CzosnkoweW
Czosnkowe

Czosnkowe – podrodzina roślin zielnych zaliczana do amarylkowatych (Amaryllidaceae), do niedawna wyróżniana zwykle w randze rodziny czosnkowate. Należy tu w zależności od ujęcia 13 do 20 rodzajów łączonych w trzy plemiona, obejmujących ok. 800 gatunków, z czego ok. 690 należy do rodzaju czosnek (Allium). Przedstawiciele tego rodzaju rozprzestrzenieni są na wszystkich kontynentach półkuli północnej, poza tym spotykani są na bardzo rozproszonych obszarach w strefie równikowej i w Afryce Południowej na drugiej półkuli. Plemię Tulbaghieae występuje w Afryce Południowej, a Gilliesieae na obu kontynentach amerykańskich. Wiele gatunków z rodzaju czosnek to popularne warzywa. Spożywane są też rośliny z rodzaju Tulbaghia i Nothoscordum. Liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Allium flavumW
Allium flavum

Allium flavum L. – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Występuje naturalnie na obszarze od basenu Morza Śródziemnego aż po Iran. Kwitnie wczesnym latem.

Allium hollandicumW
Allium hollandicum

Allium hollandicum R.M.Fritsch – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Występuje endemicznie w Iranie. Kwitnie od połowy maja do czerwca.

Allium stipitatumW
Allium stipitatum

Allium stipitatum Regel – gatunek byliny należący do rodziny amarylkowatych. Występuje naturalnie na obszarze od południowo-wschodniej części Turcji przez Iran aż po Pakistan. Według innych źródeł jest obecny także w Azji Środkowej i Afganistanie.

Allium tripedaleW
Allium tripedale

Allium tripedale Trautv. – gatunek byliny należący do rodziny amarylkowatych. Występuje naturalnie na obszarze od wschodniej Turcji aż po północno-zachodnią część Iranu. Kwitnie od wiosny do lata.

Cebula cukrowaW
Cebula cukrowa

Cebula cukrowa – handlowe określenie grupy odmian cebuli zwyczajnej.

Cebula kartoflankaW
Cebula kartoflanka

Cebula kartoflanka – odmiana cebuli zwyczajnej. Występuje wyłącznie w uprawie.

Cebula wielopiętrowaW
Cebula wielopiętrowa

Cebula wielopiętrowa – odmiana cebuli.

Cebula zwyczajnaW
Cebula zwyczajna

Cebula – zwyczajowa nazwa warzywa należącego do rodziny amarylkowatych. Prawidłowa nazwa botaniczna to czosnek cebula, jest to bowiem gatunek należący do rodzaju czosnek. W użyciu jest jednak głównie nazwa cebula. Inne używane nazwy to: cebula ogrodowa, cebula zwyczajna, dymka, skulibaba.

Cebula zwyczajna Red BaronW
Cebula zwyczajna Red Baron

Cebula zwyczajna 'Red Baron' – odmiana uprawna cebuli zwyczajnej. Cebula czerwona, charakteryzująca się fioletowoczerwoną barwą łuski i stosunkowo łagodnym smakiem. Cebule kuliste, lekko spłaszczone, okryte mocnymi łuskami. Odmiana siewna. Możliwe jest przechowywanie przez około pół roku.

CzosnekW
Czosnek

Czosnek – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), dawniej zaliczany do osobno wyodrębnianej rodziny czosnkowatych (Alliaceae) lub liliowatych (Liliaceae). Obejmuje około 700 gatunków rosnących w stanie dzikim na całej półkuli północnej, przede wszystkim w strefie umiarkowanej. Istotne znacznie jako rośliny jadalne mają: czosnek pospolity, cebula zwyczajna, por i szczypiorek, liczne gatunki uprawiane są jako ozdobne.

Czosnek askalońskiW
Czosnek askaloński

Czosnek askaloński,, nazywany także szalotką lub cebulą szalotką – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych, podrodziny czosnkowych. Pochodzi z Bliskiego Wschodu – Izrael, Jordania, Syria. Według części ujęć taksonomicznych właściwą nazwą gatunkową jest Allium hierochuntinum Boss. Fl. orient. 5:244. 1882.

Czosnek BarszczewskiegoW
Czosnek Barszczewskiego

Czosnek Barszczewskiego – gatunek byliny należący do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae) i podrodziny czosnkowych. Występuje naturalnie na obszarze od północno-wschodniego Iranu aż po zachodnią część Himalajów. Kwitnie w lipcu.

