BikiniarzeW
Bikiniarze

Bikiniarze – subkultura młodzieżowa funkcjonująca w Polsce do końca lat 50. XX w.

Chłopczyca (styl)W
Chłopczyca (styl)

Chłopczyca – określenie młodych kobiet z Zachodu, przeciwstawiających się panującym w latach 20. XX wieku kanonom kobiecości. Prowadziły niezależny, ostentacyjny i prowokujący, jak na tamte czasy, styl życia, podkreślany również za pomocą ubioru, maskującego kobiece cechy fizyczne i nadającego figurze wysmukłą, chłopięcą sylwetkę, a także fryzury.

CybergothW
Cybergoth

Cybergoth – subkultura powstała z połączenia elementów mody cyberpunk, rave i rivethead. W przeciwieństwie do tradycyjnych gotów Cybergoci bardziej podążają za elektroniczną i mroczną muzyką taneczną niż za typowym gotyckim rockiem.

EdelweisspiratenW
Edelweisspiraten

Edelweisspiraten, Edelweißpiraten – luźna subkultura w nazistowskich Niemczech. Grupowała chłopców i dziewczęta w wieku 14-17 lat, którzy uniknęli członkostwa w Hitlerjugend i Bund Deutscher Mädel dzięki opuszczeniu szkoły, co było możliwe po osiągnięciu 14. roku życia, a jednocześnie byli zbyt młodzi, by zostać powołanym do Wehrmachtu. W przeciwieństwie do oficjalnych, pronazistowskich organizacji młodzieżowych Piraci nie ograniczali swobody wyrażania poglądów i potrzeb swoich członków włącznie z dopuszczaniem do kontaktów seksualnych między chłopcami a dziewczętami uczestniczącymi w tej koedukacyjnej organizacji.

Front Wyzwolenia Krasnali OgrodowychW
Front Wyzwolenia Krasnali Ogrodowych

Front Wyzwolenia Krasnali Ogrodowych – francuska organizacja, której celem działania jest "przywrócenie krasnali ogrodowych ich naturalnemu środowisku - lasom". Jej początki sięgają roku 1996, kiedy to grupa aktywistów dokonała pierwszych kradzieży ogrodowych krasnali z przydomowych ogródków i wywiozła je do lasu. Ruch wywodzi się z Francji, zyskał też popularność w innych krajach, przez kilka lat aktywny był jego włoski odpowiednik.

FurryW
Furry

Furry – termin określający osobę, która interesuje się lub zajmuje się twórczością związaną z tzw. sztuką futrzastą, skupioną wokół antropomorficznych zwierząt lub mitycznych czy też fikcyjnych stworzeń. Jest to też pojęcie opisujące społeczność, subkulturę, składającą się z osób o wyżej wymienionych upodobaniach lub zachowaniach. Czasami odnosi się również do postaci łączących cechy ludzi i zwierząt, występujących w kilku formach:Antropomorficznej – zwierzę mające cechy ludzkie, w tym humanoidalne ciało. Niemorficznej – zwierzę mające ludzkie cechy, jednakże posiadające ciało zwierzęce, niehumanoidalne Nieantropomorficznej – najczęściej zwyczajne dzikie zwierzę, pozbawione cech ludzkich.

GanguroW
Ganguro

Ganguro – subkultura popularna wśród młodych kobiet w Japonii. Podstawowe cechy tego wizerunku to tlenione włosy i opalenizna. Styl ten największą popularnością cieszył się około 2000 roku, jednak do dzisiaj możemy spotkać kobiety ubierające się zgodnie z jego wyznacznikami. Centrum mody ganguro są dwie dzielnice Tokio – Shibuya i Ikebukuro. Nie ma pewności co do pochodzenia tego stylu. Może on być inspirowany nowojorską kulturą Guido – „malowani chłopcy”. Ganguro girls pomysły mogły czerpać także od Amuro Namie, sławnej w latach dziewięćdziesiątych japońskiej piosenkarki śpiewającej po angielsku: gwiazda farbowała włosy na blond, miała też kilka tatuaży.

Gay Liberation FrontW
Gay Liberation Front

Gay Liberation Front (GLF) to nazwa licznych grup ruchu Gay Liberation, z których pierwsze powstały w Nowym Jorku w 1969 roku, bezpośrednio po zamieszkach Stonewall, w których doszło do starć homoseksualnych manifestantów z policją nowojorską.

