CleistesW
Cleistes

Cleistes – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje w zależności od ujęcia od około 25 do 64 gatunków. Zasięg ich obejmuje niemal wyłącznie strefę tropikalną i subtropikalną Ameryki Południowej. Nazwa naukowa pochodzi z greckiego słowa cleistes oznaczającego "zamknięty" i odnosi się do wąsko dzwonkowatego okwiatu.

CleistesiopsisW
Cleistesiopsis

Cleistesiopsis – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje 3 gatunki wydzielone w odrębny rodzaj w 2008 roku. Występują we wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie rosną na łąkach, w lasach dębowo-sosnowych i sosnowych. Gatunki te zostały wyodrębnione z rodzaju Cleistes ponieważ okazały się w wyniku analiz molekularnych być bliżej spokrewnionymi z rodzajami Isotria i Pogonia niż z południowoamerykańskimi przedstawicielami Cleistes. Rośliny z wyodrębnionego rodzaju różnią się od przedstawicieli Cleistes brakiem bulwiastych korzeni i pojedynczymi kwiatami

CyrtosiaW
Cyrtosia

Cyrtosia – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje 5 gatunków występujących w tropikalnej i wschodniej Azji. Wszystkie są zielnymi roślinami myko-heterotroficznymi.

EpistephiumW
Epistephium

Epistephium – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje ok. 22-30 gatunków występujących w tropikalnej części Ameryki Południowej oraz na Antylach. Nazwa rodzajowa epistephes w języku greckim oznacza "ukoronowany" i pochodzi od przypominającego koronę zwieńczenia słupka. Rośliny te rosną na otwartych, trawiastych sawannach oraz w wilgotnych lasach równikowych na nizinach i w niższych położeniach górskich.

Eriaxis rigidaW
Eriaxis rigida

Eriaxis rigida – gatunek roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Eriaxis. Reprezentuje plemię Vanilleae z podrodziny waniliowych (Vanilloideae). Występuje jako endemit na Nowej Kaledonii, gdzie rośnie w pełnym słońcu w świetlistych zaroślach na ubogich glebach, zasobnych w rudy metali. Mimo posiadania atrakcyjnych kwiatów, gatunek nie jest uprawiany ze względu na wielkie trudności z jego uprawą poza naturalnym dla niego siedliskiem.

ErythrorchisW
Erythrorchis

Erythrorchis – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje 2–3 gatunki występujące w południowo-wschodniej Azji sięgając po Wyspy Riukiu na północy i Nową Gwineę oraz okoliczne wyspy na południu. Wszystkie są pnączami myko-heterotroficznymi.

GaleolaW
Galeola

Galeola – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje 6–10 gatunków spotykanych na obszarze od Madagaskaru po Japonię i Nową Gwineę, z centrum występowania w tropikalnej Azji. Wszystkie należące tu rośliny są myko-heterotrofami.

IsotriaW
Isotria

Isotria – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Należą do niego dwa gatunki ziemnych storczyków występujące we wschodniej części Ameryki Północnej.

LecanorchisW
Lecanorchis

Lecanorchis – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje 18 gatunków spotykanych w południowo-wschodniej Azji po Japonię na północy i wyspy na Pacyfiku. Należą tu myko-heterotroficzne rośliny zielne.

Pogonia (roślina)W
Pogonia (roślina)

Pogonia – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje 5 gatunków storczyków występujących we wschodniej części Azji, w Ameryce Północnej i na Molukach.

PogoniopsisW
Pogoniopsis

Pogoniopsis – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje dwa gatunki występujące we wschodniej Brazylii. Oba są rzadko spotykanymi w naturze roślinami myko-heterotroficznymi.

PseudovanillaW
Pseudovanilla

Pseudovanilla – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje 8 gatunków spotykanych na wyspach Archipelagu Malajskiego, na Fidżi i w północno-wschodniej Australii.

Vanilla dietschianaW
Vanilla dietschiana

Vanilla dietschiana – gatunek roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Znaleziony dwukrotnie w wilgotnych lasach równikowych w brazylijskim stanie São Paulo w latach 1903 i 2009 oraz raz w stanie Espírito Santo w 1973. Odkrywcą i autorem pierwszego opisu botanicznego był Gustavo Edwall, który zaliczył gatunek do rodzaju wanilia (Vanilla). Takson wyodrębniony został do osobnego rodzaju w 1986 roku jako jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Dictyophyllaria. Badania genetyczne wykonane w XXI wieku wykazały jednak, że wyodrębnianie rodzaju Dictyophyllaria czyni z rodzaju wanilia Vanilla takson parafiletyczny. Gatunek ten okazał się bowiem zagnieżdżony w obrębie rodzaju wanilia i blisko spokrewniony z gatunkami Vanilla edwallii Hoehne i Vanilla parvifolia Barb. W konsekwencji uznano za poprawne pierwotne ujęcie taksonomiczne i gatunek wrócił do pierwotnej nazwy, nadanej mu przez odkrywcę.

WaniliaW
Wanilia

Wanilia – rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), liczący 109 gatunków występujących w strefie tropikalnej. Owoce wanilii płaskolistnej są źródłem przyprawy zwanej laskami wanilii.

Wanilia płaskolistnaW
Wanilia płaskolistna

Wanilia płaskolistna – gatunek pnącza z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występuje w stanie dzikim w lasach tropikalnych w Ameryce Południowej i Środkowej.

WanilioweW
Waniliowe

Waniliowe (Vanilloideae) – podrodzina w obrębie storczykowatych (Orchidaceae). Należy do niej 245 gatunków skupionych w 14 rodzajach, występujących na wszystkich kontynentach w strefie tropikalnej oraz w strefie umiarkowanej we wschodniej części Ameryki Północnej oraz Azji. Przez długi czas pozycja i ranga systematyczna tej grupy roślin budziła wśród systematyków długie spory, czego przyczyną jest szereg cech plezjomorficznych u jej przedstawicieli. Po raz pierwszy diagnozę naukową tego taksonu podał polski botanik – Dariusz Szlachetko w 1995. Później została ona potwierdzona w szeregu publikacjach prezentujących wyniki analiz molekularnych i morfologicznych.