Byblisowate (Byblidaceae) – monotypowa rodzina z rzędu jasnotowców (Lamiales). Należy do niej jeden rodzaj – byblis (Byblis). Nazwa tego rodzaju pochodzi od greckiego imienia mitologicznej córki Miletosa, założyciela Miletu, zakochanej w swoim bracie, którą nimfy zamieniły w końcu w źródło. Nazwa nadana została z powodu podobieństwa do tryskającego źródła licznych kropelek lśniącego śluzu pokrywających roślinę, a służących chwytaniu owadów. Do rodzaju należy siedem gatunków, występujących w naturze w północnej i północno-zachodniej Australii oraz na Nowej Gwinei.

Calceolariaceae – rodzina roślin z rzędu jasnotowców (Lamiales). Obejmuje dwa rodzaje z ok. 260 gatunkami, z czego tylko kilka reprezentuje występujący w Nowej Zelandii rodzaj Jovellana. Wszystkie pozostałe gatunki należą do rodzaju pantofelnik Calceolaria występującego w Ameryce Południowej wzdłuż Andów od Ziemi Ognistej po północne krańce kontynentu oraz w Ameryce Środkowej po Meksyk na północy. Liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Carlemanniaceae – rodzina roślin z rzędu jasnotowców (Lamiales). Obejmuje dwa rodzaje z pięcioma gatunkami. Są to tęgie byliny i krzewy tropikalnych lasów południowo-wschodniej Azji. Rośliny te nie mają istotnego znaczenia ekonomicznego, są słabo poznane, a ich pozycja taksonomiczna długi czas pozostawała problematyczna. Dopiero w systemach klasyfikacyjnych na przełomie XX i XXI wieku ustalono pozycję rodziny jako siostrzaną dla oliwkowatych.

Jasnotowce, wargowce – rząd roślin okrytonasiennych z kladu astrowych. Rośliny tu zaliczane wyewoluowały około 97 milionów lat temu. Należy tu 12,5% współczesnych gatunków dwuliściennych właściwych, zaliczanych do 25 rodzin, ok. 1060 rodzajów i ok. 23.810 gatunków. Klasyfikacja rodzin i przynależność do nich rodzajów uległa istotnym zmianom w wyniku zastosowań na wielką skalę badań genetycznych DNA w badaniach powiązań filogenetycznych. Większość jasnotowców to rośliny zielne lub krzewiaste o liściach naprzeciwległych i kwiatach grzbiecistych, często dwuwargowych. Pod względem chemicznym rośliny te cechują się obecnością werbaskozydów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, i brakiem irydoidów.

Martyniaceae – rodzina roślin należąca do rzędu jasnotowców (Lamiales). Obejmuje 5 rodzajów z około 16–20 gatunkami, z czego 10 należy do rodzaju Proboscidea. Rośliny te występują na kontynentach amerykańskich, od centralnej części Stanów Zjednoczonych na północy po Argentynę na południu. Martynia annua rośnie zawleczona i zdziczała w Chinach, w południowej Azji, Australii i Afryce. Gatunki z tej rodziny rosną w większości na siedliskach ciepłych i suchych. Często zasiedlają też siedliska antropogeniczne – należą tu jednoroczne chwasty upraw i rośliny siedlisk ruderalnych, w tym przydroży. Pędy tych roślin nieprzyjemnie pachną i są lepkie z powodu wydzielin gruczołków.

Pantofelnik, kalceolaria (Calceolaria) – rodzaj roślin z rodziny Calceolariaceae. Obejmuje ok. 300–390 gatunków. Występują od środkowego Meksyku, poprzez Amerykę Środkową i Południową do Ziemi Ognistej. W Meksyku rośnie jednak tylko kilka gatunków. Największe zróżnicowanie gatunkowe występuje w Andach w Peru, Chile i Argentynie. Rosną najczęściej na wilgotnych urwiskach i skałach, przy źródłach, w zaroślach i lasach. Rośliny o charakterystycznych kwiatach z rozdętą, dwuwargową koroną. Niektóre gatunki wykorzystywane są leczniczo. C. andina zawiera naftochinony skuteczne przeciw roztoczom, mszycom i innym bezkręgowcom. Podstawowe znaczenie użytkowe mają rośliny uprawiane jako ozdobne – głównie mieszańce gatunków chilijskich.

