
Brachiozaury (Brachiosauridae) – rodzina roślinożernych dinozaurów z grupy zauropodów

Abydosaurus – rodzaj zauropoda z rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae) żyjącego we wczesnej kredzie na obecnych terenach Ameryki Północnej. Został opisany w 2010 roku przez Daniela Chure'a i współpracowników w oparciu o niemal kompletną czaszkę połączoną z czterema pierwszymi kręgami szyjnymi. Oprócz holotypu odnaleziono również liczne czaszki oraz fragmenty szkieletu pozaczaszkowego. Skamieniałości te odkryto w osadach znajdujących się u podstawy ogniwa Mussentuchit w formacji Cedar Mountain. Wiek skał ocenia się na alb, około 104 mln lat. Od innych wczesnokredowych północnoamerykańskich zauropodów Abydosaurus różni się budową szkieletu pozaczaszkowego – centra kręgów szyjnych są mniej wydłużone niż u paluksizaura i prawdopodobnie zauroposejdona. Kość ramienna przypisywana do rodzaju Abydosaurus mierzy około 1,6 m długości, podobnie jak kość ramienna cedarozaura, jest jednak od niej znacznie szersza. Zęby przypominają występujące u astrodona i pleurocela. Abydosaurus to pierwszy kredowy zauropod żyjący na terenie Ameryk, którego kompletną czaszkę odnaleziono. Wszystkie cztery znane czaszki należące do przedstawicieli tego rodzaju są w przybliżeniu tej samej wielkości – mierzą około 0,5 m długości i 0,5 m wysokości w tylnej części. W obu połówkach szczęki i żuchwy znajduje się po 14 zębów – zęby szczękowe są D-kształtne w przekroju i większe niż odpowiadające im zęby żuchwy, które były bardziej okrągłe w przekroju. Zęby Abydosaurus były węższe niż u wcześniejszych przedstawicieli Brachiosauridae – tendencja ta występuje również u wielu innych grup zauropodów. Według analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez Chure'a i współpracowników Abydosaurus jest taksonem siostrzanym brachiozaura, przy czym autorzy do rodzaju Brachiosaurus zaliczają zarówno północnoamerykański gatunek typowy B. altithorax, jak i afrykański B. brancai – w przeciwieństwie do Michaela Taylora, który uważa, że różnice pomiędzy tymi gatunkami są zbyt duże, by łączyć je w jeden rodzaj, i gatunek B. brancai zaliczył do rodzaju Giraffatitan.

Brachiozaur (Brachiosaurus) – rodzaj zauropoda z rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae), o „żyrafiej” szyi i sylwetce. Jeden z największych i najbardziej znanych roślinożernych dinozaurów.

Cedarozaur – zauropod z kladu Macronaria, najprawdopodobniej należący do rodziny Brachiosauridae, żyjący we wczesnej kredzie na terenach Ameryki Północnej. Długość ciała ok. 20 m, wysokość ok. 10 m, masa ciała ok. 40 t. Jego szczątki znaleziono w USA. Autorzy jego opisu zaliczyli go do rodziny Brachiosauridae. Większość późniejszych analiz kladystycznych potwierdza jego przynależność do tej rodziny, niektóre sugerują jednak, że mógł on być przedstawicielem kladu Titanosauriformes siostrzanym do rodzaju Venenosaurus i być może bliżej spokrewnionym z grupą Titanosauria niż z brachiozaurem lub bazalnym przedstawicielem Macronaria nie należącym do Titanosauriformes.

Daanozaur – dinozaur z rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae).

Giraffatitan – rodzaj zauropoda z rodziny brachiozaurów, (Brachiosauridae) żyjącego w późnej jurze na obecnych terenach Afryki. Odkryto liczne szczątki dające nam niemal kompletną wiedzę o jego osteologii. Gatunek typowy rodzaju, Giraffatitan brancai, ma skomplikowaną historię taksonomiczną, przez wiele lat będąc zaliczanym do pokrewnego rodzaju Brachiosaurus.
Lapparentozaur, Lapparentosaurus- czworonożny, roślinożerny zauropod odnaleziony na Madagskarze, spokrewniony z brachiozaurem.

Lusotytan – dinozaur z rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae).

Paluksizaur – dinozaur z rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae).

Pelorozaur (Pelorosaurus) – dinozaur z rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae).

Sonorazaur – dinozaur z rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae); jego nazwa znaczy jaszczur z (pustyni) Sonora.