AmydaW
Amyda

Amyda – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

ApaloneW
Apalone

Apalone – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

ChitraW
Chitra

Chitra – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

CyclanorbisW
Cyclanorbis

Cyclanorbis – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

CyclodermaW
Cycloderma

Cycloderma – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

LissemysW
Lissemys

Lissemys – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

NilssoniaW
Nilssonia

Nilssonia – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

PelochelysW
Pelochelys

Pelochelys – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

Pelochelys cantoriiW
Pelochelys cantorii

Pelochelys cantorii – gatunek żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

PelodiscusW
Pelodiscus

Pelodiscus – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

RafetusW
Rafetus

Rafetus – rodzaj żółwia z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).

Żółwiak afrykańskiW
Żółwiak afrykański

Żółwiak afrykański – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwiaków.OpisKarapaks barwy brązowej z jasnożółtymi plamkami jest prawie okrągły pokryty skórą z rzędami małych brodawek. Plastron białawy. RozmiaryDługość karapaksu do 90 cmMasa ciała do 100 kg. BiotopDuże rzeki, estuaria i jeziora PokarmRyby i inne małe zwierzęta wodne ZachowanieZagrzebany w mule dennym czatuje na zdobycz. WystępowanieŚrodkowa i Północna Afryka: Kongo, Senegal, Angola, Egipt oraz Syria i Palestyna

Żółwiak chińskiW
Żółwiak chiński

Żółwiak chiński, miękkoskóry żółw chiński – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwiaków.OpisKarapaks barwy oliwkowo-zielonej z żółtymi plamami jest mocno spłaszczony o owalnym kształcie. Plastron skrócony. Oba pokryte grubą, miękką i gładką skórą, brak rogowych tarcz. Na tylnej krawędzi karapaksu skóra tworzy gruby fałd. Karapaks połączony z plastronem tylko skórą. Szczęki ostre osłaniają mięsiste wargi. Pysk wyciągnięty w długi ryjek, na końcu którego mieszczą się otwory nosowe. Oczy mocno wystające. Głowa mała, mocno wydłużona, pokryta gładką skórą. Ogon krótki. RozmiaryDługość karapaksu do 33 cmMasa ciała do 10 kg. BiotopRzeki i jeziora z dnem o dnie ilasto-piaszczystym i poszarpanych brzegach. PokarmGłównie ryby oraz skorupiaki, mięczaki, owady i robaki. BehawiorŚwietnie pływa i nurkuje. Aktywny w nocy. Zimuje na dnie zbornika wodnego głęboko zagrzebany w mule. RozmnażanieSamica 2 do 3 razy w roku składa do jam wygrzebywanych w piasku nad brzegiem wody o głębokości ok. 20 cm jaj o średnicy ok. 2 cm. WystępowanieDuże obszary Dalekiego Wschodu – wschodnie Chiny, Japonia, Korea, Tajwan Wschodnia Rosja.

Żółwiak czarnyW
Żółwiak czarny

Żółwiak czarny – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwiaków.RozmiaryDługość karapaksu do 90 cm Występowanie Indie (Assam) i Bangladesz (Chittagong) obecnie światowa populacja tego żółwia wynosi około 400 szt.Ochrona Gatunek Nilssonia nigricans wymieniony jest w aneksie A Rozporządzenia Rady (WE) Nr 338/97 w sprawie handlu dzikimi zwierzętami oraz w załączniku I konwencji CITES.

