
Wielbłądki (Raphidioptera) – reliktowa grupa drapieżnych owadów o przeobrażeniu zupełnym, dwóch parach skrzydeł, wydłużonej głowie i długim, ruchliwym przedtułowiu, z profilu przypominającym wielbłąda, obejmująca około 210 współcześnie żyjących, opisanych naukowo gatunków związanych ze środowiskiem leśnym. Są klasyfikowane w randze rzędu Raphidioptera, który wraz z sieciarkami i wielkoskrzydłymi (Megaloptera) jest zaliczany do kladu Neuropterida. Szacuje się, że na świecie jest około 260 gatunków wielbłądek.

Atlantoraphidia maculicollis – gatunek wielbłądki (Raphidioptera) z rodziny wielbłądkowatych (Raphidiidae) związany z lasami iglastymi.

Inocellia crassicornis – euroazjatycki gatunek wielbłądki (Raphidioptera) z rodziny Inocelliidae. Jest jedynym jej przedstawicielem stwierdzonym w Polsce. Pierwsze dane z okolic Lublina pochodzą z pracy Dziędzielewicza z 1891. Rozmieszczenie tej wielbłądki w kraju poznano fragmentarycznie. Spotykana jest najczęściej na drzewach iglastych, w borach sosnowych, ale w nielicznych populacjach.

Phaeostigma major – słabo poznany gatunek wielbłądki (Raphidioptera) z rodziny wielbłądkowatych (Raphidiidae).

Puncha ratzeburgi – górski gatunek wielbłądki (Raphidioptera) z rodziny wielbłądkowatych (Raphidiidae) szeroko rozprzestrzeniony w Europie Środkowej i Wschodniej. Izolowane populacje wykazano z południowej Francji, Półwyspu Apenińskiego i Bałkańskiego.

Raphidia ophiopsis – pospolity w Europie gatunek wielbłądki (Raphidioptera) z rodziny wielbłądkowatych (Raphidiidae), podobny do wielbłądki pospolitej, stąd czasami określany taką samą nazwą zwyczajową. Obydwa gatunki były dawniej zaliczane do rodzaju Raphidia.

Subilla confinis – europejski gatunek wielbłądki (Raphidioptera) z rodziny wielbłądkowatych (Raphidiidae).

Wielbłądka pospolita – gatunek wielbłądki (Raphidioptera) z rodziny wielbłądkowatych (Raphidiidae) szeroko rozprzestrzeniony w północnej i środkowej Europie. W Polsce występuje lokalnie, ale licznie, notowany na kilkudziesięciu stanowiskach.

Wielbłądka żółtonoga – gatunek owada z rzędu wielbłądek (Raphidioptera).WystępowanieGłównie na półkuli północnej na obszarach o klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje lokalnie i licznie, głównie w południowo-zachodniej części kraju. Jest bardzo trudna do rozróżnienia od pozostałych gatunków wielbłądek występujących w Polsce. Spotkać ją można od kwietnia do sierpnia na krzewach i drzewach w parkach, zaroślach, ogrodach oraz na obrzeżach lasów. CechyRozpiętość skrzydeł 10–40 mm. Jak wszystkie wielbłądki, ma silnie wydłużony i podniesiony do góry przedtułów, swoim kształtem przypominający nieco szyję wielbłąda. Przednie nogi wyrastają na końcu tułowia. Głowa duża, w kształcie gruszki, wyraźnie zwężająca się za oczami. Na głowie długie czułki, duże oczy złożone, 3 przyoczka i aparat gębowy typu gryzącego. Skrzydła silnie żyłkowane, w czasie spoczynku składa je dachówkowato. Tryb życiaProwadzi dzienny tryb życia. Lata dość słabo, ale dobrze biega. Jest bardzo żarłocznym drapieżnikiem, poluje na drzewach i krzewach. W polowaniu pomaga jej bardzo ruchoma głowa.RozmnażanieOkres godowy rozpoczyna się pod koniec maja. W czasie trwających kilka godzin zalotów, para goni się po gałęziach pomiędzy liśćmi dotykając się nawzajem czułkami. Zaraz po kopulacji samica za pomocą długiego pokładełka składa jaja do szczelin w korze drzew. Rozwój larw trwa 2–3 lata, przebywają one w tym czasie pod korą lub przy korzeniach drzew i krzewów. Są, podobnie jak owad dorosły, drapieżnikami. Odżywiają się owadami, m.in. kornikami i ich larwami. Zimują pod korą drzew. Tutaj też, po ostatnim zimowaniu przeobrażają się w poczwarkę typu wolnego. Bezpośrednio przed przeobrażeniem w postać dorosłą staje się ona bardzo ruchliwa, rozprostowuje nogi i opuszcza kryjówkę pod korą. Na zewnątrz kory mocno przyczepia się do niej i tutaj następuje jej przeobrażenie w owada dorosłego.Znaczenie dla człowiekaZ punktu widzenia gospodarki człowieka jest pożyteczna w sadach i ogrodach, a także w lasach, gdyż żywi się owadami – szkodnikami, głównie mszycami i czerwcami. Zjada także gąsienice, korniki i ich larwy. Wykorzystywana jest w biologicznym zwalczaniu szkodników.

Wielbłądkowate (Raphidiidae) – rodzina drapieżnych owadów z rzędu wielbłądek (Raphidioptera) o holarktycznym zasięgu występowania. Obejmuje ponad 180 gatunków. W Europie występuje około 70, z czego w Polsce stwierdzono 9 gatunków. Gatunki wielbłądek są bardzo trudne do rozróżnienia. Przykładowymi przedstawicielami rodziny są – występujące również w Polsce – wielbłądka żółtonoga i wielbłądka pospolita.

Xanthostigma xanthostigma – eurosyberyjski gatunek wielbłądki (Raphidioptera) z rodziny wielbłądkowatych (Raphidiidae). Jest szeroko rozprzestrzeniony w okołośródziemnomorskich regionach Europy oraz w palearktycznej części Azji. W Polsce występuje na obszarze całego kraju.