Afrorudzik oliwkowyW
Afrorudzik oliwkowy

Afrorudzik oliwkowy, koloratka gabońska – podgatunek afrorudzika lub odrębny gatunek ptaka należący do rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae). Holotypem jest dorosły samiec oznaczony numerem katalogowym USNM 631622, zebrany 14 kwietnia 2003 roku w prowincji Ogowe Nadmorskie w południowo-zachodnim Gabonie przez Briana Schmidta ze Smithsonian Institution. Dorosłe ptaki mierzą około 11–12 cm długości i ważą przeciętnie 18 g. Samce tego gatunku charakteryzują się ogniście pomarańczowymi podgardlem i piersią – od których pochodzi nazwa pyrrholaemus – żółtym brzuchem, oliwkowym grzbietem oraz czarnymi piórami na głowie. Samice są podobne, lecz mniej jaskrawo ubarwione. Obie płcie cechują się wyraźną białą plamką przed oczami.

Aplastodiscus sibilatusW
Aplastodiscus sibilatus

Aplastodiscus sibilatus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych.

Caerostris darwiniW
Caerostris darwini

Caerostris darwini – gatunek pająka z rodziny krzyżakowatych (Araneidae) występującego na Madagaskarze. Przędzie bardzo wytrzymałe nici, z których buduje duże sieci.

Crocodylus thorbjarnarsoniW
Crocodylus thorbjarnarsoni

Crocodylus thorbjarnarsoni – gatunek wymarłego gada z rodziny krokodylowatych (Crocodylidae) żyjący przez większość pliocenu i we wczesnym plejstocenie we wschodniej Afryce.

DurlstodonW
Durlstodon

Durlstodon – kopalny rodzaj ssaka wyższego, odkryty w 2015 roku podczas prac paleontologicznych prowadzonych przez studenta University of Portsmouth, Granta Smitha, w osadach Wybrzeża Jurajskiego, położonego w Dorset, na południowej linii brzegowej Anglii. Ssak ten żył około 145 mln lat temu i prawdopodobnie dał początek wielu liniom ssaków.

DurlstotheriumW
Durlstotherium

Durlstotherium – kopalny rodzaj ssaka wyższego, odkryty w 2015 roku podczas prac paleontologicznych prowadzonych przez studenta University of Portsmouth, Granta Smitha, w osadach Wybrzeża Jurajskiego, położonego w Dorset, na południowej linii brzegowej Anglii. Ssak ten żył około 145 mln lat temu i prawdopodobnie dał początek wielu liniom ssaków.

Enyalioides rubrigularisW
Enyalioides rubrigularis

Enyalioides rubrigularis – gatunek jaszczurki z rodziny Hoplocercidae, żyjącej na terenie Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa rubrigularis pochodzi od łacińskich słów ruber („czerwony”) oraz gula („gardło”) i odnosi się do charakterystycznie pomarańczowo lub czerwonawo ubarwionego gardła i podbródka dorosłych samców, odróżniającego Enyalioides rubrigularis od innych przedstawicieli rodzaju Enyalioides. Największe podobieństwo E. rubrigularis wykazuje w stosunku do E. praestabilis, od którego odróżnia go obecność przeważnie dwóch porów na udzie. Oba gatunki są jednak podobne pod względem liczby łusek i cech morfometrycznych. Morfologiczne podobieństwo sugeruje bliskie pokrewieństwo pomiędzy nimi. Różnica sekwencji DNA pomiędzy nimi wynosi 0,09 – podczas gdy pomiędzy większością gatunków Hoplocercidae przekracza 0,15 – co w połączeniu ze zbliżoną morfologią tych gatunków sugeruje, że są one taksonami siostrzanymi.

Geckolepis megalepisW
Geckolepis megalepis

Geckolepis megalepis – gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych (Gekkonidae).

Gephyromantis moseriW
Gephyromantis moseri

Gephyromantis moseri – gatunek tropikalnego płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis salegyW
Gephyromantis salegy

Gephyromantis salegy – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych, zamieszkującego lasy deszczowe na północy Madagaskaru.

Han soloW
Han solo

Han solo – gatunek trylobita, jedyny przedstawiciel rodzaju Han z rzędu Agnostida. Jego skamieniałości znaleziono w ordowickiej formacji Zitai w północnej części prowincji Hunan w południowych Chinach. Gatunek opisał Samuel Turvey. Skamieniałości obejmują cephalon i dwa pygidia. Zaliczono go do rodziny Diplagnostidae, podrodziny Pseudagnostinae; uznano, że najbliżej spokrewnionym rodzajem był Pseudorhaptagnostus.

Histiophryne psychedelicaW
Histiophryne psychedelica

Histiophryne psychedelica – gatunek ryby z rodziny antenariusowatych (Antennariidae). Żyje w wodach okalających indonezyjskie wyspy Ambon i Bali. Jej nazwa pochodzi od psychodelicznych biało-różowych pasów ułożonych we wzór przypominający linie papilarne.

