Orzech – rodzaj roślin z rodziny orzechowatych, obejmujący kilkanaście gatunków drzew, o owocach zwanych potocznie orzechami, w rzeczywistości będących pestkowcami. Gatunkiem typowym jest Juglans regia L.

Orzech ajlantolistny – gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Japonii i na rosyjskiej wyspie Sachalin. Jest uprawiany w Japonii, w Kandadzie i USA.
Orzech czarny – gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Polsce jest rzadko uprawiany, czasami dziczeje i uważany jest za gatunek lokalnie zadomowiony (kenofit).

Orzech kalifornijski – gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych. Występuje w Ameryce Północnej, wyłącznie na terenie stanu Kalifornia, gdzie rośnie od Santa Barbara po pasmo gór San Bernardino.

Orzech mandżurski – gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie we wschodnich Chinach oraz w Korei Północnej.
Orzech szary – gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej – od Minnesoty aż do Georgii. W Polsce uprawiany, czasami dziczeje i uważany jest za gatunek lokalnie zadomowiony.

Orzech włoski – gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. W stanie dzikim występuje na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie, południowo-zachodniej, środkowej i wschodniej Azji, w Himalajach, w północnej Mjanmie i południowo-zachodnich Chinach. W Polsce pospolicie uprawiany i często dziczejący, w niektórych rejonach kraju zadomowiony (kenofit). Obecnie (2012) klasyfikowany jako zajmujący liczne nowe stanowiska gatunek inwazyjny w początkowej fazie ekspansji.
Orzechowate (Juglandaceae) – rodzina roślin z rzędu bukowców (Fagales). Zalicza się tu 9 rodzajów z 51 gatunkami.
Orzesznik, zwany także przeorzechem lub hikorą – rodzaj roślin z rodziny orzechowatych (Juglandaceae), obejmujący od 17 do 25 gatunków. Występuje naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej.

Orzesznik drobnoowockowy, orzesznik czerwony, hikora czerwona – gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej od Massachusetts po Missouri w Stanach Zjednoczonych.

Orzesznik gorzki – gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej – od prowincji Quebec w Kanadzie po wschodni Teksas w Stanach Zjednoczonych, jest najpowszechniejszym orzesznikiem w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a szczególnie na ich środkowym zachodzie.

Orzesznik jadalny, orzesznik pekanowy, orzesznik owocowy, zwany także pekanem – gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, w Stanach Zjednoczonych od południowej części stanów Iowa, Illinois i Indiany do Georgii, Alabamy, Missisipi, Luizjany, Teksasu, Oklahomy i Arkansas na południu oraz w zachodniej części Kentucky, Północnej Karoliny i wschodniej części Tennessee, a także w Meksyku od stanów Coahuila na północy do Jalisco i Veracruz na południu.

Orzesznik nagi, orzesznik gładki – gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej od prowincji Ontario w Kanadzie po wschodni Teksas w Stanach Zjednoczonych.

Orzesznik owłosiony – gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej – od prowincji Ontario w Kanadzie po Teksas w Stanach Zjednoczonych. Według The Plant List jest to synonim Carya alba (L.) Nutt. ex Elliott.

Orzesznik pięciolistkowy, zwany także przeorzechem pięciolistkowym lub hikorą pięciolistkową – gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej – od prowincji Quebec w Kanadzie po północno-wschodni Meksyk. W Europie jest znany od dawna (1629). W Polsce jest czasami uprawiany w parkach północnej i zachodniej części kraju.

Orzesznik siedmiolistkowy – gatunek drzewa należącego do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej od Nowego Jorku po Oklahomę w Stanach Zjednoczonych.

Pterocarya × rehderiana C.K.Schneid. – gatunek drzewa z rodziny orzechowatych pochodzenia mieszańcowego powstały ze skrzyżowania skrzydłorzecha kaukaskiego z gatunkiem Pterocarya stenoptera.

Pterocarya stenoptera D.CD. – gatunek drzewa z rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Chinach i w północnym Wietnamie.

Skrzydłorzech – rodzaj roślin z rodziny orzechowatych (Juglandaceae). Gatunkiem typowym jest Pterocarya pterocarpa A. Michaux. Znanych jest 8 gatunków występujących naturalnie w Azji wschodniej i zachodniej.

Skrzydłorzech japoński – gatunek drzewa z rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Japonii oraz we wschodniej części prowincji Szantung we wschodnich Chinach. Rośnie w lasach nad strumieniami i rzekami, często jako dominant w różnych zespołach łęgowych.

Skrzydłorzech kaukaski, skrzydłorzech jesionolistny – gatunek drzewa z rodziny orzechowatych. Występuje na Zakaukaziu w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Rosji oraz w północnej Turcji i Iranie. Został sprowadzony do uprawy w Europie w 1782. W Polsce sadzony jest w parkach i ogrodach.