
Pływaczowate (Lentibulariaceae) – rodzina roślin należąca do rzędu jasnotowców (Lamiales). Należą tu 3 rodzaje z 320 gatunkami spotykanymi na całym niemal świecie z wyjątkiem obszarów pustynnych i bliskich biegunom. Są to rośliny mięsożerne o zróżnicowanej morfologii, przy czym formą wyjściową, spotykaną u dwóch rodzajów są rośliny rozetkowe. Korzeń pierwotny zanika bardzo szybko, a korzenie boczne pozbawione są czapeczki korzeniowej. Liście skrętoległe, często zmodyfikowane. Do polskiej flory należy pięć gatunków z rodzaju pływacz (Utricularia) oraz dwa z rodzaju tłustosz (Pinguicula).
Genlisea (Genlisea) – rodzaj roślin z rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae). Obejmuje 29–30 gatunków. Gatunki z tego rodzaju występują w Ameryce Środkowej i Południowej, w Afryce oraz na Madagaskarze. Rośliny te uprawiane są przez miłośników roślin mięsożernych oraz w ogrodach botanicznych.

Pinguicula leptoceras – gatunek rośliny należący do rodziny pływaczowatych. Występuje endemicznie w Alpach.

Pływacz – rodzaj owadożernych roślin należący do rodziny pływaczowatych. Liczy ok. 215 gatunków, z których w Polsce występuje 5. Gatunkiem typowym jest Utricularia vulgaris L..

Pływacz drobny, p. mniejszy, pływacz Brema – gatunek rośliny mięsożernej, należący do rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae).

Pływacz krótkoostrogowy, p. żółtobiały – gatunek rośliny, należący do rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae). W Polsce jest rzadki; rośnie w rozproszeniu na nizinach.

Pływacz średni, p. pośredni – gatunek rośliny, należący do rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae). Roślina o cyrkumborealnym zasięgu, występująca w Ameryce Północnej, Azji oraz Europie. W Polsce gatunek rodzimy, występuje rzadko na niżu, głównie na północy kraju.

Pływacz zachodni, pływacz zaniedbany – gatunek rośliny należący do rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae).

Pływacz zwyczajny – gatunek rośliny mięsożernej, należący do rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae).

Tłustosz – rodzaj roślin należący do rodziny pływaczowatych. Obejmuje ok. 55–77 gatunków. Najbardziej zróżnicowany jest w Ameryce Środkowej, liczne gatunki występują poza tym w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej, nieliczne w Ameryce Południowej sięgając na południu po Patagonię, kilka gatunków rośnie też w strefie klimatu okołobiegunowego. W Europie występuje 13 gatunków, z czego w Polsce dwa lub trzy w zależności od ujęcia: tłustosz alpejski P. alpina, tłustosz pospolity P. vulgaris i tłustosz dwubarwny P. bicolor.

Tłustosz alpejski – gatunek rośliny należący do rodziny pływaczowatych. Występuje w Azji Środkowej i Północnej, w północnej części Półwyspu Skandynawskiego, na Islandii i w górach Europy. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach.

Tłustosz dwubarwny – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny pływaczowatych.

Tłustosz pospolity – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny pływaczowatych. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy. Występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce występuje w górach i na całym niżu z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju. Roślina dość rzadka. Jest przedstawicielem nielicznych na obszarze Polski roślin owadożernych.