
Balanopaceae – monotypowa rodzina roślin z rzędu malpigiowców obejmująca jeden rodzaj Balanops z 9 gatunkami. Rośliny te występują w północnym Queensland (Australia) oraz na Nowej Kaledonii i wyspach Fidżi.

Bonnetiaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje trzy rodzaje liczące 35 gatunków, z czego 30 należy do rodzaju Bonnetia. Rośliny z rodzaju Ploiarium występują w południowo-wschodniej Azji sięgając do Nowej Gwinei. Pozostałe dwa rodzaje spotykane są w Ameryce Południowej oraz na Kubie.

Centroplacaceae – rodzina roślin drzewiastych z rzędu malpigiowców. Obejmuje dwa rodzaje z 6 gatunkami. Rodzaj Centroplacus występuje w tropikalnej, zachodniej Afryce, a rodzaj Bhesa w południowo-wschodniej Azji, na obszarze od Sri Lanki po południowe Chiny i Nową Gwineę.

Dichapetalaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje 3 rodzaje liczące 165 gatunków, z czego 130 należy do rodzaju Dichapetalum. Rośliny te występują w tropikach Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki i południowo-wschodniej Azji. Niektóre gatunki z rodzaju Dichapetalum wykorzystywane jako źródło silnie trujących toksyn.

Euphroniaceae – monotypowa rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje rodzaj Euphronia liczący 3 gatunki. Rośliny te występują na niewielkich obszarach w Wenezueli, Gujanie, Kolumbii i w północno-zachodniej Brazylii.

Goupiaceae – monotypowa rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje jeden rodzaj Goupia z dwoma gatunkami. Zasięg tych roślin obejmuje północną część Ameryki Południowej oraz niewielkie obszary Ameryki Środkowej. Goupia glabra jest rozpowszechnionym i często bardzo licznym gatunkiem w lasach Amazonii.

Ixonanthaceae – rodzina roślin z rzędu malpigiowców. Należą do niej 3 rodzaje obejmujące 21 gatunków występujących w strefie tropikalnej.

Lacistemataceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje dwa rodzaje liczące 14 lub 16 gatunków, występujące w Ameryce Środkowej i Południowej.

Malpigiowce (Malpighiales) – grupa roślin stanowiąca klad w obrębie roślin okrytonasiennych, określana pomocniczo rangą rzędu w systemach APG. Jednostka ta powstała w wyniku przekształcenia systemów klasyfikacyjnych w końcu XX wieku w związku z dowiedzeniem, głównie za pomocą badań molekularnych, pokrewieństwa wielu rodzin roślin uważanych wcześniej za niespokrewnione. Zalicza się tu 36 rodzin, zawierających 716 rodzajów z blisko 16 tysiącami gatunków, przy czym powiązania filogenetyczne między nimi w wielu wypadkach pozostają niejasne.

Pandaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje trzy rodzaje liczące 15 gatunków, z czego 10 należy do rodzaju Microdesmis. Rośliny te występują w Azji południowo-wschodniej oraz w tropikalnej Afryce. Z nasion gatunku Panda oleosa lokalnie pozyskuje się olej stosowany do celów spożywczych. Twarde drewno drzew z rodzaju Microdesmis używane jest do wyrobu narzędzi.
Peraceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Często ujmowana jako podrodzina Peroideae w obrębie wilczomleczowatych. Obejmuje 4–5 rodzajów liczących ok. 135 gatunków. Przedstawiciele rodziny występują w strefie tropikalnej: w południowej i południowo-wschodniej Azji, w Afryce środkowej i południowej, w Ameryce Środkowej i Południowej.

Picrodendraceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje 24 rodzaje liczące 96 gatunków. Rośliny te występują w Australii i Oceanii, w południowej Azji, w Afryce subsaharyjskiej, w Ameryce Środkowej i Południowej. Niektórzy przedstawiciele tej rodziny są ważnym źródłem drewna, toksyn i wykorzystywane są w lecznictwie ludowym.

Pochodnikowate (Humiriaceae) – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje 8 rodzajów liczących około 50–60 gatunków. Występują w lasach i zaroślach Ameryki Środkowej i Południowej. Jeden gatunek rośnie w lasach równikowych zachodniej Afryki. Owoce niektórych gatunków są jadalne, poza tym niektóre rośliny wykorzystuje się w leczniczo. Drewno Humiria floribunda ma znaczenie jako surowiec konstrukcyjny.

Putranjivaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje w zależności od ujęcia dwa do czterech rodzajów liczących ok. 210 gatunków, z czego ok. 200 należy do rodzaju Drypetes. Zasięg tych roślin obejmuje strefę klimatu tropikalnego w tym Azję południowo-wschodnią i północną Australię, poza tym Afrykę, południową część Ameryki Północnej i południową Ameryki Południowej. Wiele gatunków dostarcza surowca drzewnego. Niektóre gatunki zawierają olej musztardowy i silnie pachną chrzanem. Owoce niektórych gatunków Drypetes są jadalne, ale mają znaczenie lokalne. Gatunek Putranjiva roxburghii jest uprawiany w tropikach jako ozdobny, jego kora wykorzystywana jest w lecznictwie, a z nasion pozyskuje się olej.

Trigoniaceae – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje pięć rodzajów liczących ok. 30 gatunków. Najbardziej zróżnicowany rodzaj Trigonia występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Kolejne rodzaje są monotypowe i spotykane są kolejno: Trigoniodendrum w południowo-zachodniej Brazylii, Humbertiodendrum na Madagaskarze, Trigoniastrum w południowo-wschodniej Azji.

Zasennikowate – rodzina roślin wodnych (hydrofitów) z rzędu malpigiowców o oryginalnym wyglądzie, przypominającym wątrobowce, mchy lub glony. Ze względu na przystosowanie do życia w wartkim nurcie rzek budowa ich jest bardzo uproszczona co było powodem długotrwałych dyskusji nad pozycją taksonomiczną przedstawicieli tej rodziny. Do zasennikowatych należy 48 rodzajów roślin grupowanych w trzy podrodziny i liczących ok. 270 gatunków. Występują one na obszarach tropikalnych i w ciepłym klimacie umiarkowanym.