HarleyowcyW
Harleyowcy

Harleyowcy, zwani motocyklistami bądź ridersami – grupy mężczyzn na ciężkich motocyklach – cruiserach. Harleyowcy nie posiadają żadnej specjalnej ideologii, są miłośnikami ciężkich motocykli, nie interesują ich nowe modele, pierwowzorem jest amerykański Harley-Davidson, dlatego są często nazywani harleyowcami lub ridersami. Charakterystyczny wygląd zewnętrzny ridersów to motocyklowa skórzana kurtka tzw. ramoneska lub kamizelka, sprane dżinsy z dziurami na kolanach, skórzane buty – kowbojki, i często pasy nabijane ćwiekami, często noszą też długie brody. Popularne wśród Harleyowców jest posiadanie tatuaży, które nazywają „dziarami”. Na ubraniach, noszą też często emblematy harley davidson, np. orła harley davidson na tle flagi USA lub krzyż maltański. Stereotypy harleyowca są następujące:gruby, umięśniony mężczyzna z brodą i bujnymi wąsami w ciemnych okularach, osoba chodząca na siłownię i lubiąca siłować się na ręce w klubach i barach, legendarnym i ulubionym napojem harleyowców jest whiskey Jack Daniel’s.

Komitet Gamonie i KrasnoludkiW
Komitet Gamonie i Krasnoludki

Komitet Wyborczy Wyborców Gamonie i Krasnoludki – komitet wyborczy działający jako zrzeszenie studentów oraz miłośników undergroundowych happeningów, alternatywa polityczna w wyborach samorządowych 2006 w Polsce. Komitet został zarejestrowany w Warszawie. Przewodniczącym komitetu i jego kandydatem w wyborach na urząd prezydenta stolicy był Waldemar Fydrych, przywódca Pomarańczowej Alternatywy.

Kultura surfingowaW
Kultura surfingowa

Określenie kultura surfingowa obejmuje społeczeństwo, modę i życie wokół surfingu.

MetalowcyW
Metalowcy

Metalowcy, heavymetalowcy, metale – subkultura powstała na początku lat 70. XX wieku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, zgromadzona wokół muzyki heavy metal i jej podgatunków.

ModsW
Mods

Mods – subkultura młodzieżowa powstała w Wielkiej Brytanii z końcem lat 50. XX wieku. Modsi wywodzili się głównie ze środowisk robotniczych, jednakże początki ruchu wywodzą się z londyńskiego Soho. Charakteryzowali się pedantycznym sposobem ubioru, nienawiścią do edukacji, zainteresowaniem najnowszymi trendami mody oraz muzyką eksperymentalną. Często nosili bujne włosy – bądź to ścięte na sposób "studencki", bądź też ułożone w ekstrawaganckie fryzury. Lubili szokować pełnym jaskrawych barw, krzykliwym i prowokującym wyglądem. Chętnie opowiadali się za hasłami związanymi z rewolucją seksualną.

NaszośćW
Naszość

Akcja Alternatywna „Naszość” – prawicowa grupa happeningowa powstała w końcu lat 80. Działa głównie w Poznaniu oraz innych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku czy Węgorzewie. Głównym ośrodkiem powstawania ruchu było VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu.

OtakuW
Otaku

Otaku – fan japońskiej popkultury, głównie anime, mangi i gier komputerowych w tym stylu. Termin stosowany głównie przez środowiska miłośników japońskiej popkultury jako określenie miłośnika takowej.

Pomarańczowa AlternatywaW
Pomarańczowa Alternatywa

Pomarańczowa Alternatywa – antykomunistyczny ruch happeningowy z korzeniami we Wrocławiu, ale działający w kilku miastach Polski w latach 80. XX wieku. Nazwa ruchu, a w zasadzie kolor pomarańczowy, który się w niej pojawia, jest odniesieniem do holenderskich provosów. Wynika z zainteresowania ich działalnością Andrzeja Dziewita, jednego z redaktorów gazetki studenckiej o tej samej nazwie. Światopogląd członków Pomarańczowej Alternatywy był jednak zupełnie inny niż organizacji holenderskich.

RockersiW
Rockersi

Rockersi – subkultura młodzieżowa funkcjonująca w latach 1958 - 1965, głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Swój styl oraz nazwę zaczerpnęli z rock and rolla, muzyki społecznie nieakceptowanej w tamtym okresie.

Ruch Wolność i PokójW
Ruch Wolność i Pokój

Ruch Wolność i Pokój (WiP) – niezależne ugrupowanie społeczno-polityczne należące do nurtu „solidarnościowego”, działające w opozycji wobec władz komunistycznych, w latach 1985–1992 w Polsce. Większość uczestników Ruchu WiP stanowili studenci i przedstawiciele środowisk młodzieżowych. Ruch przeprowadził liczne akcje propagandowe i protestacyjne. Liczył w szczytowym okresie rozwoju kilkuset członków.

Rude boyW
Rude boy

Rudeboy, rude boy, rudie lub rudy – subkultura młodzieżowa powstała we wczesnych latach 60. XX wieku na Jamajce. Dosłownie oznacza bezczelnego, prostego [rude-] chłopaka [-boy], acz wizualnie rudeboys stylizowali się na gangsterów.

