
Amarylkowate – rodzina bylin jednoliściennych. Systematyka rodziny była przedmiotem daleko idących zmian na przełomie XX i XXI wieku. W ujęciu systematycznym APG III (2009) i APG IV (2016) obejmuje w randze podrodzin, obok amarylkowych, czosnkowe i agapantowe. Należą tu 73 rodzaje, których przedstawiciele występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem obszarów okołobiegunowych. Wiele gatunków z rodzaju czosnek to popularne warzywa. Spożywane są też rośliny z rodzaju Tulbaghia i Nothoscordum. Rośliny z podrodziny amarylkowych są trujące, ale stosowane były w praktykach szamańskich do wywoływania halucynacji. Liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Agapant – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), dawniej w niektórych ujęciach systematycznych także wyodrębniany w osobnej rodzinie agapantowatych (Agapanthaceae). Obejmuje 7 gatunków występujących w naturze w Afryce Południowej. Gatunkiem typowym jest Agapanthus umbellatus L'Hér..

Agapant afrykański, baldasznik afrykański, lilia afrykańska – gatunek z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pochodzi z zachodniej części Afryki Południowej
Allium lusitanicum — gatunek rośliny górskiej z rodziny amarylkowatych. Rośnie w południowej Europie i w południowej części Syberii. W Polsce nie spotykany.

Amarylis (Amaryllis) – monotypowy rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Należy do niego jeden gatunek – Amaryllis belladonna pochodzący z Afryki Południowej.

Ammocharis – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje 7 gatunków. Rośliny te występują w południowej i środkowej Afryce. Niektóre gatunki uprawiane są jako ozdobne zwłaszcza A. longifolia.

Apodolirion – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje 6 gatunków. Rośliny te występują w Afryce Południowej. Niektóre gatunki uprawiane są jako ozdobne.

Błonczatka (Hymenocallis) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje ok. 50 do co najmniej 64 gatunków w wąskim ujęciu taksonomicznym. Rodzaj najbardziej zróżnicowany jest w Ameryce Środkowej, zwłaszcza w Meksyku. Na północy jego zasięg obejmuje południowo-wschodnią i południowo-centralną część Stanów Zjednoczonych, Antyle i północną część Ameryki Południowej, po Peru i Brazylię na południu. Jako rośliny introdukowane przedstawiciele rodzaju występują także w Afryce równikowej, na Półwyspie Indyjskim, w Azji Południowo-Wschodniej, w Australii i na wyspach Oceanii.

Brunsvigia – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje 18 gatunków. Rośliny te występują w Afryce. Niektóre gatunki zapylane są przez ptaki (ornitochoria) – mają rurkowate, czerwone kwiaty. B. radulosa wykorzystywana jest lokalnie jako roślina lecznicza i przypisywane są jej właściwości psychoaktywne.

Caliphruria – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje cztery gatunki. Trzy z nich rosną w zachodniej Kolumbii, a jeden w Peru.

Cyrtanthus – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje 55–56 gatunków. Rośliny te występują w południowej i środkowo-wschodniej Afryce, na północy sięgając po Sudan. Rosną na klifach, skałach, kamienistych lub trawiastych stokach, także w zaroślach. Zakwitają zwykle tuż po pożarach – jest ono prowokowane przez dym. Kilka gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne, zwłaszcza C. ventricosus, C. elatus, C. mackenii. W klimacie chłodniejszym bywają uprawiane jako rośliny doniczkowe, nadają się także na długotrwałe kwiaty cięte.
Kliwia – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Nazwa nadana została dla uczczenia lady Clive, hrabiny Northumberland, która była znanym patronem ogrodnictwa i w jej ogrodzie po raz pierwszy zakwitła Clivia nobilis. Rośliny z tego rodzaju uprawiane są jako ozdobne, w klimacie umiarkowanym, w tym w Polsce głównie jako rośliny pokojowe.