Żółwiak drapieżnyW
Żółwiak drapieżny

Żółwiak drapieżny, żółwiak florydyjski – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwiaków. To jeden z największych słodkowodnych żółwi Ameryki Północnej.OpisKarapaks mocno spłaszczony pokryty gładką i miękką skórą RozmiaryDługość karapaksu do 50 cmMasa ciała do 35 kg. BiotopDuże rzeki i jeziora PokarmRyby, płazy, młode aligatory i ptaki wodne tj. kaczki, gęsi i ich pisklęta. ZachowanieCzatuje na zdobycz nieruchomo na dnie albo powoli pływając przy powierzchni wody. Ruchliwy, bardzo agresywny i żarłoczny. RozmnażanieSamica składa do jam wygrzebanych nad brzegiem wody do 25 jaj o średnicy 2,7 cm. WystępowanieWszystkie duże rzeki południowo-wschodnich obszarów Ameryki Północnej spływających do Zatoki Meksykańskiej. OchronaGatunek Apalone ferox wymieniony jest w aneksie C Rozporządzenia Rady (WE) Nr 338/97 w sprawie handlu dzikimi zwierzętami oraz w załączniku III konwencji CITES

Żółwiak kolcowatyW
Żółwiak kolcowaty

Żółwiak kolcowaty – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwiaków.OpisKarapaks barwy brązowej z licznymi, nieregularnymi ciemnymi plamkami jest szeroki i niski o jajowatym kształcie, pokryty lekko brodawkowatą skórą, na przednim skraju ozdobiony małymi, kolczastymi wyrostkami skórnymi. Głowa nieproporcjonalnie mała, wydłużona i zakończona spiczastym ryjkiem nosowym. Palce kończyn spięte błonami pływnymi. RozmiaryDługość karapaksu do 40 cmMasa ciała do 1 kg. BiotopJego środowiskiem życia są rzeki Pokarmgłównie skorupiaki i owady wodne. WystępowanieAmeryka Północna od Kanady po północny Meksyk. Ochrona Podgatunek Apalone spinifera atra wymieniony jest w aneksie A Rozporządzenia Rady (WE) Nr 338/97 oraz w załączniku I konwencji CITES.

Żółwiak malajskiW
Żółwiak malajski

Żółwiak malajski – gatunek żółwia z rodziny żółwiaków.

Żółwiak szanghajskiW
Żółwiak szanghajski

Żółwiak szanghajski, określany też nazwą żółwia Jangcy – gatunek dużego żółwia z rodziny żółwiaków (Trionychidae), jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem żółwi – znajduje się na opracowanej przez Stowarzyszenie na rzecz Przetrwania Żółwi liście 25 najbardziej zagrożonych żółwi świata.

Żółwiak wąskogłowyW
Żółwiak wąskogłowy

Żółwiak wąskogłowy – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwiakowatych (Trionychidae).OpisKarapaks ciemnoszary, oliwkowy lub żółtawy. Plastron jest kremowy. Głowa i skóra oliwkowa. RozmiaryWielkość do 90–115 cm, ale odnotowano żółwia, który miał 183 cm. BiotopW strumykach, rzekach i jeziorach, cały czas przebywa w wodzie z wyjątkiem składania jaj przez samice. PokarmRyby, mięczaki i płazy. WystępowanieBangladesz, Indie, Mjanma, Nepal, Pakistan.Ochrona Gatunek Chitra indica wymieniony jest w załączniku B Rozporządzenia Rady (WE) Nr 338/97 oraz w załączniku II konwencji CITES. Oznacza to, że trzeba zarejestrować hodowlę takiego gatunku żółwi oraz przewóz okazów przez granicę Unii Europejskiej wymaga otrzymania zgody Ministra Środowiska.UwagaŻółwie te były wpisane do załącznika Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gatunków lub grup gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Gatunek ten miał kategorię II, był wymieniony ze względu na niebezpieczeństwo pogryzienia ludzi.

ŻółwiakowateW
Żółwiakowate

Żółwiakowate, żółwiaki, żółwie trójpazurzaste (Trionychidae) – rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Niekiedy bywają też nazywane naleśnikowymi żółwiami. Do żółwiakowatych należą niektóre spośród największych współczesnych słodkowodnych żółwi. Wiele z nich jest też przystosowanych do życia w wodach brachicznych. Żółwiaki występują obecnie w Afryce, Azji, Ameryce Północnej.