
Prozauropody (Prosauropoda) – grupa wczesnych roślinożernych dinozaurów żyjących podczas triasu i na początku jury.

Adeopapposaurus – rodzaj prozauropoda z rodziny masospondyli (Massospondylidae) żyjącego we wczesnej jurze na terenie współczesnej Ameryki Południowej. Znane są cztery niekompletne szkielety – w tym dwie czaszki – odkryte na terenie formacji Cañón del Colorado w prowincji San Juan w Argentynie. Holotyp obejmuje czaszkę oraz większość przedniej części szkieletu, do stawu biodrowego. Spośród wszystkich znanych południowoamerykańskich bazalnych zauropodomorfów materiał kopalny Adeopapposaurus jest najbardziej kompletny. Długość całego zwierzęcia szacuje się na około 3 m. Skamieniałości Adeopapposaurus zostały początkowo uznane za szczątki masospondyla, jednak w 2009 roku Ricardo N. Martínez przypisał je do odrębnego gatunku A. mognai. Od Massospondylus odróżnia go budowa żuchwy i kości przedszczękowej oraz obecność dodatkowego kręgu szyjnego. Autapomorfie Adeopapposaurus obejmują głównie budowę czaszki. Zawiera ona szereg przystosowań do roślinożerności – budowa kości przedszczękowych i zębowych wskazuje na obecność rogowego dzioba zarówno na szczęce, jak i na żuchwie; wcześniej tego typu cecha znana była jedynie u Riojasaurus. Analiza kladystyczna przeprowadzona przez Martíneza zasugerowała, że Adeopapposaurus jest taksonem siostrzanym dla Massospondylus.
Dzingszanozaur (Jingshanosaurus) – rodzaj zauropodomorfa z grupy prozauropodów (Prosauropoda).

Etonyks, (Aetonyx) – mało znany dinozaur z grupy prozauropodów, uważany dziś przez dużą część naukowców nie za odrębny rodzaj, lecz gatunek innego dinozaura (masospondyl).

Euknenezaur (Eucnemesaurus) – dinozaur z grupy zauropodomorfów.

Euskelozaur – należy do rodziny plateozaurów (Plateosauridae). Prozauropod pokrewny plateozaurowi.
Glacjalizaur (Glacialisaurus) – rodzaj zauropodomorfa z wczesnojurajskiej formacji Hanson na terenie dzisiejszej Antarktydy. Obejmuje jeden gatunek – Glacialisaurus hammeri. Został opisany przez Nathana Smitha i Diego Pola w 2007 na podstawie częściowo zachowanej kończyny tylnej i stopy. Analiza filogenetyczna pokrewieństwa glacjalizaura wykazała, że był to nienależący do Eusauropoda bazalny zauropodomorf, bardziej jednak zaawansowany od form takich jak Saturnalia i plateozaur. Stopa przypomina budową stopę lufengozaura, wczesnojurajskiego zauropoda z obecnych Chin, a analizy filogenetyczne wskazują, że rodzaje to mogły być blisko spokrewnione. Odkrycie tego prymitywnego zauropodomorfa w formacji Hanson – w której odnaleziono także szczątki zauropodów – dowodzi, że we wczesnej jurze zarówno formy prymitywne jak i bardziej zaawansowane występowały równolegle.

Junnanozaur (Yunnanosaurus) – rodzaj prozauropoda (Prosauropoda) żyjącego we wczesnej jurze na obszarze współczesnych Chin. Osiągały duże rozmiary – do około 7 metrów długości. Był roślinożerny, miał samoostrzące się, łyżeczkowate zęby. Poruszał się na 2 lub 4 kończynach.

Koloradizaur – roślinożerny prozauropod z nadrodziny plateozaurów (Plateosauria).

Lessemzaur (Lessemsaurus) – duży dinozaur należący do prozauropodów.

Leyesaurus – rodzaj zauropodomorfa żyjącego na terenach dzisiejszej Ameryki Południowej prawdopodobnie we wczesnej jurze. Gatunkiem typowym jest L. marayensis, którego holotypem jest niekompletny szkielet oznaczony PVSJ 706 zachowaną niekompletną czaszką i żuchwą, pierwszymi siedmioma kręgami szyjnymi, jednym przednim i jednym środkowym kręgiem ogonowym, kawałkami lewej łopatki, kości kruczej i kości ramiennej, prawej kości łonowej i obu kości kulszowych oraz kilkoma kości stępu, śródstopia i paliczkami lewej stopy. Skamieniałości Leyesaurus odkryto w osadach formacji Quebrada del Barro w argentyńskiej prowincji San Juan.

Lufengozaur – roślinożerny dinozaur z grupy prozauropodów, spokrewniony z masospondylem.

Masospondyl (Massospondylus) – rodzaj prozauropoda z rodziny masospondyli (Massospondylidae).

Masospondyle (Massospondylidae) – rodzina dinozaurów z infrarzędu prozauropodów.

Muszaur (Mussaurus) – rodzaj zauropodomorfa nienależącego do zauropodów, żyjącego w późnym triasie (noryk) na terenach dzisiejszej Ameryki Południowej. Gatunkiem typowym jest M. patagonicus, opisany na podstawie skamieniałości kilku bardzo młodych osobników o długości ok. 20 cm oraz dwóch jaj odkrytych w osadach formacji Laguna Colorada w Argentynie. Otero i Pol (2013) zaliczyli do gatunku M. patagonicus niekompletne szkielety pozaczaszkowe co najmniej trzech osobników dorosłych i jednego dorastającego odkryte w osadach formacji Laguna Colorada. Skamieniałości te zostały opisane w 1980 roku przez Rodolfo Casamiquelę, który sklasyfikował je wówczas jako przedstawicieli rodzaju Plateosaurus; Otero i Pol (2013) stwierdzili jednak występowanie u opisanych przez Casamiquelę osobników autapomorfii M. patagonicus i na tej podstawie zaliczyli je do tego właśnie gatunku. Długość ciała dorosłych osobników opisanych przez Casamiquelę wynosiła ok. 3 metry.

Ngwevu – rodzaj wymarłego dinozaura z grupy zauropodomorfów.

Plateosauravus to prozauropod żyjący w triasie późnym. Zamieszkiwał on tereny dzisiejszej Republiki Południowej Afryki.

Plateozaur (Plateosaurus) – rodzaj późnotriasowego dinozaura należącego do prozauropodów z rodziny plateozaurów (Plateosauridae). Nazwa rodzajowa Plateosaurus oznacza „płaski jaszczur”.

Plateozaury, Plateosauridae - rodzina głównie triasowych roślinożernych prozauropodów.

Riochazaur (Riojasaurus) – dinozaur z grupy zauropodomorfów.

Riojasauridae - rodzina dinozaurów zaliczanych do prozauropodów. Żyły w górnym triasie. Zamieszkiwały tereny Ameryki Południowej i Afryki. Wydzielone zostały z rodziny melanorozaurów.

Rueleja – rodzaj zauropodomorfa z infrarzędu prozauropodów, żyjącego w triasie na terenach obecnych Niemiec. Długość ciała wynosiła ok. 8 m, wysokość ok. 3, masa ciała ok. 4 t.; nazwa została nadana na cześć niemieckiego paleontologa Hugo Ruehle.

Sellozaur (Sellosaurus) – dinozaur z rodziny plateozaurów (Plateosauridae).

Unajzaur – bazalny zauropodomorf będący przedstawicielem rodziny plateozaurów (Plateosauridae) lub bazalnym przedstawicielem siostrzanego do Plateosauridae kladu Massopoda.