
Ankylozaury (Ankylosauridae) – rodzina dinozaurów z podrzędu tyreoforów. Pojawiły się w środkowej jurze, a szczytowy okres rozwoju przeżywały w kredzie, aż do końca ery mezozoicznej. Według definicji Sereno (1998) Ankylosauridae to klad obejmujący zwierzęta bliżej spokrewnione z ankylozaurem niż z panoplozaurem. Matthew Vickaryous, Teresa Maryańska i David B. Weishampel w 2004 przedstawili identyczną definicję. Cechą charakterystyczną ankylozaurydów była obecność kostnej buławy na końcu ogona, służącej prawdopodobnie do obrony, oraz zbudowany z osteoderm pancerz.

Akainacephalus – rodzaj wymarłego dinozaura, tyreofora z rodziny ankylozaurów, odkryty w osadach kredy górnej, opisany w 2018 roku.

Aletopelta – roślinożerny dinozaur z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae); jego nazwa znaczy "wędrująca tarcza".

Ankylozaur (Ankylosaurus) – rodzaj dinozaura pancernego. Obejmuje jeden gatunek – A. magniventris. Skamieniałe szczątki odnajdywano w formacjach geologicznych datowanych na koniec okresu kredowego, położonych na zachodzie Ameryki Północnej.

Ankylozaury (Ankylosaurinae) – podrodzina tyreoforów z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae). Została nazwana przez Barnuma Browna w 1908 roku. Pierwszą definicję filogenetycznę Ankylosaurinae przedstawił w 1998 roku Paul Sereno – według niej grupa ta obejmuje wszystkie zwierzęta bliżej spokrewnione z Ankylosaurus niż z Minmi lub szamozaurem. Matthew Vickaryous, Teresa Maryańska i David B. Weishampel przedstawili zbliżoną definicję, jednak – ponieważ według ich analizy Shamosaurus jest bardziej zaawansowany niż Minmi – usunęli z niej Minmi. Sereno w 2005 roku uznał, że w celu zwiększenia stabilności zawartości taksonomicznej Ankylosaurinae należy do definicji włączyć zarówno Minmi, jak również innego bazalnego ankylozauryda – Gargoyleosaurus. W analizie Vickaryousa, Maryańskiej i Weishampela z 2004 roku do Ankylosaurinae zaklasyfikowany został – oprócz taksonów przedstawionych na kladogramie – także Nodocephalosaurus.Kladogram Ankylosaurinae według Vickaryousa, Maryańskiej i Weishampela, 2004

Anodontosaurus − rodzaj ankylozaura żyjącego w późnej kredzie na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Gatunkiem typowym jest opisany w 1929 roku przez Charlesa Sternberga A. lambei. Holotypem jest materiał kopalny oznaczony CMN 8530 z zachowaną prawie kompletną, ale ciężko uszkodzoną czaszką, żuchwą, pojedynczym kręgiem ogonowym, kością kulszową, paliczkiem tylnej kończyny, jednym z kostnych półpierścieni chroniących kark oraz płytami pancerza. Holotyp A. lambei odkryto w osadach formacji Horseshoe Canyon w kanadyjskiej prowincji Alberta; Arbour i Currie (2013) zaliczyli do tego gatunku również kilka innych okazów odkrytych w osadach formacji Horseshoe Canyon, a ponadto także okaz TMP 1997.132.01 odkryty w osadach formacji Dinosaur Park na terenie Alberty. Coombs (1978) uznał Anodontosaurus za młodszy synonim rodzaju Euoplocephalus; za nim także inni autorzy synonimizowali Anodontosaurus z Euoplocephalus. Arbour (2010) stwierdziła jednak, że skamieniałości ankylozaurów odkryte w osadach formacji Horseshoe Canyon na tyle różnią się od skamieniałości Euoplocephalus, że uzasadnia to wydzielenie ich do odrębnego rodzaju; Anodontosaurus, którego holotyp pochodzi z tej formacji, jest więc ważnym taksonem odrębnym od Euoplocephalus. A. lambei różni się od E. tutus kształtem czaszki i kostnego półpierścienia chroniącego kark. Inne skamieniałości z formacji Horseshoe Canyon dowodzą, że ankylozaury te różniły się też budową maczugi ogonowej; u Anodontosaurus stosunek szerokości do długości maczugi był większy niż u Euoplocephalus. Dodatkowo u A. lambei na maczudze ogonowej występowały spiczaste, trójkątne osteodermy.