Kliwia cynobrowa, kliwia pomarańczowa – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Pochodzi z Afryki południowej i sprowadzona została do uprawy w Europie w 1854 roku. Niegdyś popularna roślina doniczkowa, obecnie rzadziej uprawiana.

Krasnokwiat – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje ok. 80 gatunków występujących w Afryce.

Krasnokwiat białokwiatowy – zimozielony gatunek roślin z rodziny amarylkowatych. W naturalnym środowisku występuje u wybrzeży Afryki Południowej. Jest uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna.

Lycoris – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje w zależności od ujęcia 11 do około 30 gatunków, przy czym część stanowią niepłodne triploidy. Rośliny te występują w Japonii, wschodnich Chinach, na południu sięgając po Mjanmę. Rosną w zaroślach, na stokach wzgórz i na obrzeżach pól ryżowych. Rośliny te wyróżniają się wąskimi listkami okwiatu i kwitnieniem w pełni lata lub jesienią. Rzadko są uprawiane jako ozdobne.

Narcyz – rodzaj roślin należący do rodziny amarylkowatych. Należy do niego kilkadziesiąt gatunków i duża liczba mieszańców. Dziko rosną w krajach śródziemnomorskich, w Europie Środkowej i Północnej oraz w Azji. Są uprawiane w wielu krajach świata. W Polsce dziko rośnie będący efemerofitem Narcissus radiiflorus Auct., kilka gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Gatunkiem typowym jest narcyz biały.
Narcyz biały – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Występuje w naturze w południowo-zachodniej Europie – od południowo-środkowej Francji, po środkową Hiszpanię, przez południowe stoki Alp po południowe Włochy i północno-zachodnią część Grecji. Uprawiany jako roślina ozdobna, przy czym dziczeje z upraw i w wielu miejscach, także na północ od zasięgu naturalnego, już jest zadomowiony; w Polsce rośnie miejscami zdziczały w parkach i na cmentarzach. Gatunek jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Roślina trująca.

Narcyz trąbkowy – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Na stanowiskach naturalnych dziko rośnie w Afryce (Makaronezja), wyspie Madera, w Azji (Azerbejdżan) oraz kilku krajach Europy. Od gatunku tego pochodzi grupa mieszańców, przez ogrodników zaliczana do I grupy narcyzów.

Narcyz wielokwiatowy – gatunek roślin z rodziny amarylkowatych.

Narcyz żonkil, żonkil – gatunek roślin z rodziny amarylkowatych. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa jonquille, które to słowo wywodzi się z kolei od hiszpańskiego junquillo – zdrobnienia od junco. Na naturalnych stanowiskach rośnie dziko w Portugalii i Hiszpanii. Od gatunku tego pochodzi wiele mieszańców, które ogrodnicy zaliczają do 7 grupy narcyzów.
Nerina (Nerine) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje 23–26 gatunków. Rośliny te występują w Afryce Południowej, na północy sięgając prowincji KwaZulu-Natal i Wolne Państwo. Rosną na klifach, skałach, piaskach i mokradłach i kwitną jesienią. Kilka gatunków i liczne mieszańce uprawiane są jako rośliny ozdobne. Z powodu łatwości z jaką rośliny te się krzyżują – oznaczanie roślin z tego rodzaju bywa kłopotliwe.
Pankracjum (Pancratium) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje w zależności od ujęcia około 10, 16 lub 21 gatunków. Rośliny te występują na Wyspach Kanaryjskich i wzdłuż wybrzeży Afryki po Namibię, w południowej Azji oraz w basenie Morza Śródziemnego. W Europie rosną dwa gatunki – rozpowszechnione szeroko na wybrzeżach Morza Śródziemnego pankracjum nadmorskie P. maritimum i spotykane tylko na Korsyce, Sardynii i Capri – P. illiricum. Rośliny te zasiedlają wydmy nadmorskie, widne lasy i tereny skaliste. Niektóre gatunki uprawiane są jako ozdobne.