Czosnek białawyW
Czosnek białawy

Czosnek białawy, czosnek Krzysztofa – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Gatunek występuje na terenie północnego Iranu, Turcji i Turkiestanu.

Czosnek błękitnyW
Czosnek błękitny

Czosnek błękitny. czosnek niebieski – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Gatunek występuje na Kaukazie nad M. Kaspijskim, w południowo-zachodniej Syberii (Ałtaj), na terenie Azji Środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, w północno-zachodnich Chinach i w Mongolii.

Czosnek dętyW
Czosnek dęty

Czosnek dęty, nazywany także cebulą siedmiolatką – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Jego pochodzenie jest nieznane, przypuszcza się, że pochodzi z Chin. W stanie dzikim nie jest spotykany. Prawdopodobnie został wyselekcjonowany z cebuli ałtajskiej, z którą jest spokrewniony.

Czosnek dziwnyW
Czosnek dziwny

Czosnek dziwny – gatunek byliny należący do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Występuje naturalnie na obszarze od Kaukazu aż po Iran. Podawany jest także z Azji Środkowej. Gatunek ten został introdukowany w Szwajcarii i w południowych Niemczech. W Polsce utrzymuje się zdziczały w rezerwacie „Grądowe Zbocze”, gdzie szereg osobliwości florystycznych na przełomie XIX i XX w. wprowadził botanik, właściciel majątku i pasjonat introdukcji egzotów – Friedrich Carl Hermann Paeske.

Czosnek główkowatyW
Czosnek główkowaty

Czosnek główkowaty – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Rodzimym obszarem jego występowania jest Afryka Północna i Wyspy Kanaryjskie, Azja Zachodnia i Zakaukazie oraz większa część Europy. W Polsce dziko bardzo rzadka, parę stanowisk na Wyżynie Małopolskiej. Na Ukrainie występuje m.in. na Wołyniu i Podolu.

Czosnek grzebieniastyW
Czosnek grzebieniasty

Czosnek grzebieniasty – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Rodzimym obszarem jego występowania jest większość terytorium Europy oraz zachodnia Turcja. W Polsce do 2017 roku uznawany był za wymarły, póki nie został znaleziony w Toruniu.

Czosnek karatawskiW
Czosnek karatawski

Czosnek karatawski – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Występuje na terenie Azji Środkowej, w Turkiestanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie. Nazwa gatunkowa pochodzi od łańcucha górskiego Kara Tau w Kazachstanie, gdzie po raz pierwszy botanicy znaleźli ten gatunek.

Czosnek kazachstańskiW
Czosnek kazachstański

Czosnek kazachstański, czosnek Ostrowskiego – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Gatunek występuje na terenie Kaukazu (Dagestan), Azji Środkowej, w Afganistanie, Pakistanie i północno-zachodnich Chinach (Sinciang). Nazwa gatunkowa tej rośliny oznacza „kochający góry”.

Czosnek kątowatyW
Czosnek kątowaty

Czosnek kątowaty, czosnek kątowy – gatunek byliny należący do podrodziny czosnkowych w rodzinie amarylkowatych. Występuje w środkowej, wschodniej i południowej Europie, Kirgistanie i na Syberii. W Polsce jest dość rzadki i objęty ochroną. Rośnie głównie w dolinach dużych rzek.

Czosnek kulistyW
Czosnek kulisty

Czosnek kulisty – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Występuje w północnej Afryce, zachodniej Azji i w Europie. W Polsce tylko jako gatunek zawlekany na Lubelszczyźnie. Status gatunku we florze Polski: kenofit, prawdopodobnie efemerofit.

Czosnek niedźwiedziW
Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi – gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Występuje na terenie Europy, na wschodzie po Ural i Kaukaz, w Europie jest też uprawiany. W Polsce częsty na południu, rzadszy na północy – na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną częściową. Gatunek wykorzystywany jest od dawna jako roślina jadalna, lecznicza i ozdobna. Ma właściwości lecznicze podobne do czosnku pospolitego, a przy tym wyróżnia się atrakcyjnym ulistnieniem i kwiatami. Jadalne są wszystkie części rośliny.

Czosnek olbrzymiW
Czosnek olbrzymi

Czosnek olbrzymi – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Pochodzi z Azji. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Czosnek pospolityW
Czosnek pospolity

Czosnek pospolity, czosnek zwyczajny – gatunek byliny należący do rodziny amarylkowatych. Jest warzywem, przyprawą i rośliną leczniczą znaną zwykle tylko pod nazwą rodzajową, jako czosnek. Pochodzi z Azji Środkowej, skąd rozprzestrzeniony został jako roślina uprawna do Europy i północnej Afryki, z czasem trafił na inne kontynenty. Rozprzestrzeniany w postaci rozmnażanych wegetatywnie kultywarów, pochodzących od dziko rosnących w Azji południowo-zachodniej roślin, opisywanych jako gatunek Allium longicuspis Rgl.

