
Ostrobokowate (Carangidae) – rodzina głównie morskich ryb okoniokształtnych. Poławiane gospodarczo.

Alectis – rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych (Carangidae).

Alektys aleksandryjski, blanka – gatunek ryby z rodziny ostrobokowatych (Carangidae).

Alektys indyjski – gatunek ryby z rodziny ostrobokowatych.
Alepa kala – gatunek ryby z rodziny ostrobokowatych (Carangidae), opisany naukowo przez Blocha pod nazwą Scomber kleinii oraz powtórnie przez Cuviera, pod nazwą Caranx kalla, skąd zaczerpnięta została polska nazwa gatunku.
Alepa złotopłetwa – gatunek ryby z rodziny ostrobokowatych, mierzącej do 40 cm, ale zwykle dorastającej do mniejszych rozmiarów.
Alepes - rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.

Atropus indyjski (Atropus atropos) - gatunek ryby z rodziny ostrobokowatych.

Carangoides - rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych (Carangidae).

Caranx – rodzaj ryb okoniokształtnych z rodziny ostrobokowatych (Carangidae). W języku polskim określane są nazwą karanksy.
Caranx bucculentus – gatunek średniej wielkości ryby morskiej z rodziny ostrobokowatych (Carangidae). Występuje w strefie międzyzwrotnikowej, we wschodniej części Oceanu Indyjskiego i na zachodzie Pacyfiku. Obszar ten rozciąga się od Tajwanu na północy, po Australię na południu. Jest to gatunek żyjący przy brzegu, często w dużych zatokach. Najczęściej znajdowany w piasku, błocie, pomiędzy trawą morską. Caranx bucculentus wyróżnia się spośród innych gatunków swojego rodzaju ciemnoniebieskimi punktami na górnej części ciała, jak również kilkoma bardziej szczegółowymi cechami anatomicznymi. Jest to bental-pelagialny drapieżnik, żywiący się w okresie dorastania wszelkiego rodzaju skorupiakami, łącznie z krabami i krewetkami. Natomiast w wieku dorosłym w jego diecie przeważają ryby. To jeden z pospolitszych drapieżników w Zatoce Karpentarskiej, znajdującej się na północ od Australii. Uważa się, że to głównie on żywi się bardzo cennymi z ekonomicznego punktu widzenia gatunkami krewetek. Dojrzałość płciową osiąga przy 110 mm wzdłuż, po roku życia. Tarło odbywa cały rok, najczęściej wiosną. Szacuje się, że ryba niezależnie od płci rośnie 82,2 mm na rok, aż do osiągnięcia maksymalnego rozmiaru. Największy, jaki dotychczas zanotowano wynosi 66 cm. Caranx bucculentus są powszechnie poławiane w łowiskach krewetek, jednak mają małą wartość handlową, więc rybacy często się ich pozbywają. Są od czasu do czasu zatrzymywane przez wędkarzy, jednak uważa się je za niezbyt smaczne jedzenie.
Chloroscombrus - rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.

Decapterus – rodzaj ryb okoniokształtnych z rodziny ostrobokowatych (Carangidae). W języku polskim określane są nazwą trzogony.

Hemicaranx – rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.

Karanks atlantycki – gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny ostrobokowatych (Carangidae), zamieszkującej wody Atlantyku na głębokości 1–350 m. Podczas gdy młode osobniki bytują w estuariach, dorosłe w wodach otwartego morza, w strefie szelfów kontynentalnych. Ich pokarm stanowią małe ryby, krewetki i inne bezkręgowce.

Karanks smugowy, karanks półżółty – gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny ostrobokowatych (Carangidae), zamieszkującej wody regionu infopacyficznego i Morza Czerwonego, bytującej na głębokości do 146 m. Osiąga długość 120 cm i masę ciała 18 kg. Żywi się rybami i skorupiakami.

Lichia – rodzaj ryb okoniokształtnych z rodziny ostrobokowatych (Carangidae).

Lichia długopyska, lichia, amia – gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny ostrobokowatych (Carangidae).

Oligoplites - rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.

Ostrobok pospolity, ostrobok europejski - gatunek morskiej ryby z rodziny ostrobokowatych.

Pantolabus – rodzaj morskich ryb z rodziny ostrobokowatych (Carangidae).

Przynawek retman, powszechnie nazywany pilotem lub rybą pilotem – gatunek morskiej ryby z rodziny ostrobokowatych (Carangidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Naucrates. Poławiana na niewielką skalę gospodarczo i w wędkarstwie, prezentowana w akwariach publicznych.

Pseudocaranx - rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.

Scomberoides - rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.

Selar - rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.

Selene – rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.
Seriola – rodzaj ryb okoniokształtnych z rodziny ostrobokowatych (Carangidae). W języku polskim określane są nazwą seriole.

Seriola olbrzymia, seriola skośnosmuga, seriola – gatunek morskiej ryby okoniokształtnej z rodziny ostrobokowatych (Carangidae).

Trachinotus – rodzaj ryb okoniokształtnych z rodziny ostrobokowatych (Carangidae). W języku polskim określane są nazwą sierpiki.

Trachurus – rodzaj ryb okoniokształtnych z rodziny ostrobokowatych (Carangidae). W języku polskim określane są nazwą ostroboki.
Ulua - rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.

Uraspis - rodzaj ryb z rodziny ostrobokowatych.