HerbicydyW
Herbicydy

Herbicydy – rodzaj pestycydów służących do selektywnego lub nieselektywnego zwalczania chwastów w uprawach. Ich stosowanie może stanowić uzupełnienie mechanicznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Agent OrangeW
Agent Orange

Agent Orange – oznaczenie wojskowe (USA) preparatu fitotoksycznego stosowanego na masową skalę podczas wojny w Wietnamie. Jeden z tęczowych herbicydów.

AtrazynaW
Atrazyna

Atrazyna – organiczny związek chemiczny z grupy triazyn. Stosowana jako herbicyd do zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy.

BromacylW
Bromacyl

Bromacyl – organiczny związek chemiczny, pochodna uracylu, fitotoksyczny bojowy środek trujący i herbicyd. Jest bezbarwnym lub białym, krystalicznym ciałem stałym, słabo rozpuszczalnym w wodzie. Komercyjnie dostępny w postaci ciekłej lub zwilżonego proszku. Działając przez układ korzeniowy niszczy rośliny poprzez hamowanie fotosyntezy. Jest skuteczny w ilości 15–40 kg/ha. W latach 60. wprowadzono go na wyposażenie armii Stanów Zjednoczonych jako etatowy bojowy środek trujący. Bromacyl jest mało toksyczny – może podrażniać oczy, skórę i górne drogi oddechowe.

ChlordanW
Chlordan

Chlordan – organiczny związek chemiczny, insektycyd z grupy związków dienowych o działaniu podobnym do DDT i HCH. Chlordan bywa również stosowany jako herbicyd selektywny.

Choroby roślinW
Choroby roślin

Choroby roślin – wszelkie dłużej trwające naruszenie równowagi w czynnościach życiowych rośliny przez jakikolwiek czynnik chorobotwórczy.

2,4-DinitrofenolW
2,4-Dinitrofenol

2,4-Dinitrofenol, DNP – organiczny związek chemiczny z grupy fenoli zawierający dwa podstawniki nitrowe w pierścieniu. Ma dość silne właściwości kwasowe, o mocy nieco większej niż kwas octowy. Jest jasnożółtą krystaliczną substancją, słabo rozpuszczalną w wodzie. Dobrze rozpuszczalne są sole sodowe i amonowe. W stanie suchym sole mogą eksplodować przy uderzeniu.

DiuronW
Diuron

Diuron (DCMU) – organiczny związek chemiczny, fitotoksyczny bojowy środek trujący zaliczany do herbicydów totalnych.

EtofumesatW
Etofumesat

Etofumesat – organiczny związek chemiczny, herbicyd stosowany przed- i powschodowo do selektywnego zwalczania jedno- i dwuliściennych chwastów w uprawach buraków cukrowych i pastewnych. Rośliny wrażliwe na etofumesat: wiechlina roczna, włośnice, dymnica pospolita, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, sporek polny, a także bniec biały, mlecz zwyczajny, szarłat szorstki oraz palusznik krwawy. Do rośliny przenika przez korzenie, a w glebie utrzymuje się około 5 miesięcy, dlatego po zastosowaniu na opryskanym polu nie należy wysiewać roślin wrażliwych, w szczególności pszenicy ozimej. Stosowany samodzielnie lub w kombinacjach z fenmedifamem i desmedifamem. W przypadku zatrucia stosuje się leczenie objawowe, antidotum nie jest znane.

Fosfon DW
Fosfon D

Fosfon D – organiczny związek chemiczny, fitotoksyna działająca jako defoliant, desykant, herbicyd lub retardant wzrostu roślin.

GlifosatW
Glifosat

Glifosat – organiczny związek chemiczny z grupy fosfonianów. Jest aktywnym składnikiem niektórych nieselektywnych herbicydów. Hamuje działanie bardzo ważnego dla roślin enzymu syntazy EPSPS, który jest kluczowym enzymem na szlaku metabolicznym kwasu szikimowego, związanego z biosyntezą aromatycznych aminokwasów.

Kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowyW
Kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy

Kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy (2,4-D), Cl2C6H3OCH2COOH – organiczny związek chemiczny z grupy kwasów fenoksyoctowych. Jest fitotoksycznym bojowym środkiem trującym. W latach 40. XX wieku badania nad nim prowadzono w USA i Wielkiej Brytanii. Był stosowany na skalę masową przez Amerykanów w wojnie wietnamskiej.

