
Szakłakowate – rodzina roślin należąca do rzędu różowców. Obejmuje ok. 50–52 rodzaje roślin z ok. 1050 gatunkami. Rodzina jest niemal kosmopolityczna, przy czym największe zróżnicowanie jej przedstawicieli występuje na obszarze międzyzwrotnikowym. Brak jej przedstawicieli tylko na pustyniach i w strefie arktycznej. We florze Polski występują dwa rodzaje tej rodziny – kruszyna (Frangula) i szakłak (Rhamnus).

Colletia – rodzaj roślin z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). Obejmuje pięć gatunków. Występują one w Ameryce Południowej na obszarze od Ekwadoru na północy, poprzez Peru, Brazylię, po Argentynę i Chile na południu. Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego botanika Philiberta Colleta.

Dwukolczak – rodzaj roślin z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). Obejmuje 5 gatunków. Jeden z nich – dwukolczak śródziemnomorski P. spina-christi – rośnie w południowej Europie, Bliskim Wschodzie, w regionie Kaukazu, na wschodzie po Iran, Afganistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Pozostałe cztery gatunki rosną w Azji Wschodniej od Wietnamu po Półwysep Koreański i Japonię, przy czym trzy z nich są endemitami Chin.

Dwukolczak śródziemnomorski – gatunek rośliny z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae).

Głożyna – rodzaj roślin należący do rodziny szakłakowatych. Obejmuje około 100 gatunków występujących głównie w tropikalnej i subtropikalnej Azji oraz na kontynentach amerykańskich. Nieliczne gatunki rosną także w Afryce i w strefie klimatu umiarkowanego.

Głożyna afrykańska – gatunek krzewu lub niewysokiego drzewa z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). Rośnie dziko w Afryce Północnej i Zachodniej, Europie Południowej, Na Półwyspie Arabskim oraz w Azji Zachodniej
Głożyna cierń Chrystusa – gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny szakłakowatych. Występuje w północno-wschodniej i wschodniej Afryce, na Półwyspie Arabskim, Półwyspie Indyjskim i w Azji Zachodniej. Jest uprawiany w wielu krajach świata. Roślina ta brana jest pod uwagę jako materiał, z którego wykonano koronę cierniową Jezusa Chrystusa. Stąd pochodzi nazwa epitetu gatunkowego rośliny.

Głożyna omszona – gatunek krzewu lub niewysokiego drzewa z rodziny szakłakowatych. W zależności od klimatu może być wieczniezielony lub tracący liście podczas suszy. Prawdopodobnie pochodzi z obszaru indo-malajskiego. Gatunek szeroko naturalizowany w basenie Oceanu Indyjskiego od południowej Afryki po wyspy Pacyfiku. Szybko rosnący, w północnej Australii uważany za inwazyjny.

Głożyna pospolita, jujuba pospolita – gatunek krzewu lub niewysokiego drzewa z rodziny szakłakowatych. Występuje w Europie południowej, Indiach, Himalajach, Chinach.

Howenia – rodzaj roślin należący do rodziny szakłakowatych. Obejmuje 3 gatunki występujące w lasach Azji południowej i wschodniej. Mięsiste szypułki owoców, po dojrzeniu czerwone, są jadalne, a po przymrozkach – słodkie.

Howenia słodka Hovenia dulcis Thunb., ang. Japanese Raisin Tree – japońskie drzewo rodzynkowe – gatunek drzewa z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). Występuje we wschodniej Azji: Japonia, Korea, wschodnie Chiny aż do Himalajów.

Kruszyna – rodzaj krzewu należący do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). W Polsce, pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich, występuje jeden gatunek: kruszyna pospolita. Gatunkiem typowym jest Frangula alnus L..

Kruszyna pospolita – gatunek krzewu należący do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). W Polsce występuje pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Inne nazwy: szakłak kruszyna, troszczyna, wilczyna. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy.

Prusznik – rodzaj roślin z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). Obejmuje 58, 59 do 62 gatunków. Zasięg rodzaju obejmuje niemal całą Amerykę Północną od Panamy do Kanady, brak tych roślin na Antylach, na Alasce, w północnych terytoriach i niektórych prowincjach Kanady. Centrum zróżnicowania stanowią Stany Zjednoczone, gdzie rośnie ich 51 gatunków, przy czym 42 to endemity kalifornijskiej prowincji florystycznej, a tylko trzy występują wyłącznie na wschód od Gór Skalistych.

Szakłak – rodzaj roślin należący do rodziny szakłakowatych. Liczy ok. 125–150 gatunków. Występują głównie na półkuli północnej, osiągając największe zróżnicowanie we wschodniej Azji i Ameryce Północnej, tylko kilka gatunków rośnie w Europie i Afryce, we florze Polski występuje tylko jeden gatunek – szakłak pospolity.

Szakłak pospolity Rhamnus cathartica L. – gatunek krzewu lub drzewa należący do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). Występuje w Europie, Zachodniej Azji i Afryce Północnej. W Polsce jest pospolity na całym niżu, na pogórzu występuje rzadziej.