
David Charles Henshaw Austin – angielski ogrodnik, pisarz, twórca wielu odmian róż, znanych jako róże angielskie.
Rosa hugonis – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Ten, pochodzący z Chin, gatunek róż został opisany po raz pierwszy w roku 1899 przez angielskiego botanika Williama Hemsley’a. Znany również pod nazwą Golden Rose of China. Według nowszych ujęć taksonomicznych nie jest to odrębny gatunek, lecz forma gatunku Rosa xanthina Lindl. forma hugonis (Hemsl.) A. V. Roberts L. Bot. J. Linn. Soc. 74:327. 1977.

Róża – rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych (Rosaceae). Znanych jest 150–200 gatunków występujących na półkuli północnej, czasem podaje się nawet dwukrotnie większą liczbę, co wynika z różnego traktowania taksonów. Większość ozdobnych odmian róży rozmnaża się przez okulizację na podkładkach z dzikich róż.

Róża abisyńska – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Rośnie dziko na pograniczu Abisynii i Somalii i jest jedyną dziko rosnącą różą w Afryce. Niektórzy autorzy uznają ją za lokalny wariant róży mchowej. Według starszych źródeł została odkryta i opisana przez Mrs Salt w czasie jego podróży po Abisynii na początku XIX wieku. Ivan Louette przypuszcza, że mogła być jednym z przodków róży damasceńskiej

Róża alpejska – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje pospolicie na wielu obszarach Europy, rośnie spontanicznie głównie w Alpach, na wysokościach do 2600 m n.p.m. W Polsce występuje w Bieszczadach, w Sudetach i w Tatrach. Poza tym pojedyncze stanowiska na niżu.

Róża Banksa – gatunek krzewu z rodziny różowatych. W naturze rośnie w środkowych i południowych Chinach, poza tym jest rozpowszechniona w uprawie w pozostałej części Chin i na świecie. Jako gatunek dziczejący notowana jest z Korei i Uzbekistanu. Do Europy gatunek został sprowadzony w 1807 roku, a najczęściej uprawiana w Chinach i na świecie odmiana 'Lutea' o kwiatach pełnych i żółtych trafiła do Europy w 1824. W Tombstone w Arizonie rośnie od 1885 roku największy okaz tego gatunku wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako największy krzew różany na świecie. W tradycyjnej medycynie chińskiej róża ta wykorzystywana jest w zestawie z innymi ziołami w leczeniu bólu stawów.
Róża biała – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Prawdopodobnie powstał w wyniku krzyżowania róży dzikiej oraz róży damasceńskiej lub róży dzikiej i róży francuskiej. Gatunek uprawiany jest od tysiącleci. Naturalnie występował w okolicy Morza Śródziemnego, za sprawą Rzymian dostał się do Anglii i Niemiec. Jest to roślina ozdobna zaliczana do róż historycznych, czyli róż powstałych przed 1867 rokiem.

Róża czerwonawa – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje pospolicie w Europy i rośnie spontanicznie głównie w jej południowej i centralnej części. W Polsce jest rośliną uprawną i dziczejącą (ergazjofigofit). Zdziczałe formy w środowisku spotykane są dość rzadko. Status gatunku we florze Polski: kenofit.

Róża czteropłatkowa – gatunek róży z rodziny różowatych. Rodzimym obszarem jej występowania jest Azja: Chiny, Butan, Indie, Indochiny.

Róża damasceńska – jeden z kilku gatunków róż uprawianych w basenie Morza Śródziemnego od czasów starożytnych i rozpowszechniony w ogrodach południowej i zachodniej Europy przez Rzymian. Jest to gatunek pochodzenia mieszańcowego, przy czym dwie wyróżniane grupy odmian mają różnych rodziców. Róże damasceńskie letnie pochodzą od róży francuskiej i róży fenickiej R. phoenicia, podczas gdy róże damasceńskie jesienne powstały w wyniku zmieszania róży francuskiej z różą piżmową i południowoazjatycką Rosa fedtschenkoana. Róża damasceńska występuje wyłącznie w uprawie. Jej walorem są intensywnie pachnące kwiaty. Z odmian 'Versicolor' i 'Tringipetala' wyrabia się olejek różany. Odmiany 'Quatre Saisons', 'Mme Hardy' i 'York & Lancaster' sadzone są jako rośliny ozdobne.

Róża drobnokwiatowa – gatunek krzewów należących do rodziny różowatych. Występuje dziko w Polsce.
Róża dzika – gatunek krzewu z rodziny różowatych, z rodzaju róża. Ludowe nazwy: psia róża, która jest tłumaczeniem nazwy łacińskiej, oraz szypszyna, nazwa o pochodzeniu słowiańskim. Występuje na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Można ją spotkać prawie w całej Europie, na terenach do 1500 m n.p.m., w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze, w Azji, rozprzestrzeniła się także w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce jest gatunkiem pospolitym.

