
Mirtowate – rodzina roślin należąca do rzędu mirtowców. Obejmuje około 140 rodzajów skupiających około 5,8 tysiąca gatunków. Występują na wszystkich kontynentach w strefie tropikalnej – w Ameryce Środkowej i Południowej, w Afryce subsaharyjskiej, w Azji południowej i wschodniej oraz w Australii i na wyspach Pacyfiku. Jeden rodzaj – mirt (Myrtus) rośnie także w basenie Morza Śródziemnego. Największe zróżnicowanie roślin tej rodziny występuje w Australii i Ameryce Południowej. Do cech charakterystycznych rodziny należy występowanie u jej przedstawicieli kulistych zbiorniczków z olejkami eterycznymi powstającymi w wyniku rozpuszczania ścian komórek. Szereg roślin z rodziny dostarcza jadalnych owoców, przy czym największe znaczenie mają: gujawa pospolita i truskawkowa, a mniejsze: akka Sellowa, goździkowiec brazylijski i inne gatunki z tego rodzaju, mirt zwyczajny, różne gatunki z rodzaju czapetka, Ugni molinae, Plinia cauliflora. Eukaliptusy to ważne źródło drewna, ale też po rozprzestrzenieniu poza Australią także powód dużych zagrożeń pożarowych. Bogate w olejki eteryczne różne organy licznych gatunków znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym, spożywczym, aromaterapii i medycynie. Mirt zwyczajny jako roślina poświęcona Afrodycie i Wenus odgrywała istotną rolę w mitologii rzymskiej i greckiej i wciąż jest ważną rośliną symboliczną wykorzystywaną do strojenia bukietów i wianków ślubnych. Liczne gatunki uprawiane są jako ozdobne, zwłaszcza z rodzajów: kuflik, eukaliptus, goździkowiec, metrosideros, mirt, Calothamnus, Chamaleucium, Corymbia, Melaleuca, Syncarpia, Verticordia i in.

Lista gatunków z rodzaju goździkowiec – lista gatunków z rodzaju roślin z rodziny mirtowatych. Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się 1058 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejnych 119 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych).

Actinodium – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Jest to takson monotypowy obejmujący tylko gatunek Actinodium cunninghamii Schauer ex Lindl. występujący w zachodniej Australii.

Akka – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych, do którego zaliczanych jest od 3 do 6 gatunków. Występują w Ameryce Południowej (od południowej Brazylii poprzez Paragwaj i Urugwaj po północną Argentynę. Akka Sellowa dostarcza jadalnych owoców.

Akka Sellowa – gatunek rośliny z rodziny mirtowatych, nazwa rośliny i owocu tropikalnego. Występuje na terenach Ameryki Południowej, w Brazylii, w Urugwaju i Argentynie. W uprawie spotkać ją można we Francji, w Australii, w Nowej Zelandii, w zachodniej części USA (Kalifornia).

Campomanesia pubescens – gatunek rośliny z rodziny mirtowatych. Pochodzi z obszaru od Minas Gerais aż po Rio Grande do Sul w Brazylii.

Czapetka – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych. Należy do niego 400–500 do ponad tysiąca gatunków roślin pochodzących z tropikalnych i subtropikalnych obszarów Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Australii.
Czapetka jambos – gatunek roślin z rodziny mirtowatych. Występuje na tropikalnych i subtropikalnych obszarach Afryki, Pacyfiku (Hawaje), Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Czapetka kuminowa – gatunek drzewa z rodziny mirtowatych.

Czapetka malajska – gatunek rośliny z rodziny mirtowatych.

Czapetka pachnąca, goździkowiec korzenny – gatunek rośliny z rodziny mirtowatych. Rośnie dziko na Molukach (Indonezja), uprawiany jest w krajach o klimacie równikowym. Główne rejony uprawy to Półwysep Malajski, Zanzibar i Madagaskar.

Czapetka samarangijska – gatunek drzewa z rodziny mirtowatych. Pochodzi z Birmy, Tajlandii, Indonezji, Filipin, Malezji, Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Jest uprawiany również w innych krajach o klimacie tropikalnym. W różnych częściach świata owoce posiadają wiele lokalnych nazw.

