
Acena sina, a. magellańska – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Pochodzi z południowych rejonów Ameryki Południowej i wysp: Falklandy, Georgia Południowa, Sandwich Południowy, Wyspy Kerguelena. W Polsce jest czasami uprawiana jako roślina ozdobna.

Bluszczyk kurdybanek, zwany też zwyczajowo bluszczykiem ziemnym, kurdybankiem, obłożnikiem – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Występuje w całej Europie, w umiarkowanych strefach Azji, na Syberii, zadomowiony także w Ameryce Północnej, gdzie jest gatunkiem zawleczonym. Pospolity na całym obszarze Polski.

Bodziszek czerwony, b. krwisty – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bodziszkowatych. Występuje w Europie, Azji Mniejszej i na Kaukazie, jest też uprawiany w wielu krajach. W Polsce występuje na całym niżu, ale nie jest zbyt pospolity. W górach jest bardzo rzadki.

Bodziszek Endressa – gatunek byliny z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek popielaty – gatunek rośliny z rodziny bodziszkowatych. Rodzimym obszarem jego występowania jest Europa Południowa. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Bodziszek żałobny – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bodziszkowatych. W Polsce gatunek rzadki.
Czyściec wełnisty – gatunek wieloletniej rośliny. Pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Iranu. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Dąbrówka rozłogowa – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Występuje w stanie dzikim na terenie północnej Afryki, w całej Europie, Azji Zachodniej i na Kaukazie. W Polsce jest rośliną pospolitą.

Dębik ośmiopłatkowy – gatunek roślin z rodziny różowatych. Nazwa rodzajowa, zarówno polska, jak i naukowa, pochodzi od kształtu liści podobnych do liści dębu, nazwa gatunkowa od liczby płatków w koronie kwiatu. Od nazwy rodzajowej pochodzi młodszy dryas.

Epimedium omszone – gatunek roślin z rodziny berberysowatych. Pochodzi z Azji Zachodniej oraz południowo-wschodniej Europy (Bułgaria). Jest uprawiany w wielu krajach jako roślina ozdobna.

Epimedium pstre – mieszaniec roślin z rodziny berberysowatych. Powstał w wyniku skrzyżowania Epimedium grandiflorum i E. pinnatum. Jest uprawiany w wielu krajach jako roślina ozdobna i jest najczęściej uprawianym gatunkiem epimedium.

Epimedium wielkokwiatowe – gatunek rośliny z rzędu berberysowców. Pochodzi z obszaru Chin, Korei Północnej i Japonii, jest uprawiany w wielu innych krajach jako roślina ozdobna.

Floks Douglasa, nazywany także płomykiem Douglasa – gatunek rośliny z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna (rzadko).
Floks kanadyjski, nazywany także płomykiem kanadyjskim – gatunek rośliny z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Floks rozłogowy, płomyk rozłogowy – gatunek rośliny należący do rodziny wielosiłowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej części Ameryki Północnej, jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.

Floks szydlasty, syn. płomyk szydlasty – gatunek rośliny z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Zimozielona bylina z wschodniej i północnej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie na suchych, otwartych, piaszczystych terenach: na pustkowiach, nieużytkach oraz obrzeżach lasów. W Polsce często uprawiana w ogrodach długowieczna bylina, w dużej liczbie odmian. Kwitnie od kwietnia do maja. Przydomek „szydlasty” pochodzi od ostro zakończonych, igiełkowatych liści.

Gajowiec żółty, zwany też ziejcem – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Według nowszych ujęć taksonomicznych gatunek ten zaliczany jest do innego rodzaju i ma naukową nazwę Lamium galeobdolon (L.) Crantz oraz nazwę polską – jasnota gajowiec. W dodatku w nowszych ujęciach systematycznych takson ten jest wąsko definiowany i dotychczasowe podgatunki podnoszone są do rangi osobnych gatunków. W Europie wyróżniono obok gatunku typowego w obrębie podrodzaju Lamium subg. Galeobdolon 4 drobne gatunki, spośród których w Polsce stwierdzono 3.

Gęsiówka kaukaska – gatunek byliny należący do rodziny kapustowatych. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to podgatunek gęsiówki alpejskiej.

Gęsiówka macedońska, g. wczesna – gatunek byliny należący do rodziny kapustowatych. Pochodzi z Europy Południowej. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Groszek wiosenny – gatunek rośliny zielnej z rodziny bobowatych (motylkowatych). Rośnie dziko na znacznych obszarach Azji i na terenie niemal całej Europy. W Polsce jest rośliną dość pospolitą.

