartawa – rodzaj roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Należy do niego 7–8 gatunków, w obrębie rodzaju częste są mieszańce międzygatunkowe. Rośliny te rosną na rozległych obszarach na półkuli północnej. W Polsce występują trzy gatunki, z których najpospolitszym na niżu jest czartawa pospolita, drugiem jest czartawa drobna, a trzecim utrwalony mieszaniec między nimi – czartawa pośrednia.

Czartawa drobnaW
Czartawa drobna

Czartawa drobna – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych. W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach na całym obszarze kraju, częściej na niżu w zachodniej części kraju i w niższych położeniach górskich, w górach po regiel dolny.

Czartawa pospolitaW
Czartawa pospolita

Czartawa pospolita – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wiesiołkowatych. Występuje w całej Europie, na znacznym obszarze Azji oraz w Afryce Północnej. W Polsce dość pospolity.

Czartawa pośredniaW
Czartawa pośrednia

Czartawa pośrednia - gatunek rośliny wieloletniej zielnej z rodziny wiesiołkowatych. Występuje w całej Europie, na znacznym obszarze Azji oraz w Afryce Północnej. W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach głównie na południu kraju w Karpatach, Sudetach i na Podkarpaciu. Gatunek neutralny wobec kontynentalizmu. Jest utrwalonym mieszańcem o cechach pośrednich między czartawą pospolitą i czartawą drobną.

EremotheraW
Eremothera

Eremothera (P.H.Raven) W.L.Wagner & Hoch – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych. Obejmuje 7 gatunków. Rośliny te występują w Stanach Zjednoczonych oraz północnej części Meksyku.

EulobusW
Eulobus

Eulobus Nutt. ex Torr. & A.Gray – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych. W jego obrębie znajdują się 4 gatunki. Występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych oraz północno-zachodnim Meksyku.

FuksjaW
Fuksja

Fuksja, ułanka – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), obejmujący ok. 100 gatunków pochodzących głównie z Ameryki Środkowej i Południowej. Nazwa Fuchsia została nadana w XVII wieku przez Charlesa Plumiera dla upamiętnienia niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa (1501-1566). Gatunkiem typowym jest Fuchsia triphylla L.

Fuksja magellańskaW
Fuksja magellańska

Fuksja magellańska, f. Magellana, f. zwyczajna – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, rozprzestrzeniony został także w innych rejonach Ameryki Południowej, w Australii i Nowej Zelandii, Afryce, Makaronezji, wyspach Kanaryjskich, Azorach i Hawajach. W wielu krajach świata jest uprawiany.

Fuksja mieszańcowaW
Fuksja mieszańcowa

Fuksja mieszańcowa – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych. Jest mieszańcem, pochodzi od różnych gatunków fuksji naturalnie występujących w tropikalnych obszarach, głównie Ameryki Południowej. Ogrodnicy w wyniku krzyżówek międzygatunkowych otrzymali wiele kultywarów uprawianych jako rośliny ozdobne. Pierwszego mieszańca otrzymano w 1832, w 2008 istniało już ok. 18 000 kultywarów i ciągle powstają nowe. Dziś nie sposób już ustalić ich pochodzenia. Dlatego też wszystkie fuksje mieszańcowe, zarówno te o nieznanym pochodzeniu, jak i obecnie otrzymywane kultywary o znanym pochodzeniu, oznaczane są jedną wspólną nazwą Fuchsia × hybrida.

GayophytumW
Gayophytum

Gayophytum A.Juss. – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych. W jego obrębie znajduje się 9 gatunków. Występuje naturalnie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, północno-zachodnim Meksyku, Chile oraz Argentynie. Gatunkiem typowym jest G. humile A.Juss.

KlarkiaW
Klarkia

Klarkia, dzierotka, marszawa – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), obejmujący ok. 40 gatunków rodzimych dla Ameryki Północnej. Wyjątkiem jest gatunek Clarkia tenella, rodzimy dla Ameryki Południowej. Nazwa Clarkia została nadana dla upamiętnienia amerykańskiego odkrywcy i podróżnika Williama Clarka (1770-1838). Rośliny te zasiedlają suche skaliste miejsca, pustynie oraz prerie. Kilka gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne.

Klarkia nadobnaW
Klarkia nadobna

Klarkia nadobna – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest uprawiana w wielu krajach świata.

Klarkia wytwornaW
Klarkia wytworna

Klarkia wytworna – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Pochodzi z Kalifornii w Ameryce Północnej.

Lista gatunków z rodzaju wierzbownicaW
Lista gatunków z rodzaju wierzbownica

Lista gatunków z rodzaju wierzbownica – wykaz gatunków rodzaju roślin należącego do rodziny wiesiołkowatych. Według The Plant List w obrębie tego rodzaju rozróżniono 222 gatunki, natomiast kolejnych 168 taksonów ma status gatunków niepewnych.

LopeziaW
Lopezia

Lopezia – rodzaj roślin należący do rodziny wiesiołkowatych. Obejmuje około 20 gatunków występujących w wilgotnych miejscach skalistych i nad strumieniami w Ameryce Środkowej. Nazwa naukowa rodzaju upamiętnia hiszpańskiego botanika, badacza flory Ameryki Południowej – Tomasa Lopeza. Jeden zmienny gatunek – Lopezia racemosa – jest uprawiany jako roślina ozdobna.

LudwigiaW
Ludwigia

Ludwigia – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), obejmujący w zależności od ujęcia 82–91 gatunków. Jest to rodzaj o zasięgu kosmopolitycznym, z centrum zasięgu w strefie tropikalnej. Do polskiej flory należy tylko ludwigia błotna.

