
Nodozaury (Nodosauridae) – rodzina dinozaurów z grupy ankylozaurów.

Akantofolis (Acanthopholis) – roślinożerny, średniej wielkości dinozaur należący do rodziny nodozaurów. Nazwę rodzajową Acanthopholis można tłumaczyć jako „skalny róg” lub „łuskowaty kręgosłup” ewentualnie grzbiet. Nodozaur spokrewniony z edmontonią

Animantarks (Animantarx) – rodzaj roślinożernego dinozaura z rodziny nodozaurów (Nodosauridae) żyjącego w kredzie na terenach współczesnej Ameryki Północnej. Został opisany w 1999 roku przez Kennetha Carpentera i współpracowników w oparciu o niekompletną czaszkę i szkielet pozaczaszkowy odkryte w osadach ogniwa Mussentuchit formacji Cedar Mountain w Utah. Nazwa rodzajowa Animantarx pochodzi od łacińskich słów animant („żyjąca”) i arx („cytadela”), co odnosi się do spostrzeżenia Richarda Swanna Lulla z 1914 roku, który porównał ankylozaury do cytadel. Epitet gatunkowy gatunku typowego, ramaljonesi, honoruje Ramala Jonesa, który odkrył holotyp. Czaszka mierzy około 25 cm długości, lewa kość ramienna niemal 30 cm, a prawa kość udowa 41,5 cm.

Borealopelta – wymarły rodzaj dinozaura, tyreofora z rodziny nodozaurów.

Edmontonia (Edmontonia) – czworonożny, roślinożerny dinozaur z rodziny nodozaurów. Nazwę rodzajową można tłumaczyć jako "pochodzący z Edmonton".

Hungarozaur (Hungarosaurus) – pancerny dinozaur znaleziony na Węgrzech.

Niobrarazaur – roślinożerny dinozaur z rodziny nodozaurów (Nodosauridae); jego nazwa znaczy "jaszczur z Niobrara".

Nodozaur (Nodosaurus) – rodzaj ankylozaura z rodziny nodozaurów (Nodosauridae).

Paleoscynk (Palaeoscincus) – wymarły rodzaj dużego gada należącego do rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych (Ornithischia) i rodziny nodozaurów (Nodosauridae). Znany głównie ze skamieniałości zębów. Jego nazwa oznacza "pradawny scynk".

Panoplozaur (Panoplosaurus) – rodzaj tyreofora z rodziny nodozaurów (Nodosauridae) żyjącego w późnej kredzie na terenie Ameryki Północnej. Został opisany w 1919 roku przez Lawrence'a Lambe'a w oparciu o niekompletny szkielet odkryty przez Charlesa Mortrama Sternbrega w 1917 roku w osadach formacji Judith River w kanadyjskiej prowincji Alberta. Lambe zauważył podobieństwa pomiędzy zębami panoplozaura i Palaeoscincus costatus – ankylozaura opisanego na podstawie jednego zęba – jednak spostrzegł, że zęby panoplozaura były mniejsze i miały niższe korony. W 1921 roku Sternberg rozwinął wstępny opis sporządzony przez Lambe'a o opis szkieletu pozaczaszkowego panoplozaura. Oprócz holotypu w Albercie odnaleziono także szczątki kilku innych osobników. Długość odkrytych czaszek panoplozaurów wynosi od 35,5 cm u holotypu do 44,5 cm u TMP 85.25.2. Ich kształty są zróżnicowane, NMC 2795 miał krótką i głęboką czaszkę, podczas gdy ROM 1215 i TMP 85.25.2 – podłużną, bardziej typową dla nodozaurów. Szkielety pozaczaszkowe tych okazów nie wykazują różnic, co może sugerować, że krótszy pysk jest cechą osobników młodocianych lub przejawem dymorfizmu płciowego. Ogólną budową panoplozaur przypominał edmontonię – innego późnokredowego nodozaura z Ameryki Północnej; Edmontonia bywała niekiedy uznawana za młodszy synonim panoplozaura. Kończyny przednie przedstawicieli obu tych rodzajów były niemal identyczne. Panoplosaurus i Edmontonia różniły się jednak budową pancerza czaszkowego i tułowiowego, podniebienia, kręgów i być może nadgarstków. Panoplozaur jest jedynym ankylozaurem, u którego odnaleziono gastrolity bezpośrednio połączone ze szkieletem. Nazwa Panoplosaurus oznacza „w pełni opancerzony jaszczur”.

Pawpawzaur (Pawpawsaurus) – rodzaj dinozaura z rodziny nodozaurów (Nodosauridae).

Peloroplites – rodzaj ankylozaura z rodziny nodozaurów (Nodosauridae). Żył we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Jego szczątki odkryto w datowanych na apt i alb osadach formacji Cedar Mountain w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Peloroplites został opisany w oparciu o niekompletną czaszkę i liczne kości szkieletu pozaczaszkowego pochodzące z tego samego stanowiska. Egzemplarze te zostały desygnowane na paratypy. Rodzaj obejmuje jeden gatunek – Peloroplites cedrimontanus – opisany przez Kennetha Carpentera i współpracowników w 2008.

Prikonodon (Priconodon) - rodzaj dinozaura, prawdopodobnie z rodziny nodozaurów, znany ze swoich dużych zębów. Jego skamieniałości pochodzą z czasu pomiędzy aptem a albem i zostały odnalezione w Muirkirk, Maryland i hrabstwie Prince George’s (USA).

Propanoplosaurus – rodzaj wymarłego dinozaura, tyreofora z rodziny nodozaurów.

Sarkolest – roślinożerny dinozaur z rodziny nodozaurów (Nodosauridae).
Strutiozaur (Struthiosaurus) – roślinożerny dinozaur z rodziny nodozaurów (Nodosauridae).

Sylwizaur (Silvisaurus) – roślinożerny dinozaur z rodziny nodozaurów (Nodosauridae).

Teksaset – dinozaur z grupy ankylozaurów (Ankylosauria).

Zauropelta (Sauropelta) – rodzaj dinozaura pancernego żyjącego we wczesnym okresie kredowym w Ameryce Północnej. Wyróżnia się tylko jeden gatunek S. edwardsorum, aczkolwiek nie wyklucza istnienia innych. Pod względem anatomii zauropelta należy do najlepiej poznanych nodozaurów. Jej szczątki odnaleziono w stanach Wyoming, Montana, a prawdopodobnie także w Utah. Jest ona także najwcześniejszym rodzajem swej rodziny, albowiem jej pozostałości pochodzące w większości z formacji Cloverly datowane są na około 115 do 110 milionów lat.