Pantofelnik Darwina – gatunek z rodziny Calceolariaceae. Pochodzi z terenów górskich Ziemi Ognistej na południowym krańcu Ameryki Południowej. Uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach skalnych.

Paulowniowate (Paulowniaceae) – rodzina roślin należąca do rzędu jasnotowców (Lamiales). Obejmuje w zależności od ujęcia dwa do trzech rodzajów z 8 gatunkami. W tradycyjnych systemach XX wiecznych i starszych rośliny włączane były do szeroko ujmowanej rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae. Są to drzewa i zdrewniałe pnącza o okazałych liściach i kwiatach, występujące we wschodniej Azji od Japonii i Korei, poprzez Chiny po rejon Himalajów, północnej Mjanmy i Malezji. Drzewa paulownii uprawiane są dla drewna oraz jako rośliny ozdobne. Nazwa rodziny pochodzi od tego rodzaju, będącego typowym dla rodziny. Nazwa ta upamiętnia Annę Pawłowną, sponsorkę drugiej wyprawy Philippa von Siebolda do Japonii w 1861.

Plocosperma buxifolia – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju Plocosperma Bentham (1876) i monotypowej rodziny Plocospermataceae Hutchinson z rzędu jasnotowców (Lamiales). Jest to krzew lub niewielkie drzewo występujące w Ameryce Środkowej od południowego Meksyku do Kostaryki. Nie ma istotnego znaczenia ekonomicznego. Takson ten stanowi klad bazalny w obrębie rzędu jasnotowców. Roślina pod wieloma względami słabo zbadana. Jest zmienna pod względem morfologicznym.

Schlegeliaceae – rodzina roślin z rzędu jasnotowców (Lamiales). Obejmuje cztery rodzaje z ok. 28 gatunkami. Największy zasięg ma najbardziej zróżnicowany rodzaj – liczący 15 gatunków Schlegelia, którego przedstawiciele rosną na obszarze od południowego Meksyku na północy po Peru i Brazylię. Rośliny z rodzaju Gibsoniothamnus występują między Meksykiem i Panamą. Zasięg jedynego gatunku z rodzaju Exarata obejmuje Kolumbię i Ekwador, a gatunku z rodzaju Synapsis – Kubę. Rośliny te rosną w wilgotnych lasach i nie mają znaczenia ekonomicznego.

Stilbaceae – rodzina roślin z rzędu jasnotowców (Lamiales). Obejmuje 9 rodzajów z 39 gatunkami. Zasięg występowania większości przedstawicieli obejmuje Kraj Przylądkowy w Afryce Południowej, nieliczni są szerzej rozprzestrzenieni w Afryce Subsaharyjskiej, na Madagaskarze i Maskarenach oraz południowych krańcach Półwyspu Arabskiego. Różne gatunki z tej rodziny wykorzystywane są jako ozdobne.

Tetrachondraceae – rodzina roślin z rzędu jasnotowców (Lamiales). Obejmuje dwa rodzaje z trzema gatunkami. Wszystkie gatunki występują w odległych wzajemnie obszarach. Tetrachondra hamiltonii rośnie na nowozelandzkich wyspach: Północnej, Południowej i Stewart. Tetrachondra patagonica występuje w południowej Argentynie. Polypremum procumbens zasiedla rozległy obszar od wschodniej i południowej części USA poprzez Amerykę Środkową po Surinam na południu. Mimo rozstrzelenia zasięgów na oddalonych obszarach pokrewieństwo między taksonami jest bardzo duże i nie budzi wątpliwości. Rośliny z tej rodziny nie mają znaczenia ekonomicznego.