OczarowateW
Oczarowate

Oczarowate – rodzina roślin obejmująca 26 rodzajów z około 86 gatunkami. Występują one w rozproszeniu na obszarach pod wpływem klimatu tropikalnego i umiarkowanego, głównie na wschodnich i południowo-wschodnich krańcach Azji, poza tym w Ameryce Środkowej, wschodniej części Ameryki Północnej i wschodniej części Afryki. Mają duże znaczenie jako rośliny ozdobne, zwłaszcza przedstawiciele rodzajów leszczynowiec i oczar. Cenionego w meblarstwie drewna dostarczają rośliny z rodzajów Distylium i Exbucklandia. Oczar wirginijski jest rośliną leczniczą.

DistyliumW
Distylium

Distylium Siebold & Zucc. – rodzaj roślin należący do rodziny oczarowatych. Obejmuje 15 gatunków występujących naturalnie w Japonii oraz w Azji Południowo-Wschodniej od Malezji aż do indonezyjskiej wyspy Flores.

ExbucklandiaW
Exbucklandia

Exbucklandia R.W.Br. – rodzaj roślin należący do rodziny oczarowatych. Obejmuje co najmniej 3 gatunki występujące naturalnie w Azji Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej od indyjskiego stanu Asam aż po indonezyjską wyspę Sumatrę.

FotergillaW
Fotergilla

Fotergilla – rodzaj roślin należący do rodziny oczarowatych. Obejmuje dwa gatunki występujące naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej. Oba gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.

LeszczynowiecW
Leszczynowiec

Leszczynowiec (Corylopsis) – rodzaj roślin z rodziny oczarowatych. Obejmuje od 24 do ok. 29 gatunków. 20 z nich jest endemitami Chin, a zasięg całego rodzaju obejmuje w Azji obszar od Bhutanu, poprzez północno-wschodnie Indie, Mjanmę, po Półwysep Koreański i Japonię. Wiele gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne, zwłaszcza leszczynowiec kłosowy i skąpokwiatowy. W Polsce rośliny te spotykane są głównie w kolekcjach botanicznych.

Leszczynowiec chińskiW
Leszczynowiec chiński

Leszczynowiec chiński – gatunek rośliny z rodziny oczarowatych. Pochodzi z Chin, w wielu krajach świata jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Leszczynowiec kłosowyW
Leszczynowiec kłosowy

Leszczynowiec kłosowy, l. kłosowaty – gatunek rośliny z rodziny oczarowatych. Pochodzi z Japonii. Do Europy został sprowadzony w 1856, w Polsce jest uprawiany od 1932.

Leszczynowiec skąpokwiatowyW
Leszczynowiec skąpokwiatowy

Leszczynowiec skąpokwiatowy – gatunek rośliny z rodziny oczarowatych. Pochodzi z Japonii i Tajwanu.

LoropetalumW
Loropetalum

Loropetalum R.Br. ex Rchb. – rodzaj roślin należący do rodziny oczarowatych. Obejmuje 3 gatunki występujące naturalnie w Indiach i Chinach.

OczarW
Oczar

Oczar – rodzaj roślin z rodziny oczarowatych. Należy do niego 5 gatunków i jeden mieszaniec międzygatunkowy. Oczar japoński i omszony pochodzą z Azji wschodniej, pozostałe z Ameryki północnej. Bywają sadzone jako rośliny ozdobne, w Polsce niemal wyłącznie w kolekcjach dendrologicznych.

Oczar wirginijskiW
Oczar wirginijski

Oczar wirginijski – gatunek krzewu lub drzewa z rodziny oczarowatych. Pochodzi ze wschodnich stanów USA i z Kanady. W Polsce jest uprawiany w parkach i ogrodach.

Parocja perskaW
Parocja perska

Parocja perska znana też jako "żelazne drzewo" – gatunek małych drzew lub krzewów z rodziny oczarowatych. Reprezentuje monotypowy rodzaj parocja (Parrotia). Naturalnie występuje w Azji Zachodniej na terenie Iranu i Azerbejdżanu, zwłaszcza w Górach Tałyskich. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska podróżnika F.W. Parrota, który w 1829 roku zdobył górę Ararat.

ParrotiopsisW
Parrotiopsis

Parrotiopsis (Nied.) C.K.Schneid. – rodzaj roślin należący do rodziny oczarowatych. Obejmuje 2 gatunki występujące endemicznie w północno-zachodniej części Himalajów.

RhodoleiaW
Rhodoleia

Rhodoleia Champ. ex Hook. – rodzaj roślin należący do rodziny oczarowatych. Obejmuje co najmniej 6 gatunków występujących naturalnie w Azji Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej od chińskiej prowincji Junnan aż po indonezyjską wyspę Sumatrę.

SycopsisW
Sycopsis

Sycopsis Oliv. – rodzaj roślin należący do rodziny oczarowatych. Obejmuje co najmniej 2 gatunki występujące naturalnie w Indiach oraz Chinach.

TrichocladusW
Trichocladus

Trichocladus Pers. – rodzaj roślin należący do rodziny oczarowatych. Obejmuje co najmniej 4 gatunki występujące naturalnie w zachodniej i południowej części Afryki.