Ludwigia błotnaW
Ludwigia błotna

Ludwigia błotna – gatunek roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Inna nazwa zwyczajowa: płytek błotny. Jest szeroko rozprzestrzeniona, występuje na wszystkich z wyjątkiem Antarktydy kontynentach świata. W Polsce dawniej występowała koło Gubina, obecnie jest wymarła. Czasami jest uprawiana jako roślina akwariowa.

NeoholmgreniaW
Neoholmgrenia

Neoholmgrenia W.L.Wagner & Hoch – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych. Należą do niego dwa gatunki. Ich zasięg obejmuje Kanadę oraz Stany Zjednoczone. Gatunkiem typowym jest N. hilgardii (Greene) W.L.Wagner & Hoch.

Oenothera odorataW
Oenothera odorata

Oenothera odorata Jacq. – gatunek roślin należący do rodziny wiesiołkowatych (Oenotheraceae). Pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy sprowadzony został w 1790 r. przez sir Josepha Banksa.

WierzbownicaW
Wierzbownica

Wierzbownica – rodzaj roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Należy do niego ponad 220 gatunków rodzimych dla strefy umiarkowanej i arktycznej obu półkul. Największe zróżnicowanie gatunkowe występuje w Ameryce Północnej i Europie. 31 gatunków reprezentuje ten rodzaj w rodzimej florze Nowej Zelandii. W Polsce rośnie 14 gatunków. Rośliny te występują głównie w płytkich wodach, na mokradłach, ale też w suchych miejscach skalistych. Kilka gatunków z tego rodzaju bywa uprawianych w ogrodach jako rośliny ozdobne.

Wierzbownica bladoróżowaW
Wierzbownica bladoróżowa

Wierzbownica bladoróżowa, w. różowa – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych. Występuje w Azji i prawie całej Europie. W Polsce niezbyt pospolity.

Wierzbownica błotnaW
Wierzbownica błotna

Wierzbownica błotna – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Występuje w Azji, Ameryce Północnej i w Europie. W Polsce pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Wierzbownica czworobocznaW
Wierzbownica czworoboczna

Wierzbownica czworoboczna – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), jeden z kilkunastu przedstawicieli tego rodzaju występujących w Polsce. Gatunek pionierski, częsty na obszarze całego kraju.

Wierzbownica drobnokwiatowaW
Wierzbownica drobnokwiatowa

Wierzbownica drobnokwiatowa – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny wiesiołkowatych. Zasięg obejmuje północno-zachodnią Afrykę, niemal całą Europę, Bliski Wschód i pas biegnący od Turcji, przez Irak, Iran, Afganistan, Pakistan, północne Indie po Chiny. W Polsce gatunek bardzo pospolity, rzadszy tylko w części południowo-zachodniej.

Wierzbownica FleischeraW
Wierzbownica Fleischera

Wierzbownica Fleischera – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych. Występuje naturalnie w Alpach.

Wierzbownica górskaW
Wierzbownica górska

Wierzbownica górska – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), jeden z kilkunastu występujących w Polsce. Występuje w Azji i Europie. W Polsce pospolity na terenie całego kraju.

Wierzbownica kosmataW
Wierzbownica kosmata

Wierzbownica kosmata – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Jest dość szeroko rozprzestrzeniony na kuli ziemskiej. Rodzimym obszarem jego występowania jest Azja, Europa i Afryka, ale rozprzestrzenił się także w Makaronazji i Ameryce Północnej. W Polsce jest dość pospolity, zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich.

Wierzbownica okółkowaW
Wierzbownica okółkowa

Wierzbownica okółkowa – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych.

Wierzbownica wzgórzowaW
Wierzbownica wzgórzowa

Wierzbownica wzgórzowa – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych. Występuje w całej Europie, w Polsce pospolity.

Wierzbownica zwieszonaW
Wierzbownica zwieszona

Wierzbownica zwieszona – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych.

Wierzbówka (roślina)W
Wierzbówka (roślina)

Wierzbówka (Chamerion) – rodzaj roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Należy do niego 8 gatunków. W Polsce występują dwa gatunki, z których pospolitszym jest wierzbówka kiprzyca. Rodzaj ten w większości ujęć taksonomicznych włączany jest do rodzaju wierzbownica (Epilobium).

Wierzbówka kiprzycaW
Wierzbówka kiprzyca

Wierzbówka kiprzyca (Epilobium angustifolium), przez wielu botaników klasyfikowana jako wierzbownica kiprzyca – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Znana też jako wierzbówka wąskolistna. Polska nazwa gatunkowa pochodzi od liści wierzbówki, które podobne są do liści wierzby. Synonimiczna łacińska nazwa rodzajowa (Chamaenerion) wskazuje na podobieństwo rośliny do oleandra.

Wierzbówka nadrzecznaW
Wierzbówka nadrzeczna

Wierzbówka nadrzeczna – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae).

WiesiołekW
Wiesiołek

Wiesiołek – rodzaj roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Należy do niego ok. 120 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej i Południowej, z centrum zróżnicowania w południowo-zachodniej części Ameryki północnej. Różne gatunki są uprawiane jako ozdobne, wiele zostało introdukowanych na różne kontynenty. W Europie występuje ok. 70 gatunków, w Polsce ok. 30, przy czym najpospolitszym gatunkiem jest wiesiołek dwuletni.

Wiesiołek dwuletniW
Wiesiołek dwuletni

Wiesiołek dwuletni, nocna świeca – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych.

Wiesiołek HoelscheraW
Wiesiołek Hoelschera

Wiesiołek Hoelschera – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych.

Wiesiołek ozdobnyW
Wiesiołek ozdobny

Wiesiołek ozdobny, w. missouryjski – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, z obszaru USA. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.