Pankracjum nadmorskie – gatunek rośliny z rodziny amarylkowatych. Obecnie na stanowiskach naturalnych występuje w obszarze śródziemnomorskim, w Tanzani, na Azorach, Wielkich Antylach i w Ameryce Północnej. W Izraelu jest rzadki i podlega prawnej ochronie, w niektórych jednak regionach, np. na wyspie Kreta jest dość częsty. W krajach o ciepłym klimacie jest uprawiany jako ogrodowa roślina ozdobna.

Ponętlin, kryna, kryn, krynia (Crinum) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje ok. 65, od 65 do ponad 100, 113 gatunków. Najwięcej przedstawicieli rodzaj ma w Afryce na południe od Sahary, gdzie rośnie ponad 40 gatunków. Poza tym rośliny te spotykane są także na innych lądach w strefie międzyzwrotnikowej. Rosną na kontynentach amerykańskich od południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych poprzez Amerykę Centralną i Antyle po Peru, Paragwaj i środkową Brazylię w Ameryce Południowej. Obecne są na Madagaskarze i Półwyspie Arabskim, w południowo-wschodniej Azji. Występują także w Australii i na Nowej Gwinei.

Scadoxus – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje 9 gatunków. Rośliny te występują w Afryce Środkowej oraz na Półwyspie Arabskim. Uprawiane są jako ozdobne zwłaszcza dwa gatunki – S. multiflorus i S. puniceus.

Sternbergia (Sternbergia) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Obejmuje 7–8 gatunków. Rośliny te występują w południowej Europie i południowo-zachodniej Azji, na obszarze od Hiszpanii po Kaszmir, na południu sięgając po Jordanię. Rosną na miejscach skalistych, na suchych stepach i w widnych lasach. Większość gatunków uprawiana jest jako rośliny ozdobne, kwitnące jesienią. Rodzaj nazwany został dla upamiętnienia czeskiego botanika Kaspara Grafa von Sternberg (1761–1838).

Śnieżyca – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Do rodzaju należy według niektórych ujęć taksonomicznych ok. 10 gatunków pochodzących z Afryki Północnej i Europy. Gatunkiem typowym jest Leucojum vernum L..

Śnieżyca letnia – gatunek rośliny z rodziny amarylkowatych, bylina.

Śnieżyca wiosenna – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Nazwa leucojum pochodzi od greckich słów to leucon ich – biały fiołek.

Śnieżyczka – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Należy tu od 14 do 17 gatunków bylin występujących naturalnie w strefie klimatu umiarkowanego w Eurazji. Gatunkiem typowym i zarazem jedynym rodzimym przedstawicielem we florze Polski jest śnieżyczka przebiśnieg. Ze względu na wczesne zakwitanie roślin na przełomie zimy i wiosny, szereg gatunków i mieszańców między nimi jest popularnie uprawianych jako rośliny ozdobne w strefie klimatu umiarkowanego. Gatunki uprawiane nierzadko dziczeją i jako takie spotykane są też m.in. w Ameryce Północnej.

Śnieżyczka przebiśnieg – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych, typowy dla rodzaju Galanthus. W naturze znany z lasów południowej i środkowej Europy, jednak szeroko rozpowszechniony poza zwartym zasięgiem jako roślina ozdobna. Gatunek popularny w uprawie i rozpoznawalny jako symbol przedwiośnia. Także roślina miododajna i lecznicza. W Polsce podlega ochronie gatunkowej częściowej.

Worsleya procera (Lem.) Traub – gatunek byliny z rodziny amarylkowatych, należący do monotypowego rodzaju Worsleya (Traub) Traub. Jest to endemit deszczowego lasu atlantyckiego w Brazylii.

Zefirant (Zephyranthes) – rodzaj roślin obejmujący co najmniej 88 gatunków występujących na kontynentach amerykańskich.

Zwartnica – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych. Istnieje około 80 gatunków rosnących w tropikalnym i subtropikalnym klimacie Ameryki Południowej – od Argentyny aż po Meksyk i Karaiby.