Czosnek siatkowatyW
Czosnek siatkowaty

Czosnek siatkowaty – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Rośnie dziko w Azji, w środkowej, zachodniej, wschodniej i południowej Europie oraz na Alasce. W Polsce na naturalnych siedliskach jest rzadki, występuje tylko w południowo-wschodniej części kraju.

Czosnek skalnyW
Czosnek skalny

Czosnek skalny – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych potocznie zwany parzątką. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim podgatunku Allium senescens L. subsp. montanum (Fr.) Holub Folia Geobot. Phytotax. 5:341. 1970. Występuje w prawie całej Europie. W Polsce występuje głównie na południu, szczególnie w Tatrach i Pieninach. Roślina rzadka w naturze. Uprawiana i stosowana jako przyprawa w kuchni regionalnej, między innymi podkarpackiej.

Czosnek syberyjskiW
Czosnek syberyjski

Czosnek syberyjski – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych.

Czosnek sztywnyW
Czosnek sztywny

Czosnek sztywny – gatunek byliny z rodziny czosnkowatych. Rodzimym obszarem jego występowania jest głównie Azja i europejska część Rosji. Relikt epoki lodowcowej. Jego jedyne stanowisko w Polsce znajdowało się na Ostrzycy. Obecnie w Polsce jest uznany za gatunek wymarły.

Czosnek wężowyW
Czosnek wężowy

Czosnek wężowy – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Występuje w Turcji oraz północnej, środkowej, wschodniej i południowej Europie. Na niektórych obszarach uprawiany i zadomowiony. W Polsce występuje głównie na nizinach.

Czosnek winnicowyW
Czosnek winnicowy

Czosnek winnicowy – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Gatunek występuje na terenie Europy, zawleczony do Ameryki Północnej.

Czosnek wonnyW
Czosnek wonny

Czosnek wonny – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. W stanie dzikim występuje na Syberii, w Himalajach i w Chinach.

Czosnek zielonawyW
Czosnek zielonawy

Czosnek zielonawy – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych.

IfejonW
Ifejon

Ifejon – rodzaj roślin należących do rodziny czosnkowatych (Alliaceae). Należy do niego gatunek ifejon jednokwiatowy.

Ifejon jednokwiatowyW
Ifejon jednokwiatowy

Ifejon jednokwiatowy – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny czosnkowatych (Alliaceae). Występuje w Ameryce Południowej. Roślina ta przez długi czas zaliczana była do rodzaju Brodiaea, dlatego w niektórych katalogach nasion można ją spotkać pod nazwą Brodiaea uniflora.

LeucocoryneW
Leucocoryne

Leucocoryne – rodzaj roślin z rodziny czosnkowatych. Należy do niego 12 gatunków pochodzących z rejonów Chile.

Leucocoryne ixioidesW
Leucocoryne ixioides

Leucocoryne ixioides – gatunek rośliny z rodziny czosnkowatych. Podobnie jak pozostałe gatunki Leucocoryne występuje w Chile. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.

Por (roślina)W
Por (roślina)

Por – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny amarylkowatych. Pochodzi z Azji Mniejszej. Uprawiano ją w celach konsumpcyjnych w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Na tereny Polski trafiła w średniowieczu. Jest jednym z symboli narodowych Walii.

SzczypiorekW
Szczypiorek

Czosnek szczypiorek, nazywany w skrócie szczypiorkiem – gatunek rośliny z rodziny czosnkowatych. W stanie dzikim jest szeroko rozprzestrzeniony na kuli ziemskiej. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest też powszechnie uprawiany w wielu krajach świata. Status gatunku we florze Polski: roślina uprawna, efemerofit.

TulbagiaW
Tulbagia

Tulbagia (Tulbaghia) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje 22–26 gatunków. Rośliny te występują w południowej Afryce sięgając na północy po Malawi. Rosną w zbiorowiskach trawiastych i zaroślowych, na glebach suchych i wilgotnych, często na stokach wzgórz i na terenach skalistych. Wiele gatunków uprawianych jest dla efektownych kwiatów i delikatnego, słodkiego zapachu. Gatunkiem najbardziej odpornym na mróz jest tulbagia fioletowa T. violacea. Nazwa rodzaju upamiętnia gubernatora Kolonii Przylądkowej – Ryka Tulbagha.