
Rdestnicowate – rodzina roślin wodnych, należąca do rzędu żabieńcowców, obejmująca 4 rodzaje.

Althenia Petit – rodzaj roślin wodnych, hydrochamefitów, należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae), obejmujący 2 gatunki: Althenia filiformis Petit, występujący we Francji, Włoszech (Apulia) i Maroku, oraz Althenia orientalis (Tzvelev) García-Mur. & Talavera, występujący na obszarze od krajów śródziemnomorskich do środkowej Azji i w południowej Afryce. Rośliny te zasiedlają wody brachiczne.

Lepilaena J.Drumm. ex Harv. – rodzaj jednorocznych lub kilkuletnich hydrogeofitów, należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae), obejmujący 6 gatunków występujących w południowej i wschodniej Australii i Nowej Zelandii, zasiedlających wody słodkie i brachiczne.

Rdestnica – rodzaj roślin wodnych należących do rodziny rdestnicowatych, liczący 90 gatunków i 49 mieszańców, występujących na całym świecie. W Polsce występuje 26 gatunków.

Rdestnica alpejska – gatunek roślin wodnych należących do rodziny rdestnicowatych.

Rdestnica Berchtolda – gatunek rośliny z rodziny rdestnicowatych. Występuje na półkuli północnej w strefie klimatów umiarkowanych. W Polsce rośnie w rozproszeniu na terenie całego kraju.

Rdestnica błyszcząca – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae). Występuje w Europie i w zachodniej Syberii, a także na pojedynczych stanowiskach w Jakucji i Mongolii. W Polsce gatunek był podawany ze wschodniej części kraju z kilkunastu stanowisk. W latach 70. występował w jeziorze Kolno, jeziorze Mikaszewo i rezerwacie przyrody "Gorbacz".

Rdestnica drobna – gatunek rośliny z rodziny rdestnicowatych. Gatunek kosmopolityczny. W Polsce rośnie w rozproszeniu na obszarze całego kraju.

Rdestnica grzebieniasta – gatunek roślin wodnych należący do rodziny rdestnicowatych, występujący niemal na całym świecie. W Polsce gatunek autochtoniczny.

Rdestnica kędzierzawa – gatunek byliny należący do rodziny rdestnicowatych. Występuje w wodach stojących na obu półkulach, w Polsce na niżu jest rośliną pospolitą. Rośnie głównie w strefie elodeidów, na głębokości od 1 do 3 m.

Rdestnica nawodna – gatunek byliny należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae).

Rdestnica nitkowata – gatunek roślin wodnych należący do rodziny rdestnicowatych, występujący w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, na Haiti i w Ameryce Południowej, od Ekwadoru do Argentyny i Chile. W Polsce gatunek autochtoniczny, rzadki. Rośnie w północnej części kraju.

Rdestnica ostrolistna – gatunek rośliny z rodziny rdestnicowatych. Występuje w Europie. W Polsce rośnie w rozproszeniu w części niżowej.

Rdestnica pływająca – gatunek rośliny należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae).

Rdestnica podługowata – gatunek roślin wodnych należących do rodziny rdestnicowatych.

Rdestnica połyskująca – gatunek byliny należący do rodziny rdestnicowatych. W Polsce na niżu jest rośliną pospolitą. Rośnie w jeziorach i starorzeczach na głębokości od 1 do 4 m.

Rdestnica przeszyta – gatunek byliny należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae). W Polsce na niżu jest rośliną pospolitą.
Rdestnica stępiona – gatunek byliny należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae). W Polsce występuje na niżu i jest rośliną rzadką. Rośnie w wodach stojących i wolno płynących.

Rdestnica szczeciolistna – gatunek rośliny z rodziny rdestnicowatych. Występuje na półkuli północnej w strefie klimatów umiarkowanych. W Polsce rośnie w rozproszeniu w części niżowej, głównie w jej północnej części.

Rdestnica ściśniona – gatunek rośliny z rodziny rdestnicowatych. Występuje w Eurazji w strefie klimatów umiarkowanych. W Polsce rośnie w rozproszeniu w części niżowej.

Rdestnica trawiasta – gatunek rośliny z rodziny rdestnicowatych. Występuje na półkuli północnej. W Polsce rośnie w rozproszeniu w części niżowej.

Rdestnica włosowata – gatunek rośliny należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae).

Rdestnica wydłużona – gatunek rośliny z rodziny rdestnicowatych. Występuje na półkuli północnej w strefie klimatów umiarkowanych. W Polsce rośnie w rozproszeniu w części niżowej.

Rdestnica zabarwiona – gatunek byliny należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae). Występuje w Europie, na Kaukazie, w północno-zachodniej Afryce i na Karaibach. W Polsce gatunek był podany ze Świnoujścia i z Ustki. Prawdopodobnie wyginął.

Rdestniczka gęsta, rdestnica gęsta, grenlandia gęsta – gatunek rośliny wodnej z monotypowego rodzaju rdestniczka (Groenlandia). Występuje w Europie zachodniej, rzadko w środkowej i południowej oraz miejscami w Azji Mniejszej i Afryce północno-zachodniej. W Polsce notowana w minionych kilkudziesięciu latach na pojedynczych stanowiskach na Pomorzu.

Stuckenia – rodzaj roślin wodnych należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae), obejmujący 7 gatunków i 3 mieszańce, występujące niemal na całym świecie.

Zamętnica – rodzaj roślin z rodziny rdestnicowatych, czasem wyłączany w monotypową rodzinę zamętnicowatych (Zannichelliaceae), obejmujący 6 gatunków występujących na całym świecie z wyjątkiem Antarktyki. Gatunkiem rodzimym flory Polski jest zamętnica błotna.

Zamętnica błotna – gatunek roślin z rodziny rdestnicowatych. Gatunek kosmopolityczny. W Polsce występuje w rozproszeniu na terenie całego kraju.

Zamętnicowate – rodzina roślin wyróżniana w niektórych systemach klasyfikacyjnych. Współcześnie raczej zaliczane tu rośliny włączane są do rodziny rdestnicowatych Potamogetonaceae.