
Drób – zbiorcze określenie udomowionych ptaków hodowanych ze względu na mięso, jaja, pióro oraz w celach dekoracyjnych. Do drobiu zalicza się między innymi kury, gęsi, indyki, kaczki, gołębie i perliczki.

Brojlery – drób ras mięsnych, intensywnie tuczony i przeznaczony na ubój.
Brojlernia - w chowie drobiu: specjalistyczny budynek w obrębie fermy drobiu, przeznaczony do hodowli brojlerów.

Ferma drobiu – rodzaj fermy.

Gęś domowa – ptak wodny, użytkowy, będący udomowioną formą gęsi gęgawy i gęsi łabędzionosej, rzadziej gęsi białoczelnej oraz bernikli kanadyjskiej.

Grzebień pojedynczy, grzebień stojący - najczęstszy typ grzebienia u drobiu. Posiada go np. kura rasy leghorn.

Grzebien różyczkowy – rodzaj grzebienia u kur rasowych.

Indyk domowy – ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. Stanowi formę udomowioną indyka.

Indyk zwyczajny, indyk, indyk dziki – gatunek dużego ptaka grzebiącego z rodziny kurowatych (Phasianidae), zamieszkujący pierwotnie różne części Ameryki Północnej.

Kaczka domowa – ptak gospodarski z rodziny kaczkowatych, udomowiona forma kaczki krzyżówki, kaczki chińskiej i piżmówek. Zaliczają się do niej również niepłodne międzygatunkowe mieszańce kaczorów piżmówek i kaczek pekin – mulardy. Kaczki domowe mogą być utrzymywane celem pozyskania mięsa, jaj, pierza, jako zwierzęta towarzyszące lub ozdobne, również w kilku celach.

Kapłon – wykastrowany i specjalnie utuczony młody kogut.
Kogut – samiec kury domowej, a także większości innych grzebiących (kuraków).
Kura domowa – ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. W środowisku naturalnym nie występuje. Uważa się, że stanowi formę udomowioną kura bankiwa, lecz nie wyklucza się domieszki innych gatunków południowoazjatyckich kuraków. Udomowienie miało prawdopodobnie miejsce w III tysiącleciu p.n.e. w Indiach, chociaż badania archeologiczne wykazały, że pierwsze kuraki udomowiono w Chinach już w VI tysiącleciu p.n.e. Około 1000 p.n.e. kury hodowano już powszechnie w Chinach, a ok. 500 p.n.e. w Egipcie i Europie, w tym w Polsce. W tym okresie w Chinach prowadzono już sztuczne wylęganie. Jak wykazały badania, ówczesne kury przypominały dzisiejsze kury bezrasowe, lecz miały lepiej rozwinięte skrzydła.
Kurzy traktor – przenośny kurnik bez podłogi. W kurzych traktorach mogą przebywać też inne gatunki drobiu. Wiele kurzych traktorów to lekkiej konstrukcji ramy z siatką o kształcie trójkątnym, do których przeniesienia wystarczy jedna osoba. Na jednym lub na obu końcach klatki mogą być dodane kółka. Kurze traktory bywają parterowe, z wybiegiem obok części zadaszonej; oraz dwukondygnacyjne, z wybiegiem pod spodem.

1. Kwoka (kura), – kura domowa w okresie lęgowym, potocznie nazywanym okresem kwoczenia. W okresie tym kwoka znosi jaja, wysiaduje je i wyprowadza lęg. Potomstwem kwoki są kurczęta.

Młodzież - w chowie drobiu: ptaki obojga płci w pierwszym okresie wychowu.
Młodzież starsza - w chowie drobiu: ptaki obojga płci w drugim okresie wychowu.

Nieśność - zdolność samic drobiu do znoszenia jaj.

Perlica zwyczajna, perlica, perliczka, perlica dzika – gatunek dużego ptaka z rodziny perlic (Numididae), jedyny przedstawiciel rodzaju Numida.

Pisklę – świeżo wykluty z jaja ptak, u większości gatunków wymagający opieki rodzicielskiej.

Pisklę jednodniowe - w chowie drobiu: pisklę od wyklucia się do 24 godzin życia.

Piżmówka, piżmówka amerykańska, kaczka piżmowa – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący tereny od zachodnich wybrzeży Meksyku, poprzez Amerykę Środkową po Ekwador nad Pacyfikiem oraz wybrzeża Urugwaju i północnej Argentyny nad Atlantykiem. Udomowiony przez Indian Ameryki Południowej, trafił do Europy w XVI wieku przywieziony przez Hiszpanów i Portugalczyków.

SuperDrob – polskie przedsiębiorstwo z branży spożywczej. Specjalizuje się w produkcji i sprzedaży produktów drobiowych. Główny zakład uboju i przetwórstwa drobiu znajduje się w Karczewie. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 2500 pracowników (2019).

Wylęgarnia – budynek, zbiornik wodny lub miejsce, w którym pod kontrolą człowieka lub samorodnie następuje wylęganie zwierząt hodowlanych np. drobiu lub ryb, a także owadów.

Zdolność wylęgowa jaj - w chowie drobiu: przydatność zapłodnionych jaj do wylęgu zdrowych piskląt.