
Powojowate – rodzina roślin z rzędu psiankowców obejmująca ponad 1880 gatunków w 57 rodzajach. Powojowate spotykane są na wszystkich kontynentach z wyjątkiem obszarów okołobiegunowych. Największe zróżnicowanie osiągają na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. W strefie umiarkowanej i na suchszych obszarach strefy międzyzwrotnikowej są to na ogół nisko rosnące byliny i krzewy, w tropikach to głównie zielne pnącza i drewniejące liany, w tym sięgające ponad 35 m wysokości. Charakterystyczne dla rodziny są zwykle efektowne kwiaty o koronie promienistej, zrosłopłatkowej z ciemniejszym paskiem pośrodku płatków. Ważne znaczenie ekonomiczne ma wilec ziemniaczany o jadalnych bulwach oraz wilec wodny o jadalnych liściach. Liczne gatunki są stosowane leczniczo oraz uprawiane jako ozdobne. Niektóre gatunki powoju, kielisznika i kanianek są chwastami powodującymi straty w uprawach.

Argyreia nervosa Bojer) – powój hawajski – gatunek rośliny z rodziny powojowatych. Roślina pochodzi z południowej Azji, introdukowana została na Hawajach, w Afryce, Ameryce Środkowej.

Convolvulus althaeoides – gatunek pnącza należący do rodziny powojowatych. Występuje naturalnie w Afryce Północnej oraz Hiszpanii.

Convolvulus lineatus L. – gatunek pnącza należący do rodziny powojowatych. Występuje naturalnie w Afryce Północnej oraz Hiszpanii.

Humbertia madagascariensis Lam. – gatunek roślin z monotypowego rodzaju Humbertia Comm. ex Lam., należący do rodziny powojowatych, występujący endemicznie na Madagaskarze, w jego południowo-wschodniej części, na obszarze na południe od Manakara do Tôlanaro. Drzewa te charakteryzują się bardzo twardym i trwałym drewnem, używanym do budowy statków, mostów, masztów i innych budowli.

Ipomoea arborescens – gatunek drzewa należący do rodziny powojowatych. Pochodzenie: suche tereny górskie Meksyku. Lokalna nazwa: cazahuate.

Ipomoea corymbosa – gatunek pnącza z rodziny powojowatych. Występuje na kontynentach amerykańskich od Meksyku na północy po południową Brazylię, Paragwaj i Boliwię na południu.

Ipomoea violacea – gatunek roślin zielnych należący do rodziny powojowatych. W Polsce uprawiany jako roślina ozdobna.

Kanianka – rodzaj roślin należący do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Obejmuje ok. 170 gatunków. Należą tu pnące, bezzieleniowe rośliny pasożytnicze. Niektóre uważane są za bardzo szkodliwe chwasty. Rodzaj kosmopolityczny. Kilka gatunków występuje w Polsce.

Kanianka amerykańska – gatunek rośliny pasożytniczej z rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, introdukowany i zadomowiony m.in. w Europie. W Polsce bardzo rzadki, efemerofit.

Kanianka lnowa – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Jest pasożytem całkowitym lnu. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego. W polskiej florze jest archeofitem. Niegdyś była rośliną dość pospolitą w uprawach lnu, obecnie w Polsce jest rośliną wymarłą.

Kanianka macierzankowa – gatunek rośliny pasożytniczej z rodziny powojowatych (Convolvulaceae).

Kanianka polna – gatunek rośliny pasożytniczej z rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Północnej, występuje także na Karaibach i gdzie indziej introdukowany. Jako gatunek zawleczony notowany także w Polsce.

Kanianka pospolita, kanianka europejska – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Występuje w Europie, w północnej Afryce (Algieria) oraz na rozległych obszarach Azji znajdujących się pod wpływem klimatu umiarkowanego. Gatunek rozpowszechniony także w Polsce, od nizin po tereny górskie.

Kanianka wielka – gatunek rośliny pasożytniczej z rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Występuje od środkowej Azji po środkową Europę. W Polsce spotykana w dolinach większych rzek.

Kaniankowate – rodzina roślin z rzędu psiankowców (Solanales) wyróżniana w niektórych systemach klasyfikacyjnych okrytonasiennych. W nowszych systemach rodzina ta nie jest wyróżniana i odpowiada plemieniu Cuscuteae w obrębie rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Takson monotypowy. Przedstawiciele rodziny występują głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej, część w umiarkowanej. Są to rośliny pasożytnicze, bezzieleniowe i bezkorzeniowe, pobierające pokarm z roślin żywicielskich.