Wojciech StammW
Wojciech Stamm

Wojciech Stamm – poeta, prozaik, dramaturg, reżyser teatralny, performer, dziennikarz, uczestnik działań Formacji Totart, związany z brulionem i jego telewizyjnymi emanacjami Dzyndzylyndzy i AlternaTiVi. Współzałożyciel i spiritus movens projektów Babcia Zosia, Ciocia Leosia i Dziadek Stanisław. Współzałożyciel Stowarzyszenia Nieudaczników Polskich w Berlinie, współtwórca wraz z Krzysztofem Marią Załuskim grupy „bundesstrasse 1", wydającej w latach 1992–1998 kwartalnik literacki b1. Działał pod pseudonimem Lopez Mausere. Nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2009 za powieść Czarna matka.

Subkultura gotyckaW
Subkultura gotycka

Subkultura gotycka – subkultura powstała na przełomie lat 70. i lat 80. XX wieku z ruchu post punk. Jest związana z muzyką gotycką wywodzącą się z nurtu cold wave, ponadto goci słuchają death rocka, synthpopu, oraz neofolku, a także muzyki industrialnej oraz industrialno-elektronicznej. Gothic metal przyczynił się do rozłamu w kręgach gotów, ponieważ uznawany jest – szczególnie przez ortodoksyjnych gotów – za mało oryginalny i niemający zbyt wiele wspólnego z tradycyjnym nurtem gotyckim. Często[wymaga weryfikacji?] wśród gotów ukazuje się zainteresowanie okultyzmem, literaturą, poezją, sztuką, wampiryzmem, mitologią nordycką czy – zwłaszcza w krajach słowiańskich – mitologią słowiańską. Są jednak także goci interesujący się tematami (mistyczno-)chrześcijańskimi oraz gnostycznymi. W powszechnej opinii króluje stereotyp wiecznie zasmuconego, samookaleczającego się gota. Ponadto, wielu ludzi błędnie utożsamia subkulturę gotycką z satanizmem.

SubvertisingW
Subvertising

Subvertising (adbusting) – działanie wymierzone najczęściej w reklamę, bywa uznawane za wandalizm jednak za działaniem tym stoi zwykle pewna filozofia. Subvertising polega na ingerencji w pierwotną semantykę, zakłóca, podważa pierwotny przekaz. Taka reinterpretacja (przekształcenie) zachowuje i wykorzystuje pierwotny kształt i wygląd, jednak dodaje też nową treść, nowe przedstawienie, nowy obrazek lub nowy napis a co za tym idzie daje w efekcie nową wymowę niezamierzoną przez oryginał albo nawet całkowicie mu przeciwną. Autorzy subvertisingu uważają, że posługując się nim wydobywają głębsze prawdy jakie kryją się za pozornymi, iluzorycznymi wizjami przedstawianymi w przestrzeni medialnej. Najczęściej jest to swego rodzaju satyryczna parodia reklamy korporacyjnej lub politycznej.

Sztuka pocztyW
Sztuka poczty

Sztuka poczty – rodzaj działalności artystycznej, kierunek w sztuce drugiej połowy XX wieku, korzystający z poczty jako medium sztuki i narzędzia artystycznego. Anglojęzyczny termin mail art został spopularyzowany w latach 70. XX wieku.

Teatr NapięcieW
Teatr Napięcie

Teatr Napięcie – nieinstytucjonalny teatr autorski utworzony przez Łukasza Piętę w 2005 roku, działający w Łodzi. Teatr tworzy głównie pełnowymiarowe spektakle, swoje poszukiwania lokując w próbach znalezienia właściwego ekwiwalentu przestrzennego i słownego dla rzeczywistości wypaczonej przez wyobraźnię oraz ułomności i słabości ciała. Od 2007 roku pracuje nad wykorzystywaniem sygnałów subliminalnych w teatrze. Od października 2008 roku organizuje projekt o nazwie Dynamofaza Wittenberga, który ma na celu stworzenie szczególnego kontr-teatru, będącego rodzajem rzeczywistej alternatywy wobec współczesnej, nierzeczywistej kultury alternatywnej. Od listopada 2010 roku pracuje nad realizacją niezależnej opery pt. Cosmocanto.

Teddy boysW
Teddy boys

Teddy boys – subkultura młodzieżowa, która pojawiła się na początku lat 50. w Wielkiej Brytanii.

Visual keiW
Visual kei

Visual kei – moda, styl ubioru i zachowania, przyjęty wśród muzyków japońskich, charakteryzujący się kolorowym, ekscentrycznym, szokującym makijażem, fryzurami i kostiumami oraz łączącym elementy obu płci. Styl ten powstał pod koniec XX wieku. Jest traktowany częściowo jako osobne zjawisko kulturowe, a częściowo jako nieodłączna cecha japońskiego rocka niezależnego.

WlepkaW
Wlepka

Wlepka – mała, samoprzylepna forma plastyczna tworzona z myślą o ingerencji w przestrzeń publiczną. Przylepiana na ogół bez zezwolenia, przez co traktowana jako wandalizm. Początkowo była to naklejka zawierająca rysunek, tekst albo jedno i drugie.

ZefW
Zef

Zef – kontrkultura wywodząca się z Republiki Południowej Afryki.