Róża eliptyczna – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim gatunku Rosa elliptica Tausch Flora 2:465. 1819. W Polsce jest rzadki, występuje głównie na południowym zachodzie.
Róża fenicka – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje w Grecji i Izraelu.

Róża francuska – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje w południowej, wschodniej i centralnej Europie oraz w Turcji i na Kaukazie. Kiedyś pospolity na terenie Polski, obecnie w środowisku naturalnym rzadki. Występuje w południowej Polsce, głównie na Nizinie Śląskiej, w pasie wyżyn, w górach w piętrze pogórza. Uprawiany był w Europie już przed rokiem 1500.
Róża gęstokolczasta – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje pospolicie na obszarach umiarkowanych półkuli północnej. Pochodzi z Europy i Azji Północnej (Syberia). Jest uprawiany jako roślina ozdobna, ale rośnie też dziko jako agriofit prawie w całej Europie, także na terenie Polski. Na południu Polski występuje częściej. Status gatunku we florze Polski: kenofit.

Róża girlandowa – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Syberii oraz Europy. Obecnie występuje pospolicie w Europie północnej i wschodniej, głównie w Skandynawii, jako uciekinier z uprawy (agriofit). Zdziczałe formy występują także w Polsce, głównie w północno-wschodniej części kraju. Status gatunku we florze Polski: kenofit.

Róża igiełkowata – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Jego zasięg obejmuje strefę klimatu umiarkowanego chłodnego (borealną) w Eurazji i Ameryce Północnej. Wyróżnia się dwa podgatunki – typowy subsp. acicularis w Eurazji i subsp. sayi rosnący w Ameryce Północnej. Roślina związana jest z różnymi siedliskami w lasach, zaroślach oraz w miejscach otwartych – na łąkach i zboczach.

Róża jabłkowata – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje na obszarach prawie całej Europy oraz na Bliskim Wschodzie. W Polsce występuje głównie w północnej części kraju. Dawniej była uprawiana i zdziczała. Status gatunku we florze Polski: kenofit. Jest rośliną dość rzadką.

Róża Jundziłła – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych. Występuje dziko w środkowej i wschodniej Europie oraz w Turcji i na Zakaukaziu. W Polsce spotykany jest w południowej części kraju, rzadko w centrum. Gatunek bardzo rzadki.

Róża kasztanowa, róża drobnolistna, róża cili – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Zasięg obejmuje Japonię i Chiny. Rośnie w górskich lasach i zaroślach, nad strumieniami, sięgając do 1400 m n.p.m. Jest także uprawiana. Owoce są słodkokwaśne i obfitują w witaminy. Są jadane, wykorzystywane do produkcji wina i jako surowiec leczniczy. W medycynie wykorzystuje się także korzenie. Ze względu na efektowne kwiaty i dekoracyjne owoce róża ta jest sadzona także jako ozdobna, a jako krzew kolczasty znajduje też zastosowanie sadzona w formie żywopłotów. W Europie uprawiana od początków XX wieku.

Róża labradorska – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Zasięg obejmuje północno-wschodnią część Ameryki Północnej, na zachodzie po Terytoria Północno-Zachodnie i Saskatchewan w Kanadzie oraz Dakotę Północną i Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Południowa granica zasięgu biegnie od Kolorado poprzez Missouri, Wirginię Zachodnią, po Nowy Jork i Connecticut. Do Europy został sprowadzony w 1773 i jako introdukowany rośnie w Europie Środkowej – w krajach bałtyckich, Polsce, Austrii i na Węgrzech.

Róża perska – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Występuje w Azji Środkowej – od Iranu, poprzez Afganistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan, po zachodnie krańce Chin – region autonomiczny Sinciang. Rośnie tam na stokach i na nieużytkach. Wyróżnia się wśród róż na tyle, że wyodrębniana była w osobny, monotypowy rodzaj Hulthemia, ewentualnie opisywany w randze podrodzaju lub sekcji. Jako jedyna spośród róż ma liście niepodzielone. W drugiej połowie XX wieku zaczęła być wykorzystywana do tworzenia ozdobnych odmian uprawnych, w efekcie czego uzyskano oryginalną grupę odmian mieszańcowych zwanych popularnie 'różami z oczkiem' ze względu na kontrastowo ciemną nasadę płatków.

Róża piżmowa – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Opisany został na bazie roślin uprawianych w Europie uznawanych za pochodzące z Persji. Utożsamiany jest z Rosa brunonii z południowo-zachodniej Azji, która to róża jednak nieco odbiega, choćby fenologią, od roślin europejskich, co tłumaczone jest ich długotrwałą hodowlą. Róża piżmowa uprawiana jest jako ozdobna i była wykorzystana do utworzenia wielu odmian uprawnych cechujących się powtarzającym się i obfitym kwitnieniem. Jest to m.in. jeden z gatunków rodzicielskich róży damasceńskiej. W obszarze pierwotnego zasięgu roślina wykorzystywana jest także do wyrobu wody różanej i jako lecznicza.

