Ołownicowate, zawciągowate – rodzina roślin okrytonasiennych z grupy dwuliściennych właściwych. Należy do niej 27 rodzajów i ponad 800 gatunków, w tym setki drobnych gatunków pochodzenia mieszańcowego w tym też apomiktów. Są szeroko rozprzestrzenione na kuli ziemskiej, szczególnie licznie występują w obszarze śródziemnomorskim. Spotykane są także na terenach okołobiegunowych. Większość przedstawicieli występuje na siedliskach suchych lub zasolonych. Do rodzimej flory Polski należy tylko zawciąg pospolity, poza tym uprawiane są rośliny z rodzaju zatrwian (Limonium) i ołownica (Plumbago).

Aegialitis – rodzaj roślin z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Obejmuje dwa gatunki występujące w namorzynach Azji południowo-wschodniej i Australii.
Akantolimon (Acantholimon) – rodzaj roślin z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Obejmuje od ok. 190 gatunków do ok. 300. Największe zróżnicowanie gatunkowe tego rodzaju występuje w południowo-zachodniej Azji, ale cały zasięg geograficzny jego przedstawicieli obejmuje obszar od Grecji na zachodzie poprzez Turcję, Syrię po Kazachstan, Tybet i Pakistan na wschodzie. W Polsce spotykane są tylko w uprawie jako rośliny ozdobne.

Ceratostigma willmottianum Stapf – gatunek roślin z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Występuje naturalnie w Chinach. Bywa także uprawiany w kolekcjach, między innymi w RHS Garden Hyde Hall.
Dyerophytum – rodzaj roślin z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Obejmuje 3 gatunki występujące w Indiach, na Półwyspie Arabskim i Sokotrze oraz w południowo-zachodniej Afryce.

Goniolimon tataricum – gatunek rośliny należący do rodziny ołownicowatych. W języku polskim ma nazwę – zatrwian tatarski. Jednakże przez botaników gatunek ten przeniesiony został z rodzaju zatrwian (Limonium) do innego rodzaju (Goniolimon), więc dawna nazwa nie jest już prawidłowa, nowej polskiej jak dotąd nie posiada. Obszar jego naturalnego występowania to Afryka Północna, Azja (Kaukaz) i wschodnia i południowo-wschodnia Europa. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.
Limonium arborescens Kuntze – gatunek rośliny z rodziny ołownicowatych. Występuje endemicznie na hiszpańskich wyspach Teneryfie oraz La Palmie, leżących w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Limonium perezii (Stapf) F.T. Hubb. – gatunek rośliny z rodziny ołownicowatych. Występuje endemicznie na hiszpańskich wyspie Teneryfie leżącej w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ponadto został introdukowany w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, gdzie bywa uprawiany.

Lista gatunków z rodzaju akantolimon – lista gatunków rodzaju roślin należącego do rodziny ołownicowatych. Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się 295 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejnych 47 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych).
Ołownica, ołownik (Plumbago) – rodzaj roślin z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Obejmuje od ok. 12 do ok. 17 gatunków. Występują na wszystkich kontynentach w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Niektóre gatunki uprawiane są jako ozdobne, jednak na obszarach występowania przymrozków wymagają uprawy w szklarniach.

Ołownicowce, zawciągowce – rząd roślin okrytonasiennych wyróżniany w niektórych ich systemach klasyfikacyjnych. Zaliczane tu rośliny rosną głównie na terenach suchych i ciepłych.

Ołownik uszkowaty, o. przylądkowy – gatunek rośliny z rodziny ołownicowatych. Pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Afryki. Jest w Polsce uprawiany jako roślina ozdobna.

Plumbago zeylanica L. – gatunek rośliny z rodziny ołownicowatych. Występuje naturalnie w Indiach, jednak został naturalizowany w różnych częściach świata.

Zatrwian – rodzaj roślin kwiatowych z rodziny ołownicowatych reprezentowany przez 120-150 gatunków. Większość gatunków występuje w pasie od Wysp Kanaryjskich przez śródziemnomorski rejon Europy i Afryki do wschodniej Azji. Kilka gatunków znanych jest także z Ameryki Północnej i Południowej, południowej Afryki, Australii. Wiele gatunków jest odpornych na zasolenie gleb, toteż porastają solniska, przybrzeża słonych jezior i mórz. Przeważnie też dobrze tolerują suchy klimat i słabe gleby, w tym górskie. Są owadopylne.

Zawciąg – rodzaj roślin z rodziny ołownicowatych. Wyróżnia się od 50 do ponad 90 gatunków występujących na półkuli północnej oraz w Ameryce Południowej, z centrum zróżnicowania w południowej Europie. W Polsce tylko 1 gatunek – zawciąg pospolity. Liczba wyróżnianych gatunków zależy od ich definiowania przez autorów klasyfikacji i wynika z dużych problemów taksonomicznych w obrębie rodzaju. Rośliny te rosną najczęściej na terenach skalistych i w formacjach trawiastych w pasie wybrzeży oraz w górach. Niektóre gatunki bywają uprawiane jako ozdobne w ogrodach.

Zawciąg alpejski – gatunek rośliny górskiej z rodziny ołownicowatych.

Zawciąg jałowcolistny – gatunek rośliny należący do rodziny ołownicowatych. Pochodzi z południowej Europy (Hiszpania). W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna, znajduje się też w kolekcji wielu ogrodów botanicznych.

Zawciąg pospolity, zawciąg nadmorski – gatunek rośliny należący do rodziny ołownicowatych. Jest bardzo zmienny – wyróżnia się w jego obrębie 8-10 podgatunków, uważanych zresztą czasem za odrębne gatunki. Zmienność dotyczy bardziej preferencji ekologicznych i różnic w rozmieszczeniu niż cech morfologicznych. W szerokim ujęciu zasięg gatunku obejmuje strefę klimatu umiarkowanego i arktycznego na półkuli północnej. Z Polski podawane są 3 podgatunki, spośród których rozpowszechniony jest tylko łyżeczkowaty. Podgatunek Hallera jest rośliną galmanową. Zawciąg pospolity uprawiany bywa jako roślina ozdobna, poza tym ma niewielkie znaczenie jako niskiej jakości roślina pastewna i potencjalna roślina jadalna.
Zawciągowiec (Ceratostigma) – rodzaj roślin z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Obejmuje 8 gatunków występujących głównie w Himalajach i zachodnich Chinach, poza tym jeden gatunek, którego zasięg obejmuje wschodnią Afrykę od Etiopii po Kenię. Są to krzewy z błękitnymi kwiatami rosnące na suchych i kamienistych stokach dolin. Niektóre gatunki uprawiane są jako ozdobne – wymagają możliwie słonecznych stanowisk i ochrony przed mrozami.