Apristurus albisomaW
Apristurus albisoma

Apristurus albisoma – gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny Pentanchidae, występujący na południowym zachodzie Oceanu Spokojnego u wybrzeży Nowej Kaledonii i Vanuatu.

Apristurus exsanguisW
Apristurus exsanguis

Apristurus exsanguis – gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny Pentanchidae, występujący w południowo-zachodnim Pacyfiku u wybrzeży Nowej Zelandii na głębokości 560–1200 metrów. Dorosłe osobniki osiągają około 90 cm długości. Podobnie jak inne Pentanchidae, jest jajorodny.

AtlazaurW
Atlazaur

Atlazaur – dinozaur z grupy zauropodów (Sauropoda) o bliżej niesprecyzowanej pozycji systematycznej. Autorzy jego opisu, Monbaron, Russell i Taquet (1999) uznali go za blisko spokrewnionego z brachiozaurem; Upchurch i Martin (2003) uznali go za przedstawiciela rodziny Brachiosauridae. Według analizy kladystycznej przeprowadzonej przez Upchurcha, Barretta i Dodsona (2004) atlazaur nie należał jednak do Brachiosauridae, lecz był bazalnym przedstawicielem kladu Macronaria. Z analizy tej wynika, że taksonem siostrzanym atlazaura był inny środkowojurajski zauropod z Afryki – Jobaria; oba te rodzaje tworzyły klad siostrzany do chińskiego rodzaju Bellusaurus, zaś wszystkie trzy rodzaje tworzyły klad siostrzany do kladu obejmującego wszystkich pozostałych przedstawicieli Macronaria. Z kolei z analiz kladystycznych Allaina i współpracowników (2004) oraz Royo-Torres i współpracowników (2006) wynika, że atlazaur był bazalnym przedstawicielem kladu Eusauropoda nie należącym do kladu Neosauropoda, i tym samym nie będącym przedstawicielem Macronaria ; według analizy Allaina i współpracowników (2004) atlazaur był taksonem siostrzanym do Neosauropoda, natomiast według analizy Royo-Torres i współpracowników (2006) był on taksonem siostrzanym do kladu tworzonego przez grupy Neosauropoda i Turiasauria oraz rodzaje Cetiosaurus, Patagosaurus, Barapasaurus, Omeisaurus, Euhelopus i Mamenchisaurus. Wreszcie według analizy Wilsona i Upchurcha (2009) Atlasaurus, Bellusaurus i Jobaria tworzyły klad siostrzany do Neosauropoda.

Cetopangasius chaetobranchusW
Cetopangasius chaetobranchus

Cetopangasius chaetobranchus – wymarły gatunek sumokształtnej ryby z rodziny Pangasiidae, jedyny znany przedstawiciel rodzaju Cetopangasius.

HilarimorphitesW
Hilarimorphites

Hilarimorphites – wymarły rodzaj owadów z rzędu muchówek i rodziny Apystomyiidae. W zapisie kopalnym znany od późnej jury do wczesnej kredy. Skamieniałości jego przedstawicieli znajdowane są na terenie Ameryki Północnej i Azji.

HilarimorphitesW
Hilarimorphites

Hilarimorphites – wymarły rodzaj owadów z rzędu muchówek i rodziny Apystomyiidae. W zapisie kopalnym znany od późnej jury do wczesnej kredy. Skamieniałości jego przedstawicieli znajdowane są na terenie Ameryki Północnej i Azji.

HilarimorphitesW
Hilarimorphites

Hilarimorphites – wymarły rodzaj owadów z rzędu muchówek i rodziny Apystomyiidae. W zapisie kopalnym znany od późnej jury do wczesnej kredy. Skamieniałości jego przedstawicieli znajdowane są na terenie Ameryki Północnej i Azji.

LurduzaurW
Lurduzaur

Lurduzaur – dinozaur z grupy iguanodonów (Iguanodontia), z rodziny Iguanodontidae. Lurdusaurus znaczy „ciężki (ważny) jaszczur”. Nazwa gatunkowa odnosi się do miejsca znalezienia – pustyni Ténéré, która jest piaszczysta.

KwantazaurW
Kwantazaur

Kwantazaur – roślinożerny dinozaur z rodziny hipsylofodonów (Hypsilophodontidae).

TangvayosaurusW
Tangvayosaurus

Tangvayosaurus – rodzaj zauropoda z grupy Titanosauriformes. Żył we wczesnej kredzie na terenach południowo-wschodniej Azji. Jego szczątki znaleziono w Laosie. Tangvayosaurus został opisany na podstawie dwóch fragmentarycznych szkieletów. Według Ronana Allaina i współpracowników (1999), autorów oryginalnego opisu, Tangvayosaurus uznano za przedstawiciela tytanozaurów, jednak późniejsza analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Suteethorna i in. zasugerowała, że takson ten należy do kladu Somphospondyli.

TehuelczezaurW
Tehuelczezaur

Tehuelczezaur – dinozaur z grupy zauropodów; pierwotnie uważany był za bliskiego krewnego omeizaura, nowsze analizy kladystyczne sugerują jednak, że w rzeczywistości jest on bazalnym przedstawicielem grupy Titanosauriformes lub jej bliskim krewnym. Z analizy kladystycznej przeprowadzonej przez Carballido i współpracowników (2011) wynika, że Tehuelchesaurus był bazalnym przedstawicielem kladu Camarasauromorpha nie należącym do Titanosauriformes; według tej analizy taksonem siostrzanym do rodzaju Tehuelchesaurus był europejski Galveosaurus. Nazwa została nadana na cześć Indian Tehuelche.

TejuwazuW
Tejuwazu

Tejuwazu – archozaur z kladu Dinosauriformes żyjący w późnym triasie (karnik) na terenach dzisiejszej Ameryki Południowej. Znany materiał kopalny to tylko holotyp – prawa kość udowa oznaczona BSPG AS XXV 53 o długości 27,6 cm i kość piszczelowa BSPG AS XXV 54 o długości 26,4 cm; skamieniałości te odkryto w osadach formacji Santa Maria. Teyuwasu znaczy "wielki jaszczur". Nie wiadomo nic pewnego na temat wielkości i wyglądu tego archozaura; zachowane kości sugerują, że był on większy i mocniej zbudowany od niektórych z najwcześniejszych znanych dinozaurów. Jego kość piszczelowa była wyraźnie dłuższa od znanych kości piszczelowych saturnalii i eoraptora i nieco dłuższa od kości piszczelowej staurikozaura, była natomiast krótsza od niektórych znanych kości piszczelowych herrerazaura.