Bissektipelta – roślinożerny dinozaur z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae).

Dyoplozaur (Dyoplosaurus) – rodzaj ankylozaura żyjącego w późnej kredzie na terenach Ameryki Północnej. Został opisany w 1924 roku przez Williama Parksa na podstawie skamieniałości odnalezionych w dolinie rzeki Red Deer w kanadyjskiej prowincji Alberta. Przez wielu naukowców Dyoplosaurus był uznawany za synonim euoplocefala, jednak badania Victorii Arbour i współpracowników z 2009 roku sugerują, że jest on osobnym taksonem, a synonimizacja tych rodzajów mogła wynikać z fragmentaryczności holotypu euoplocefala. Holotyp dyoplozaura jest jednym z najbardziej kompletnych znanych okazów ankylozaurów – obejmuje częściowy dach czaszki, cztery fragmenty żuchwy z dwoma zębami in situ, elementy pancerza pozaczaszkowego, odciski skóry, połączone stawowo kręgi, dziesięć fragmentarycznych żeber piersiowych, niekompletną lewą kość biodrową, obie kości kulszowe oraz maczugę ogonową, a także połączone z nimi IV kość śródręcza, kość udową, strzałkową oraz kości stopy. Maczuga ogonowa, zbudowana z końcowych kręgów ogonowych oraz osteoderm, ważyła około 20 kg i służyła prawdopodobnie jako broń w walkach wewnątrzgatunkowych, do obrony przed drapieżnikami lub do obydwu tych celów. Popęd wywoływany uderzeniem maczugi mógł wynosić około 376 kg·m/s.

Euoplocefal (Euoplocephalus) – rodzaj wymarłych gadów z rodziny ankylozaurów, początkowo zwany stereocefalem.

Gobizaur – duży, roślinożerny dinozaur z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae)

Minotaurazaur (Minotaurasaurus) – rodzaj dinozaura z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae) żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Azji. Obejmuje jeden gatunek – Minotaurasaurus ramachandrani. Epitet rodzajowy oznacza „jaszczur o głowie człowieka-byka” i odnosi się do mitologicznego Minotaura, stworzenia o ludzkim ciele i byczej głowie, zaś gatunkowy honoruje Vilayanura Ramachandrana, który udostępnił skamieniałość minotaurazaura do badań naukowych.

Nodocefalozaur (Nodocephalosaurus) – rodzaj wymarłych gadów z rzędu Ornithischia, roślinożerny dinozaur z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae), zamieszkiwał tereny dzisiejszej Azji.

Pinakozaur (Pinacosaurus) – rodzaj tyreofora z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae) żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Azji. Gatunek typowy rodzaju, Pinacosaurus grangeri, został opisany w 1933 roku przez amerykańskiego paleontologa Charlesa Whitneya Gilmore'a w oparciu o czaszkę, osteodermy i przednie kręgi szyjne. Jest to pierwszy nowy takson ankylozaura opisany z terenów Azji.

Sajchania (Saichania) – rodzaj dinozaura z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae) żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Azji.

Talarur (Talarurus) – wymarły gad z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych, należący do rodziny ankylozaurów. Żył w późnej kredzie, 80 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Mongolii. Jego nazwa oznacza "wyplatany ogon".
Tarchia – rodzaj wymarłych gadów z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych, roślinożerny dinozaur z rodziny ankylozaurów (Ankylosauridae), zamieszkiwał tereny dzisiejszej Azji. Odkryty przez polską badaczkę Teresę Maryańską.

Tianzhenosaurus – rodzaj wymarłych gadów z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych, roślinożerny dinozaur osiadły z rodziny ankylozaurów, zamieszkiwał tereny dzisiejszej Azji. Obejmuje 1 znany nam gatunek:Tianzheonosaurus youngi- Pang & Cheng, 1998