Melanophryniscus alipioiW
Melanophryniscus alipioi

Melanophryniscus alipioi – gatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych.

NasutoceratopsW
Nasutoceratops

Nasutoceratops – rodzaj roślinożernych dinozaurów z rodziny ceratopsów, zamieszkujący na terenie kontynentu północnoamerykańskiego w okresie późnej kredy.

Oligoxystre diamantinensisW
Oligoxystre diamantinensis

Oligoxystre diamantinensis – gatunek dużego pająka z rodziny ptasznikowatych (Theraphosidae). Samce tego gatunku odróżnia od innych przedstawicieli rodzaju Oligoxystre budowa nogogłaszczków oraz wyrostek goleniowy ustawiony pod kątem prostym do osi goleni, a zbiorniki nasienne samic są znacznie dłuższe niż szersze. Przedstawiciele obu płci cechują się ogólnym błękitnym metalicznym ubarwieniem kontrastującym z czerwonawymi szczecinkami na opistosomie. Holotypem Oligoxystre diamantinensis jest samiec zebrany 4 grudnia 2005 roku w okolicach miasta Diamantina w brazylijskim stanie Minas Gerais, a paratypami samiec i samica pochodzące z tej samej lokalizacji. Epitet gatunkowy diamantinensis odnosi się do miejsca znalezienia holotypu.

Ranoidea myolaW
Ranoidea myola

Ranoidea myola – gatunek krytycznie zagrożonego wyginięciem płaza bezogonowego z podrodziny Pelodryadinae w rodzinie Pelodryadidae.

Rokselana białobrodaW
Rokselana białobroda

Rokselana białobroda – gatunek ssaka z podrodziny gerez (Colobinae) w rodzinie koczkodanowatych (Cercopithecidae). Występuje jedynie w północno-wschodniej Mjanmie i południowych Chinach, a całkowita liczebność jest bardzo niewielka, dlatego gatunek należy do skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Ssawkonóg skrytyW
Ssawkonóg skryty

Ssawkonóg skryty – odkryty niedawno gatunek madagaskarskiego ssaka z rodziny ssawkonogowatych (Myzopodidae). Bardzo mało wiadomo o jego zwyczajach, ale podejrzewa się, że przypominają one te, jakie ma ssawkonóg uszaty.

Thaumoctopus mimicusW
Thaumoctopus mimicus

Thaumoctopus mimicus – gatunek głowonoga z rodziny ośmiornicowatych (Octopodidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Thaumoctopus. Wykazuje duże zdolności mimetyczne i jest pierwszym znanym nauce zwierzęciem upodabniającym się do wielu różnych gatunków jadowitych lub drapieżnych zwierząt morskich. Podobnie jak Wunderpus photogenicus, z którym jest często mylony, zyskał dużą popularność zanim doczekał się naukowego opisu.

Trogloraptor marchingtoniW
Trogloraptor marchingtoni

Trogloraptor marchingtoni – gatunek jaskiniowego pająka z grupy Haplogynae. Występuje jedynie na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Jest jedynym opisanym przedstawicielem rodzaju Trogloraptor i rodziny Trogloraptoridae.

Uakari dżunglowyW
Uakari dżunglowy

Uakari dżunglowy – gatunek ssaka z rodziny Pitheciidae, z rzędu naczelnych. Początkowo osobniki tego gatunku zaliczano do uakari szkarłatnego z podgatunku Cacajao calvus rubicundus. Dopiero obserwacje przeprowadzone przez nowozelandzkiego biologa Jeana-Philippe'a Boubliego doprowadziły do wyodrębnienia nowego taksonu. Nazwa gatunkowa jest uhonorowaniem brazylijskiego biologa Marcio Ayresa, będącego pionierem w badaniach nad uakari.

WaiomysW
Waiomys

Waiomys – monotypowy rodzaj owadożernych gryzoni z rodziny myszowatych, zamieszkujących indonezyjską wyspę Celebes na Oceanie Spokojnym. Jedynym przedstawicielem rodzaju jest Waiomys mamasae. Pojedynczy okaz samca został schwytany w 12 maja 2012 koło góry Gandangdewata, w rejonie miasta Mamasa w środkowo-zachodniej części wyspy. Gryzoń pływał w płytkim, rwącym górskim strumieniu. Nowe odkrycie zostało po raz pierwszy naukowo opisane na łamach Zootaxa w 2014 roku.

Xyloplax janetaeW
Xyloplax janetae

Xyloplax janetae – gatunek szkarłupni zaliczanych do kołonic, jeden z 3 znanych gatunków monotypowej rodziny Xyloplacidae. Występuje w północno-wschodnim Pacyfiku. Został opisany na podstawie osobników znalezionych na głębokości 2675 m.