Kwas kakodylowyW
Kwas kakodylowy

Kwas kakodylowy – metaloorganiczny związek chemiczny, organiczna pochodna kwasu arsynowego. Jest fitotoksycznym bojowym środkiem trującym. Był stosowany w postaci soli sodowej w Wietnamie.

Kwas 1-N-naftyloftalamowyW
Kwas 1-N-naftyloftalamowy

Kwas 1-N-naftyloftalamowy – organiczny związek chemiczny, monoamid naftalidynowy kwasu ftalowego. Stosowany jako środek chwastobójczy do zwalczania chwastów dwuliściennych.

LenacylW
Lenacyl

Lenacyl – organiczny związek chemiczny, pochodna uracylu stosowana jako herbicyd. Słabo rozpuszczalny w wodzie i większości rozpuszczalników organicznych. Jego działanie polega na hamowaniu fotosyntezy. Do rośliny wnika przez korzenie, a jego aktywność chwastobójcza silnie zależy od wilgotności. Stosowany do ochrony upraw buraków cukrowych, pastewnych i ćwikłowych, szpinaku, truskawki i poziomki oraz roślin ozdobnych, takich jak: bratek, liguster, narcyz, róża gruntowa, tawuła, tulipan. Gatunki wrażliwe: dymnica pospolita, gorczyca polna, jaskier polny, komosa biała, mak polny, niezapominajka polna, rdesty – powojowy i kolankowaty, starzec zwyczajny, szczaw polny, tasznik pospolity, wiechlina roczna, złocień polny. Jest herbicydem nieszkodliwym dla pszczół. W glebie ulega degradacji mikrobiologicznej.

MetazolW
Metazol

Metazol – organiczny związek chemiczny, pochodna oksadiazolu stosowany jako herbicyd.

MonuronW
Monuron

Monuron – bojowy środek trujący o działaniu fitotoksycznym. Jest ciałem stałym o temperaturze topnienia 170–171 °C.

NitrofenW
Nitrofen

Nitrofen – organiczny związek chemiczny z grupy eterów aromatycznych, pochodna eteru difenylowego. Jest herbicydem. Ze względu na obawy dotyczące jego rakotwórczości, stosowanie nitrofenu zostało zakazane w Unii Europejskiej od 1988 r., a w Stanach Zjednoczonych od 1984 r. zaprzestano jego produkcji.

NityzynonW
Nityzynon

Nityzynon – inhibitor dioksygenazy 4-hydroksyfenylopirogronianu, stosowany w leczeniu tyrozynemii typu 1. Pierwotnie nityzynon był stosowany jako herbicyd.

ParakwatW
Parakwat

Parakwat – – organiczny związek chemiczny, stosowany na masową skalę jako herbicyd.

PetoksamidW
Petoksamid

Petoksamid – organiczny związek chemiczny z grupy amidów, herbicyd układowy. Zakłóca podział komórek w roślinach, a tym samym wzrost niepożądanych roślin i jest przeznaczony do stosowania przed lub krótko po wschodach takich upraw jak kukurydza czy rzepak.

PikloramW
Pikloram

Pikloram – organiczny związek chemiczny, jeden z najskuteczniejszych fitotoksycznych bojowych środków trujących.

SimazynaW
Simazyna

Simazyna (2-chloro-4,6-bis-etyloamino-1,3,5-triazyna) – organiczny związek chemiczny o działaniu fitotoksycznym. Jest bezbarwną substancją krystaliczną o temperaturze topnienia 224-225 °C. Prawie nie rozpuszcza się w wodzie, rozpuszczalna w związkach organicznych.

SimetonW
Simeton

Simeton – organiczny związek chemiczny, fitotoksyczna substancja o budowie zbliżonej do simazyny. Temperatura topnienia – 365-367 K (92–94 °C). W wodzie rozpuszcza się lepiej niż simazyna. Działa na roślinność jako herbicyd totalny.

Tęczowe herbicydyW
Tęczowe herbicydy

Tęczowe herbicydy – grupa chemikaliów należących do herbicydów i defoliantów używanych jako broń chemiczna podczas działań wojennych przeprowadzonych przez Armię Stanów Zjednoczonych w celu zniszczenia roślinności dżungli oraz pól uprawnych.

TriklopyrW
Triklopyr

Triklopyr - dolistny herbicyd, pochodna pirydyny, używany do ograniczania wzrostu chwastów dwuliściennych, bez działania szkodliwego na trawy i drzewa iglaste.