Kielisznik – rodzaj roślin zielnych z rodziny powojowatych (Convolvulaceae), obejmujący około 25 gatunków. Rosną w zaroślach i na skrajach lasów, także na żwirowych i piaszczystych wybrzeżach. Występują w strefie klimatu umiarkowanego obu półkul, rzadziej w tropikach. 13 gatunków rośnie w Kalifornii i są to endemity tego stanu, pozostałe gatunki są zwykle szerzej rozprzestrzenione; 6 rośnie w Chinach, 3 w Europie, 3 na Nowej Zelandii, pojedyncze gatunki spotykane są na pozostałych obszarach kontynentów amerykańskich, w Afryce Południowej, Australii i Azji. W Polsce rodzimym gatunkiem jest kielisznik zaroślowy, a jako antropofit zadomowiony rośnie kielisznik leśny. Poza odrębnym C. soldanella wszystkie pozostałe gatunki na obszarach, w których zasięgi sąsiadujących gatunków nakładają się – tworzą formy przejściowe, w sumie opisano ok. 70 taksonów mieszańcowych o cechach pośrednich. Mimo efektownych kwiatów i pokroju, raczej rzadko są uprawiane jako ozdobne ze względu na inwazyjność. Do wyjątków należy pełnokwiatowa forma C. hederacea.

Kielisznik zaroślowy – gatunek rośliny należący do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Gatunek kosmopolityczny, poza Antarktydą spotykany jest na wszystkich kontynentach. W Europie występuje na całym obszarze z wyjątkiem jej północnych krańców. W Polsce jest pospolity. Występuje zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich. Jest rośliną bardzo zmienną – wyróżnia się liczne podgatunki i formy. Rośnie w miejscach wilgotnych i żyznych. W uprawach na takich siedliskach bywa uciążliwym chwastem. Roślina w ograniczonym stopniu wykorzystywana była jako lecznicza. Jest trująca dla ludzi, bydła i świń.

Odonellia – rodzaj roślin z rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Obejmuje dwa gatunki. Rośliny te wyodrębnione zostały w randze rodzaju w 1982, wcześniej klasyfikowane były do rodzaju Jacquemontia. Rośliny te rosną w tropikalnej części kontynentów amerykańskich.

Powój – rodzaj roślin zielnych z rodziny powojowatych. Obejmuje ok. 250 gatunków. Występuje w strefach umiarkowanych i podzwrotnikowych, głównie w Eurazji. W Europie rosną 23 gatunki, w Turcji 32, w Pakistanie 21, w Chinach 8. Nieliczne gatunki rosną na obu kontynentach amerykańskich, w Afryce Północnej i Południowej, Australii i na Nowej Zelandii. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne, niektóre gatunki są ciężkimi do zwalczenia chwastami upraw.

Powój polny – gatunek byliny należący do rodziny powojowatych.

Powój trójbarwny – gatunek rośliny z rodziny powojowatych. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna, z rzadka i przejściowo tylko dziczejąca (efemerofit).

Wilec – rodzaj roślin zielnych, głównie pnączy z rodziny powojowatych. Obejmuje ok. 650 gatunków. Występują one na różnych kontynentach, głównie jednak na obszarach gorących i ciepłych, przy czym 300 gatunków pochodzi z kontynentów amerykańskich. Do ważnych roślin użytkowych należy wilec ziemniaczany, batat. Jadalne pędy ma wilec wodny. Liczne gatunki uprawiane są jako ozdobne. W Polsce uprawiany jest zwłaszcza wilec purpurowy. Rośliny z tego rodzaju bywają mylone z powojem i kielisznikiem.

Wilec kozie kopytko, wilec kozi, wilec nadbrzeżny – gatunek roślin zielnych z rodziny powojowatych. Występuje powszechnie na piaszczystych wybrzeżach morskich w strefie tropikalnej, także nad wielkimi jeziorami śródlądowymi. Rozprzestrzenia się poza tym na śródlądziu wzdłuż dróg, nad kanałami i rowami sięgając do rzędnej 600 m n.p.m. Roślina ma istotny wpływ na procesy eoliczne – gęsto rosnąc na piaskach, chroni je przed wywiewaniem. Wykorzystywana jest w tradycyjnym ziołolecznictwie. W Azji Południowo-Wschodniej okłady z liści pomagać mają przy zranieniach spowodowanych ukłuciami kolcami jeżowców i ryb. Żucie nasion pomaga zwalczyć dolegliwości trawienne. Jest także wykorzystywana jako roślina pastewna. Nazwa gatunkowa odnosi się do kształtu liści przypominających odcisk racicy kozy.

Wilec przeczyszczający, jalapa meksykańska –gatunek rośliny z rodziny powojowatych. Pochodzi z gór Meksyku. W uprawie w strefie międzyzwrotnikowej: na Jamajce, w Afryce, w Indiach, na Cejlonie

Wilec purpurowy – gatunek roślin zielnych należący do rodziny powojowatych. W Polsce uprawiany jako roślina ozdobna i przejściowo dziczejący (efemerofit).

Wilec wodny – gatunek rośliny z rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Rodzimy obszar jego występowania to głównie obszary o tropikalnym klimacie w Afryce, Azji, Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Południowej, ale rozprzestrzenił się także na niektórych wyspach Pacyfiku i w południowych rejonach USA. Jest powszechnie uprawiany w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Ze względu na jadalne liście jest określany mianem "szpinaku wodnego".

Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas – gatunek byliny należący do rodziny powojowatych, znany pod nazwami: batat, patat, kūmara lub słodki ziemniak. Pochodzi z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Nie jest znany w dzikim stanie, jest natomiast popularny w uprawie w całej strefie tropikalnej.