
Pierre Belon – francuski przyrodnik i lekarz.

Gabriel Bibron – francuski zoolog, herpetolog.

Henri Marie Ducrotay de Blainville – francuski zoolog i anatom.

Karol Lucjan Bonaparte - książę Canino i Musignano, najstarszy syn Lucjana Bonaparte, brata Napoleona I, zoolog i ornitolog o sławie światowej. Pisał po angielsku, włosku i francusku.

Louis Augustin Guillaume Bosc – francuski przyrodnik.

Claude Bourgelat [burżöla], - lekarz weterynarii i hipolog francuski. Początkowo kierował akademią jeździecką w Lyonie. W 1761 roku założył pierwszą w Europie Wyższą Szkołę Weterynarii w Lyonie. W 1765 r. powołany został na dyrektora drugiej Szkoły Weterynarii w Alfort. Uznawany jest za twórcę nowoczesnej weterynarii, prowadził również badania naukowe z dziedziny anatomii i hipologii. Był członkiem Francuskiej Akademii Nauk i Pruskiej Akademii Nauk.

Mathurin Jacques Brisson – francuski zoolog i filozof. Specjalizował się głównie w ornitologii i entomologii.

Alexandre Brongniart – francuski geolog-mineralog, paleontolog, chemik i zoolog.
Lucien Cuénot 1866-1951 - francuski genetyk i zoolog. Potwierdził słuszność praw Gregora Mendla na materiale zwierzęcym. Odkrył geny letalne. Był profesorem uniwersytetu w Nancy.

Frédéric Cuvier – francuski zoolog i paleontolog. Młodszy brat przyrodnika Georges'a Cuviera.

Georges Cuvier – francuski zoolog, twórca paleontologii.

Boris Cyrulnik – francuski lekarz żydowskiego pochodzenia, specjalista neurolog i psychiatra; etolog.

Yves Delage – francuski zoolog, profesor anatomii porównawczej Uniwersytetu w Paryżu, znany z prac o bezkręgowcach. Odkrył również funkcję kanałów półkolistych w uchu wewnętrznym.

Pierre Demours – francuski chirurg, okulista, zoolog i tłumacz.

Félix Dujardin – francuski przyrodnik. Ogłosił badania nad mózgiem owadów, inteligencją pszczół itp. Ustanowił klasę Rhizopoda. W roku 1836 założył pismo "Hermès".

Auguste Henri André Duméril (1812-1870) – francuski zoolog. Syn André Marie Constant Dumérila, również zoologa. Napisał Histoire naturelle des poissons (1865-70).

Paul Gervais – francuski zoolog i paleontolog.

Alfred Mathieu Giard — francuski zoolog.

Louis Pierre Gratiolet – francuski anatom i zoolog. Zastąpił Isidore Geoffroya Saint-Hilaire na katedrze zoologii Uniwersytetu w Paryżu.

Henri Lacaze-Duthiers, zoolog francuski.

Fernando Lahille (1861-1940) – francuski zoolog. Specjalizował się w ichtiologii oraz w biologii osłonic.

Fernand Lataste (1847-1934) – francuski zoolog. Od 1876 członek Société zoologique de France.

René Primevère Lesson – francuski chirurg, przyrodnik, ornitolog i herpetolog.

Alphonse Milne-Edwards – francuski zoolog, paleontolog i ornitolog. Syn Henriego Milne-Edwardsa, francuskiego zoologa. Od 1876 profesor w Paryżu, od 1891 dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Wiele podróżował w celach naukowych, zajmował się badaniem ptaków, ssaków i skorupiaków.

Henri Milne-Edwards – francuski przyrodnik i zoolog.

Jean-Baptiste Noulet – francuski przyrodnik. Był jednym z pionierów archeologii.

Alcide d’Orbigny – francuski geolog, paleontolog i zoolog.

François Auguste Péron – francuski przyrodnik i odkrywca.

Jean Louis Armand de Quatrefages de Bréau – francuski zoolog i antropolog. Początkowo wykładał chemię i zoologię w Tuluzie. Od 1850 profesor anatomii i etnologii w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Współpracował z Paulem Broką, tworząc z nim towarzystwo antropologiczne. Zajmował się studiami nad zwierzętami niższymi. Prace dotyczą m.in. kraniometrii. Główne to: „Souvenirs d’un naturaliste” (1854), „Crania ethnica”, „L’espéce humaine” (1877), „Histoire générale des races humaines” (1886–1889).

Jean-René-Constant Quoy – francuski lekarz i zoolog, badacz południowego Pacyfiku i Australii.
Charles Philippe Robin – francuski lekarz i biolog.

Édouard Louis Trouessart – francuski zoolog.

Léon Louis Vaillant – francuski zoolog. Pracował głównie w dziedzinie herpetologii, malakologii i ichtiologii. Pracował w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu i brał udział w ekspedycjach oceanograficznych statkiem Travailleur w latach 1880, 1881 i 1882 oraz na statku Talisman w 1883.