
Wilgowate (Oriolidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca prawie czterdzieści gatunków występujących w Afryce, Eurazji i Australazji. Tylko jeden gatunek, wilga, występuje w Europie, w tym w Polsce.
Figojady (Sphecotherinae) – monotypowa podrodzina ptaków z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Fletowce (Pitohuinae) – monotypowa podrodzina ptaków z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Rdzawki (Turnagrinae) – wymarła podrodzina ptaków z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilgi (Oriolinae) – podrodzina ptaków z rodziny wilgowatych (Orilolidae).

Figojad białobrzuchy – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae). Występuje endemicznie na niewielkiej wyspie Wetar w Indonezji. Środowiskiem naturalnym figojada białobrzuchego są lasy monsunowe, zarośla oraz inne obszary leśne. Gatunek ten ma podwyższone ryzyko wyginięcia z powodu zmniejszania się jego areału lęgowego.

Figojad zielonkawy – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).
Figojad zielony – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Fletowiec kapturowy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny wilgowatych. Występuje na Nowej Gwinei. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Rdzawka południowa – gatunek wymarłego ptaka z rodziny wilg (Oriolidae), endemicznego dla Wyspy Południowej na Nowej Zelandii. To jeden z 58 gatunków nowozelandzkich ptaków, które wyginęły po tym, jak w XIII wieku ludzie przybyli na te wyspy.

Rdzawka północna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae), podrodziny rdzawek (Turnagrinae). Występował na nowozelandzkiej Wyspie Północnej. Ostatni okaz odłowiono, zależnie od źródła, w 1887 lub 1902.

Wilga abisyńska – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae). Środowiskiem naturalnym wilgi abisyńskiej są suche lasy strefy międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej, występuje w Etiopii. Wyróżniono dwa podgatunki O. monacha:O. monacha meneliki – południowa Etiopia O. monacha monacha – północna Etiopia

Wilga brunatna – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae). Występuje w południowo-wschodniej Azji. Środowiskiem życia wilg brunatnych są wilgotne lasy równikowe, lasy namorzynowe oraz suche lasy strefy międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej.

Wilga cienkodzioba – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae). Występuje w Azji. Środowiskiem naturalnym wilg cienkodziobych są lasy mgliste oraz wilgotne lasy strefy międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. Długość ciała ptaka wynosi przeciętnie 27 cm. Wyróżniono dwa podgatunki O. tenuirostris:O. tenuirostris invisus – wschodnie Himalaje do południowych Chin i środkowego Wietnamu O. tenuirostris tenuirostris – zachodni Wietnam

Wilga czarna – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae). Gnieździ się wyłącznie w Malezji w subtropikalnych lub tropikalnych rejonach górskich. Gatunek do dziś jest bardzo słabo poznany ze względu na habitat, jaki zamieszkuje. Jest zagrożony wyginięciem na skutek utraty siedlisk.
Wilga czarnogłowa – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga czarnoskrzydła – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae). Ich środowiskiem naturalnym są wilgotne lasy równikowe oraz lasy namorzynowe stref międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. Wilga czarnoskrzydła występuje głównie w Afryce Subsaharyjskiej. Wyróżniono dwa podgatunki O. nigripennis:O. nigripennis alleni – Sierra Leone i południowo-wschodnia Gwinea do południowo-zachodniej Nigerii. O. nigripennis nigripennis – południowo-wschodnia Nigeria i południowy Kamerun do Sudanu Południowego i północno-zachodniej Ugandy do północno-zachodniej Angoli; również Bioko.

Wilga filipińska – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga grubodzioba – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga kapturowa – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae), występujący w Afryce Subsaharyjskiej. Jej środowiskiem naturalnym są sawanny oraz wilgotne lasy strefy międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. Wyróżniono dwa podgatunki O. brachyrynchus:O. brachyrynchus brachyrynchus – Gwinea Bissau do Togo i Beninu O. brachyrynchus laetior – Nigeria do zachodniej Kenii, południowo-środkowej Demokratycznej Republiki Konga i północnej Angoli

Wilga krasnobrzucha – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga kreskobrzucha – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga maskowa, wilga chińska – ptak wędrowny z rodziny wilgowatych (Oriolidae), występujący w południowej Azji.

Wilga oliwkowa – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga oliwkowogłowa – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych. Występuje w południowo-wschodniej Azji. Środowiskiem naturalnym wilgi oliwkowogłowej są lasy namorzynowe oraz suche lasy strefy międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. Wyróżniono dwa podgatunki O. melanotis:O. melanotis finschi – Wetar i Atauro O. melanotis melanotis – Timor, Roti i Semau

Wilga pąsowa – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga srebrzysta – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae). Jej środowiskiem naturalnym są regle oraz wilgotne lasy równikowe w strefach międzyzwrotnikowej oraz podzwrotnikowej. Występuje w Kambodży, Chinach i Tajlandii. Wilga srebrzysta jest zagrożona wyginięciem wskutek utraty areału lęgowego.

Wilga szaroszyja – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae), występującego endemicznie w Indonezji. Środowiskiem naturalnym wilgi szaroszyjej jest wilgotny las równikowy.
Wilga zielonawa – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga zielonogłowa – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Orilodae).

Wilga złota – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga złotogrzbieta – gatunek ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae).

Wilga zwyczajna, wilga – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny wilgowatych (Oriolidae), pochodzenia tropikalnego, jedyny z rodziny wilg rozmnażający się w północnej strefie umiarkowanej.