TurakowateW
Turakowate

Turakowate (Musophagidae) – rodzina ptaków z rzędu turakowych (Musophagiformes). Występują wyłącznie w Afryce subsaharyjskiej. Żyją w lasach i na sawannach. Nie są dobrymi lotnikami, za to dobrze biegają i wspinają się po drzewach. Są łatwo rozpoznawalne dzięki charakterystycznym czubom na głowie.

CorythaixoidesW
Corythaixoides

Corythaixoides – rodzaj ptaka z podrodziny hałaśników (Criniferinae) w rodzinie turakowatych (Musophagidae).

CriniferW
Crinifer

Crinifer – rodzaj ptaka z podrodziny hałaśników (Criniferinae) w rodzinie turakowatych (Musophagidae).

GallirexW
Gallirex

Gallirex – rodzaj ptaka z podrodziny turaków (Musophaginae) w rodzinie turakowatych (Musophagidae).

Hałaśnik białobrzuchyW
Hałaśnik białobrzuchy

Hałaśnik białobrzuchy – gatunek ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae). Występuje w Afryce, nie jest zagrożony wyginięciem.

HałaśnikiW
Hałaśniki

Hałaśniki (Criniferinae) – podrodzina ptaków z rodziny turakowatych (Musophagidae).

Szyszak (ptak)W
Szyszak (ptak)

Szyszak, bananojad, chełmiak, turak, turako olbrzymi – gatunek ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae). Jest jedynym przedstawicielem podrodziny szyszaków (Corythaeolinae). Występuje w Afryce. Osiągając długość do 70–75 cm i masę ciała 822–1231 gramów, jest zdecydowanie największym ze wszystkich turaków. Odżywia się głównie pokarmem roślinnym. Zamieszkuje gęste, górskie lasy środkowej Afryki.

TauracoW
Tauraco

Tauraco – rodzaj ptaka z podrodziny turaków (Musophaginae) w rodzinie turakowatych (Musophagidae).

TuracynaW
Turacyna

Turacyna – unikatowy czerwony barwnik organiczny z rodzaju porfiryn występujący naturalnie wyłącznie w piórach niektórych przedstawicieli ptaków z rodziny turakowatych. Ten zawierający miedź związek jest odpowiedzialny za czerwonofioletowy kolor upierzenia turaków. Pod wpływem wilgoci zmienia kolor na granatowy. Inne gatunki ptaków podobne barwy zawdzięczają głównie pochodzącym z roślin karotenoidom.

Turak angolskiW
Turak angolski

Turak angolski – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Angoli, gdzie jest endemitem. Nie wyróżnia się podgatunków. Są z powodzeniem hodowane przez entuzjastów w Europie. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak białoczubyW
Turak białoczuby

Turak białoczuby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występujący w Afryce Środkowej. Nie wyróżnia się podgatunków. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak białouchyW
Turak białouchy

Turak białouchy, turak białolicy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Afryce Wschodniej na Wyżynie Abisyńskiej. Zasięg jego występowania obejmuje większą część Etiopii i Erytrei oraz wschodnie pogranicza Sudanu i Sudanu Południowego. W Europie i Ameryce Północnej jest ptakiem chętnie hodowanym w wolierach. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak czarnodziobyW
Turak czarnodzioby

Turak czarnodzioby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występującego w Centralnej Afryce. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak długoczubyW
Turak długoczuby

Turak długoczuby – gatunek ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae). Występuje w wewnętrznej, kontynentalnej części Afryki na południe od równika. Nie wyróżnia się podgatunków. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak etiopskiW
Turak etiopski

Turak etiopski – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego wyłącznie na niewielkim obszarze południowej Etiopii, gdzie jest endemitem. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak fioletowyW
Turak fioletowy

Turak fioletowy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae). Występuje w Afryce Zachodniej i Środkowej. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Turak kameruńskiW
Turak kameruński

Turak kameruński – gatunek ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występującego w Kamerunie, gdzie jest endemitem. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak koroniastyW
Turak koroniasty

Turak koroniasty – gatunek ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występujący w Afryce Wschodniej. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak liliowoczubyW
Turak liliowoczuby

Turak liliowoczuby, turako lilioczuby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Afryce Wschodniej – Kenii, wschodniej Ugandzie i północnej Tanzanii. Monotypowy. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, której nie mają prawie żadne inne zwierzęta. Ze wszystkich gatunków turakowatych turak liliowoczuby najlepiej znosi niewolę i obecność człowieka, przez co jest najchętniej hodowanym ptakiem z tej rodziny.

Turak niebieskozielonyW
Turak niebieskozielony

Turak niebieskozielony – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego wyłącznie w kilku regionach Południowej Afryki, głównie wzdłuż wybrzeża Kraju Przylądkowego i Natalu. Istnieje też mniejsza populacja w głębi lądu, na pograniczu wschodniej części prowincji Mpumalanga, Suazi i Mozambiku. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt. W Południowej Afryce znany jest pod lokalną nazwą knysna turaco bądź knysna lourie (loerie).

Turak ostroczubyW
Turak ostroczuby

Turak ostroczuby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występujący we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak rdzawyW
Turak rdzawy

Turak rdzawy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce.

Turak zielonoczubyW
Turak zielonoczuby

Turak zielonoczuby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Zachodniej i Środkowej Afryce, głównie wzdłuż wybrzeża Zatoki Gwinejskiej. Zamieszkuje lasy od Senegalu na zachodzie, poprzez m.in. Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigerię i Kamerun po Gabon, Kongo, Demokratyczną Republikę Konga i północną Angolę na wschodzie i południu. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie zielonego barwnika, turakowerdyny, niespotykanej u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak żółtodziobyW
Turak żółtodzioby

Turak żółtodzioby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Zachodniej i Środkowej Afryce, głównie wzdłuż wybrzeża Zatoki Gwinejskiej. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

TurakiW
Turaki

Turaki (Musophaginae) – podrodzina ptaków z rodziny turakowatych (Musophagidae).