Czapetka wodnista, czapetka indyjska – gatunek roślin z rodziny mirtowatych. Występuje na terenie Indii, Indochin, Malezji i w Australii (Queensland). Jest też uprawiany w Azji oraz Afryce.

Eucalyptus jacksonii – gatunek rosnącego jedynie na niewielkich południowo-zachodnich obszarach Australii Zachodniej drzewa z rodzaju eukaliptus. Rośnie głównie w rejonie Parku Narodowego Walpole-Nornalup.

Eugenia stipitata – gatunek goździkowca rodzimy dla Amazonii w Brazylii. Uprawiany także w Kalifornii.

Eukaliptus – rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny mirtowatych. Należy do niego ok. 600 gatunków pochodzących z Australii, Nowej Gwinei i południowo-wschodniej Indonezji; skamieniałości odkryte w Argentynie dowodzą, że w eocenie przedstawiciele rodzaju występowali również w Ameryce Południowej. W Australii tworzą wiecznie zielone lasy lub zarośla (skrub). Eukaliptusy rozpowszechnione zostały również na tropikalnych i subtropikalnych obszarach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Plantacje kilkudziesięciu gatunków pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku zajmowały na świecie 1,6 mln ha w krajach o odpowiednim klimacie.

Eukaliptus biały, Eucalyptus alba, powszechnie znany jako biała guma lub żywica khaki – gatunek drzewa z rodziny mirtowatych. Ten eukaliptus występuje w Australii, na Timorze i Nowej Gwinei. Drzewo osiąga wysokość 18 m i rozpiętość do 15 m.

Eukaliptus gałkowy, zwany też eukaliptusem właściwym lub rozdrębem gałkowym – gatunek drzewa należący do rodziny mirtowatych. Pochodzi z południowej Australii i Tasmanii, ale rozprzestrzeniony został również w Afryce, Azji, Ameryce Północnej, Europie, na Hawajach i Makaronezji.

Eukaliptus Gunna, eukaliptus górski – gatunek drzewa należący do rodziny mirtowatych. Pochodzi z Tasmanii.
Eukaliptus kamaldulski – gatunek drzewa należącego do rodziny mirtowatych. Pochodzi z Australii, ale uprawiany jest w wielu innych regionach świata. Jego łacińska nazwa camaldulensis wywodzi się od nazwy miasta Camaldoli we Włoszech, gdzie znajduje się klasztor Kamedułów i gdzie po raz pierwszy, w roku 1832, opisano ten gatunek.

Eukaliptus różnobarwny – gatunek drzewa z rodziny mirtowatych. Występuje w wilgotnej, południowej części Australii Zachodniej, w okolicach Parku Narodowego Walpole-Nornalup. Rozprzestrzeniony został także w Afryce. W Australii znany jest także pod nazwą zwyczajową karri.

Goździkowiec – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych, do którego zaliczanych jest 1115 gatunków. Gatunkiem typowym jest goździkowiec jednokwiatowy E. uniflora. Do rodzaju tego zaliczana była czapetka pachnąca znana wciąż powszechnie jako goździkowiec korzenny.
Goździkowiec brazylijski, piernia brazylijska – gatunek rośliny z rodziny mirtowatych. Pochodzi z Brazylii, jest uprawiany w wielu innych rejonach o klimacie tropikalnym.

Goździkowiec jednokwiatowy, piernia jednokwiatowa, eugenia jednokwiatowa, pitanga – gatunek drzewa z rodziny mirtowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale został rozprzestrzeniony także w Afryce, Australii, Ameryce Północnej i na Karaibach. Uprawiany jest na Antylach oraz w azjatyckich krajach o klimacie tropikalnym.

Gujawa, gruszla – rodzaj obejmujący około 100 gatunków roślin tropikalnych z rodziny mirtowatych, znany też pod nazwami guawa, gwajawa, gojawa, psydia. Rośliny te występują na Karaibach, w Ameryce Środkowej i w północnej części Ameryki Południowej.

Gujawa pospolita, gruszla właściwa – gatunek roślin z rodziny mirtowatych, inne nazwy to guawa, guajawa, gwajawa, gojawa. Pochodzi z rejonu Karaibów, Ameryki Środkowej i północnej części Ameryki Południowej.

Korzennik – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych, do którego zaliczanych jest 15 gatunków. Gatunkiem typowym jest korzennik lekarski P. officinalis J. Lindley.

Korzennik lekarski – gatunek drzewa z rodziny mirtowatych. Występuje w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej oraz północnych rejonach Ameryki Południowej. Jego owoce to przyprawa znana pod nazwą ziela angielskiego.

Kuflik, kalistemon (Callistemon) – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych. Rośliny z tego rodzaju występują w Australii, w innych częściach świata są uprawiane jako rośliny doniczkowe lub ogrodnicze.

Kuflik cytrynowy – gatunek rośliny należący do rodziny mirtowatych. Pochodzi ze wschodniej Australii. Strefy mrozoodporności: 8-11.

Manuka – krzew z rodziny mirtowatych pochodzący z Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii.

Melaleuka skrętolistna, drzewo herbaciane – gatunek drzewa z rodziny mirtowatych. Jego nazwa pochodzi od greckich słów melas „czarny”, ciemny oraz leucon „biały”, co prawdopodobnie odnosi się do jasnych gałęzi i ciemnego pnia drzewa. Jest gatunkiem endemicznym Australii, występującym głównie na północnym wybrzeżu, południowym Queensland oraz w Nowej Południowej Walii. Rośnie przeważnie wzdłuż strumieni i na bagnach. Pozyskuje się z niego olejek eteryczny o cennych właściwościach zdrowotnych.

Metrosideros wyniosły, maori: Pohutukawa – gatunek rośliny z rodziny mirtowatych. Pochodzi z Nowej Zelandii, ale rozprzestrzenił się także w Australii i Afryce Południowej. Ze względu na bardzo twarde drewno wraz z kilkoma pokrewnymi gatunkami z rodzaju Metrosideros nazywany drzewem żelaznym. Kwitnie zwykle w okresie Bożego Narodzenia, stąd zwyczajowa angielska nazwa "Christmas tree". Drzewo dobrze znoszące trudne warunki na wybrzeżu morskim. Jedno z najbardziej typowych drzew Nowej Zelandii.

Mirt – rodzaj roślin z rodziny mirtowatych. Według najnowszych ujęć taksonomicznych należy do niego tylko kilka gatunków, liczne dawniej do niego zaliczane zostały wyłączone do wielu oddzielnych rodzajów.

Mirt zwyczajny – gatunek rośliny z rodziny mirtowatych (Myrtaceae).
Myrciaria dubia – gatunek rośliny z rodziny mirtowatych. Popularna międzynarodowa nazwa handlowa: camu camu. Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej z dorzecza Amazonki. Rośnie na obszarach bagnistych lub okresowo zalewanych.

Ocotea – rodzaj roślin z rodziny wawrzynowatych Lauraceae. Obejmuje ok. 200 do ponad 400 gatunków. Rośliny te występują w tropikalnej i znajdującej się pod wpływem ciepłego klimatu umiarkowanego częściach obu kontynentów amerykańskich, jeden gatunek rośnie na Maderze, 7 gatunków w południowej Afryce, 30 na Madagaskarze i Maskarenach. Takson ten, obok Guatteria i Inga, jest najbardziej zróżnicowanym rodzajem drzewiastym w neotropiku. Liczne gatunki wykorzystywane są jako źródło surowca drzewnego, przy czym niektóre z powodu nadmiernej eksploatacji stały się roślinami zagrożonymi. Olejek eteryczny zawierający aldehyd cynamonowy z gatunku O. quixos spowodował u członków wyprawy Francisco de Orellana wizje obecności Amazonek nad rzeką nazwaną początkowo Rio Orellana, a ostatecznie z powodu wrażenia zamieszkiwania plemion wojowniczek na jej brzegach nazwanej Amazonką. Rośliny z tego rodzaju stanowią istotne źródło wielu substancji czynnych.

Plinia cauliflora – gatunek rośliny z rodziny mirtowatych. Pochodzi z regionu Mata Atlântica, występuje głównie w stanach Minas Gerais, Goiás oraz São Paulo w Brazylii.