Jasnota plamista – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Występuje na większości obszaru Europy i w Azji. W Polsce jest dość pospolity na całym terenie, zarówno na niżu, jak i w niższych partiach gór.
Karmnik ościsty, karmnik szydlasty – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych. Występuje na większości obszaru Europy. W Polsce w środowisku naturalnym jest rzadki, jest natomiast uprawiany. Po 1980 r. potwierdzono tylko jedno stanowisko w Landku.

Kopytnik pospolity – gatunek byliny należący do rodziny kokornakowatych. Jedyny europejski przedstawiciel rodzaju kopytnik i zarazem gatunek typowy rodzaju. Występuje w żyznych lasach środkowej i południowej Europy oraz na Syberii. W Polsce gatunek rodzimy, pospolity na terenie całego obszaru, z wyjątkiem jego północno-zachodniej części. Dawniej roślina lecznicza o dużym znaczeniu i szerokim zastosowaniu. Po odkryciu właściwości toksycznych jej stosowanie lecznicze zostało znacznie ograniczone. Kopytnik pospolity uprawiany jest w parkach i ogrodach jako roślina okrywowa.

Pięciornik krwisty – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Azji. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.

Podagrycznik pospolity – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Nazwa polska pochodzi od tego, że dawniej leczono nim dnę moczanową, potocznie zwaną podagrą. Nazwy zwyczajowe: barszlica, ger, giersz, kozia stopa, srocyna, śnitka, krzemionka.

Pokoślin baldaszkowaty – gatunek rośliny należący do rodziny rdestowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i nie występuje naturalnie w Polsce, jest natomiast czasami uprawiany jako roślina ozdobna.

Potentilla indica – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych, w polskiej literaturze botanicznej opisywany zwykle pod nazwą poziomkówka indyjska. Rodzime obszary jego występowania to południowa i wschodnia Azja. Introdukowany i zdziczały w Europie, Afryce i Ameryce Północnej. W Polsce gatunek uprawiany, w niektórych miejscach również dziczejący i zadomowiony (kenofit).

Rogownica Biebersteina – gatunek byliny należący do rodziny goździkowatych. Pochodzi z Krymu. Jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Rogownica kutnerowata – gatunek byliny należący do rodziny goździkowatych. Rośnie dziko na terenach górskich w południowej części Półwyspu Apenińskiego i Sycylii. Popularna roślina ozdobna, uprawiana także w Polsce, gdzie czasami przejściowo dziczeje (efemerofit).

Rozchodnik kamczacki – gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Azji. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna. Ozdobne są również owoce.

Rozchodnik kaukaski, fedimus kaukaski – gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Pochodzi z Kaukazu oraz Azji Zachodniej. Do Europy został sprowadzony w XIX wieku przez ogrodników. Jest uprawiany jako roślina ozdobna, ponadto występuje w wielu rejonach na niżu Polski jako zbieg z upraw (ergazjofigofit). Status gatunku we florze Polski: kenofit.

Rozchodnik oregoński – gatunek byliny należący do rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, z USA

Rozchodnik ostry – gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Występuje w stanie dzikim w północnej Afryce, zachodniej Azji, na Kaukazie, Syberii oraz w Europie. W Polsce jest rozpowszechniony na całym niżu, rzadszy na pogórzu Sudetów i Karpat. Jest także uprawiany jako roślina ozdobna.

Rozchodnik sześciorzędowy – gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Występuje w stanie dzikim we wschodniej, południowo-wschodniej, środkowej Europie i w Szwecji, brak go w zachodniej części Europy. W Polsce jest dość pospolity. Jest także uprawiany jako roślina ozdobna.

Ułudka wiosenna – gatunek rośliny należący do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Pochodzi ze środkowej i południowo-wschodniej Europy. Jest uprawiana w wielu krajach jako roślina ozdobna, czasami dziczeje z upraw.

Ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny, dawniej pszonka – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych. Geofit wiosenny głównie żyznych siedlisk leśnych Europy i zachodniej Azji, pospolity w Polsce. Roślina trująca w czasie kwitnienia, ale wcześniej liście są jadalne i dawniej były ważnym źródłem witaminy C na przednówku. Roślina uprawiana jest jako ozdobna, była także wykorzystywana jako lecznicza. Zawleczona na inne kontynenty stała się tam uciążliwym gatunkiem inwazyjnym. W obrębie gatunku wyróżnia się w zależności od ujęcia systematycznego 5 lub 7 podgatunków, spośród których dwa występują w Polsce.