Róża pnąca, róża polna – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Występuje w Europie od jej części zachodniej po południowo-wschodnią. W Polsce róża ta nie rośnie dziko, ale dawniej bywała rzadko uprawiana i prawdopodobnie dziczała.
Róża polna, róża rolna – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje pospolicie w Europie i na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki (Maroko), spotyka się ją także w południowej Polsce, gdzie jest jednak rośliną rzadką.

Róża pomarszczona, róża fałdzistolistna, róża japońska – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Jest rozpowszechniony w strefie ciepłego i chłodnego klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Pochodzi ze wschodniej Azji. Gatunek sprowadzony został do Europy i Ameryki Północnej przez ogrodników i rozprzestrzenił się w środowisku naturalnym jako uciekinier z upraw (holoagriofit). Obecnie występuje prawie w całej Europie, także na terenie Polski. Na obszarach, gdzie dokonuje inwazji, zwłaszcza na wybrzeżach, stanowi problem dla różnorodności biologicznej i ogranicza dostępność terenu. Róża pomarszczona jest łatwa w uprawie i jest wykorzystywana jako roślina ozdobna, jadalna, lecznicza i do nasadzeń biotechnicznych. Liczne odmiany ozdobne pochodzące od tego gatunku tworzą grupę róż ozdobnych określanych mianem mieszańców Rugosa.

Róża rdzawa, róża szkocka – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Europy i Bliskiego Wschodu, rozprzestrzenił się także w Australii i Nowej Zelandii, Ameryce Północnej, a nawet w Ameryce Południowej i Afryce. Występuje również w Polsce i jest dość pospolity.

Róża sina – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje pospolicie na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Występują prawie w całej Europie, w tym dość pospolicie na terenie Polski.

Róża stulistna, centyfolia – wyhodowany przez ogrodników mieszaniec kilku gatunków róż. Pojawił się we Francji pod koniec XVI w.. W jego powstaniu wzięły udział gatunki: Rosa gallica, Rosa moschata, Rosa canina, Rosa damascena. Występuje wyłącznie w uprawie.

Róża węgierska – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Występuje w Europie Środkowej, w tym także na rozproszonych stanowiskach w Polsce. Przy stosunkowo niewielkim zasięgu jest w dodatku w jego obrębie dość rzadkim gatunkiem – o mocno rozproszonych stanowiskach. Rośnie w zaroślach na nasłonecznionych stokach i przydrożach. Jest to takson nieco kłopotliwy do oznaczenia – wyróżnia się zielonymi, a nie sinymi liśćmi, owocami szerszymi niż dłuższymi i grubymi, ogruczolonymi szypułkami.

Róża Wichury – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Nazwa polska pochodzi stąd, że roślina ta została opisana jako Rosa wichuraiana Crép. Jednak według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim gatunku Rosa luciae. Pochodzi z Azji: Japonii, Korei, Chin i Tajwanu oraz Filipin.

Róża wielokwiatowa – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Pochodzi ze wschodniej Azji, ale rozprzestrzenił się jako gatunek zawleczony w Australii i Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Afryce. Jest uprawiany na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej, także w Polsce.

Róża zapoznana, r. Sherarda – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Występuje w Europie Środkowej i Północno-Zachodniej, a jako gatunek zawleczony także w Ameryce Północnej. W Polsce jest jedną z najczęściej spotykanych róż. Tworzy zarośla w miejscach otwartych oraz na skrajach i wewnątrz widnych lasów. Znanych jest wiele mieszańców tego gatunku z innymi różami. Ma jadalne owoce.

Róża żółta – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje pospolicie na obszarach umiarkowanych półkuli północnej. Pochodzi z Azji zachodniej i centralnej, prawdopodobnie z Persji. Rośnie dziko na Bliskim Wschodzie, w Turcji, Iranie, Iraku, Afganistanie, Pakistanie, Azerbejdżanie, Kirgistanie, Tadżykistanie. Spotyka się go także w Polsce, jako roślinę inwazyjną, jest czasami uprawiany i dziczejący (efemerofit).

Róże historyczne, róże stare – zróżnicowana grupa róż obejmująca najstarsze gatunki krzewów.

Róże pnące, róże czepne – grupa odmian uprawnych róż. Są to róże pnące się ku górze, osiągające więcej niż 1,5 m wysokości. Ponieważ nie posiadają typowych organów czepnych, opierają się za pomocą kolców na podporach, a w uprawie są zwykle do nich w różny sposób przymocowywane. Z tego powodu zaliczane są do pnączy pozornych (prymitywnych). Jako grupa odmian uprawnych wyróżniane zaczęły być na początku XX wieku, gdy z powodu wielkiej liczby powstających odmian, skali ich krzyżowania i utajania ich pochodzenia przez hodowców tradycyjny podział odmian oparty na kryterium pochodzenia przestał być możliwy do utrzymania. Dzielone są na klimbery o sztywnych, grubych łodygach i dużych kwiatach, często powtarzające kwitnienie, i ramblery kwitnące zwykle raz, o łodygach cienkich, kwiatach mniejszych, ale licznych.