LemurowateW
Lemurowate

Lemurowate (Lemuridae) – rodzina ssaków naczelnych z podrzędu lemurowych (Strepsirrhini) w rzędzie naczelnych (Primates).

Lemur kattaW
Lemur katta

Lemur katta – gatunek ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae), jedyny przedstawiciel rodzaju Lemur.

Lemuria (rodzaj ssaka)W
Lemuria (rodzaj ssaka)

Lemuria (Eulemur) – rodzaj ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Lemuria czarnaW
Lemuria czarna

Lemuria czarna, lemur mokok, akumba – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Lemuria czerwonobrzuchaW
Lemuria czerwonobrzucha

Lemuria czerwonobrzucha, lemur czerwonobrzuchy – gatunek ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae) występujący na wschodnim Madagaskarze, w lasach deszczowych.

Lemuria koroniastaW
Lemuria koroniasta

Lemuria koroniasta – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae). Mierzy 31–36 cm długości, osiągając masę ciała 2 kg. Jego ogon mierzy 42–51 cm długości. Jest endemitem suchych lasów liściastych północnego krańca Madagaskaru. Spożywa głównie kwiaty, owoce i liście. Jego populację szacuje się na 1000-10000 osobników, z których większość zamieszkuje Ankarana Plateau, aczkolwiek istnieje także populacja w Montagne d'Ambre. Gatunek charakteryzuje się brązowopomarańczową koroną na szczycie głowy. Samice mają szare ciało i pomarańczową koronę. Samce są ciemniejsze w barwach czerwonobrązowych, koronę mają w czerni i pomarańczy. Długość życia tego gatunku wynosi w przybliżeniu 20 lat, dojrzałość płciową lemury te osiągają po 20 miesiącach życia. Porody następują zazwyczaj późnym wrześniem bądź wczesnym październikiem, po ciąży trwającej 125 dni.

Lemuria rdzawaW
Lemuria rdzawa

Lemuria rdzawa – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae). Zamieszkuje Madagaskar. Do 2001 uznawano go za podgatunek w obrębie gatunku Eulemur fulvus, z którego wyodrębniono go, podnosząc do rangi osobnego gatunku. W grudniu 2008 gatunek podzielono, wyróżniając na jego miejsce 2 odrębne gatunki. Eulemur rufus żyje na suchych nizinnych terenach porośniętych lasem na północnym zachodzie Madagaskaru. Natomiast Eulemur rufifrons występuje na południowym zachodzie, jak też na wschodzie wyspy. Podział bazował na badaniach genetycznych i morfologicznych. Analiza mitochondrialnego DNA wskazuje, że Eulemur rufifrons może być bliżej spokrewniony z Eulemur fulvus, Eulemur albifrons i Eulemur sanfordi, niż z Eulemur rufus.

Lemuria szarogłowaW
Lemuria szarogłowa

Lemuria szarogłowa – gatunek średniej wielkości ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae). Przed rewizją taksonomiczną z 2008 znany był jako Eulemur albocollaris. Zamieszkuje południowy wschód Madagaskaru. W 2005 dzięki obrazom satelitarnym ustalono, że pozostaje mu 700 km² siedliska w jego zasięgu występowania. Znaczne zagrożenie stanowi dla niego utrata siedliska naturalnego. Gatunek zaliczono nawet do 25 najbardziej zagrożonych naczelnych świata w latach 2006–2008. International Union for Conservation of Nature (IUCN) przyznało mu status gatunku zagrożonego wyginięciem, uzasadniając to bardzo ograniczonym zasięgiem występowania, dalej należy do 25 najbardziej zagrożonych naczelnych świata.

Maki (rodzaj ssaka)W
Maki (rodzaj ssaka)

Maki (Hapalemur) – rodzaj ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Maki złotyW
Maki złoty

Maki złoty, maki złocisty – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Prolemur szerokonosyW
Prolemur szerokonosy

Prolemur szerokonosy – gatunek ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae). Reprezentuje monotypowy rodzaj Prolemur. Gatunek endemiczny Madagaskaru. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) umieszczony w kategorii gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem (CR). Dawniej był szeroko rozprzestrzeniony w wielu częściach wyspy. Z powodu niszczenia środowiska oraz polowań jego populacja została ograniczona do poziomu około 500 osobników.

Wari (rodzaj ssaka)W
Wari (rodzaj ssaka)

Wari (Varecia) – rodzaj ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Wari czarno-białyW
Wari czarno-biały

Wari czarno-biały, lemur wari – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae), której jest największym przedstawicielem. Prawdopodobnie jest to jedyny gatunek naczelnych budujący gniazda wyłącznie na czas porodu i pierwszych tygodni opieki nad młodymi.