
Zającowate, zające (Leporidae) – rodzina ssaków z rzędu zajęczaków (Lagomorpha) obejmująca około 60 gatunków.

Jackalope – mityczne zwierzę północnoamerykańskiego folkloru opisywane jako zając z rogami antylopy widłorogiej lub porożem jelenia. Jackalope to zbitka wyrazowa słów jackrabbit i antelope (antylopa). Wiele trofeów myśliwskich takich hybryd w postaci ściennych dekoracji wykonano z poroża jelenia.
Królak (Sylvilagus) – rodzaj ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae).

Królak bagienny, królik bagienny – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae). Zamieszkuje głównie bagienne i podmokłe tereny południowych stanów USA.

Królak błotny, królik błotny – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae) żyjący w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Królak florydzki – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae).

Króliczak wulkaniczny, królik wulkaniczny – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae). Średnia długość życia wynosi 7-9 lat. Zazwyczaj 2-5 osobników bytuje we wspólnej norze. R. diazi prowadzi nocny tryb życia. Przejawia największą aktywność podczas zmierzchu, chociaż może być również aktywny w dzień, gdy niebo jest zachmurzone. W roku 1994 liczebność gatunku oszacowano na 1200 osobników.

Królik – polska nazwa zwyczajowa kilku gatunków zajęczaków z rodziny zającowatych. Mianem tym określa się zwierzęta należące do rodzajów Sylvilagus oraz Oryctolagus, do którego należy królik europejski oraz jego udomowiona forma – królik domowy.

Królik domowy – udomowiona forma królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Prawdopodobnie po raz pierwszy udomowiony w Hiszpanii. Po podbiciu Hiszpanii przez Rzymian hodowla królików została przeniesiona na teren cesarstwa rzymskiego.

Królik europejski, królik dziki – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae). Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia O. cuniculus w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek zagrożony.

Nuralagus rex – gatunek wymarłego ssaka z rodziny zającowatych, zamieszkujący w czasie od messynu do środkowego pliocenu Minorkę (Baleary). Gatunek charakteryzował się szeregiem specyficznych cech nieznanych u innych zajęczaków.

Serengetilagus praecapensis – gatunek wymarłego ssaka z rodziny zającowatych zamieszkującego od miocenu do pliocenu północne tereny obecnej Tanzanii. Kopalne ślady występowania gatunku odkryto w Laetoli – stanowisku archeologicznym w północnej Tanzanii. Gatunek charakteryzował się szeregiem specyficznych cech nieznanych u innych zajęczaków.

Skaliczek (Pronolagus) – rodzaj ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae).

Skaliczek rudonogi – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae) występujący w Kenii, Zambii, wschodniej Rodezji, oraz południowej i południowo-wschodniej Afryce.

Zając (Lepus) – rodzaj ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae).

Zając alaskański – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae), zamieszkujący zachodnią Alaskę.

Zając amerykański – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae).

Zając bielak – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae). Zamieszkuje on głównie północne rejony Europy i Azji. Okresowo zmienia ubarwienie.

Zając polarny – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae), występującego w strefie tundry i tajgi. Wraz ze zmianą pory roku, przystosowuje się do środowiska. Przy pierwszych śniegach zmienia futro na białe. Jego środowiskiem naturalnym są polarne i górzyste siedliska. Kiedyś uznawano go za podgatunek bielaka, ale obecnie uważa się go za osobny gatunek.

Zając sawannowy – gatunek afrykańskiego ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae).
Zając szarak – jeden z większych gatunków z rodziny zającowatych (Leporidae).

Zając wielkouchy – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae).

Zajączek (Nesolagus) – rodzaj ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae).

Zajączek błotny – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae). Żyje jedynie w górach Barisan na Sumatrze. Jest to gatunek krytycznie zagrożony, głównie z powodu wycinki lasów i utraty miejsc siedliskowych.

Zajęczak buszmeński – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae).